Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Aplikátor s jedem na hraboše už neotráví další zvířata, podívejte se jak na to

Mírná zima, sucho a chybějící tradiční orba na polích, i to může stát za velkým nárůstem hrabošů. Jediným účinným nástrojem je podle Zemědělského svazu plošná aplikace jedu Stutox. Ekologové i ministerstvo upozorňují, že jde o nebezpečný jed. Hrozí totiž otrava i dalších zvířat. Přinášíme nápad zemědělce z Havířovska, jak účinně a ekologicky hraboše likvidovat.

Zemědělci se obávají přemnožených hrabošů. Současný průběh zimy skutečně populaci hrabošů na mnoha místech ČR prospívá. V tomto období bývá dostatek srážek s následnými holomrazy, které pomáhají populaci eliminovat. Letošní zima je ale mírná, bez sněhu a větší množství srážek také zatím nepřišlo. MZe aktuálně analyzuje různé možnosti řešení této mimořádné situace. Na řadu tak zřejmě přijde aplikace jedovatého RODENTICIDU. 

“Na pozemcích, na kterých populace hraboše překročí pětinásobek prahu škodlivosti, budou moci inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ) nařídit rovnoměrnou povrchovou aplikaci rodenticidu na hubení hrabošů. Selektivní aplikace na konkrétních pozemcích bude provedena pouze na základě úřední kontroly a také dodržení podmínek aplikace bude úředně kontrolováno,” vysvětlil Vojtěch Bílý, mluvčí Ministerstva zemědělství.

Ministerstvo zemědělství dále doporučuje aplikovat přípravek na hubení hrabošů cíleně do nor v povolené dávce 2 kg/ha a užívání agrotechnických opatření jako je hluboká orba. 

“Každá aplikace jedů je špatná, je otázka, jestli ti zemědělci, kteří jsou postižení touto kalamitou, využili všechny možné metody, které mohli. My jsme v červenci loňského roku byli povoláni k úhynu ptáků na Opavsku. Jeden z čáp měl ještě v zobáku hraboše a další dva tam leželi, tak jsme nechali na veterinárním ústavu udělat vyšetření, ze kterého vyplynulo, že došlo k intoxikaci po požití hrabošů, kteří sežrali stutox,” uvedl Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice v Bartošovicích.

Zemědělec Lubomír Kminiak přišel s nápadem, jak nahradit plošnou likvidaci hrabošů. Přemýšlel, jak by se dostala otrávená návnada bezpečně přímo do nor. Jeho nápad na aplikátor během půl hodiny vyrobil šikovný soused. “Je to obyčejná nádobka z plastu, která byla určena na vyhození, ventil a kus trubky. Donvitř dátu návnadu, nádoba musí být uzavřená, aby se nevysypala a postupně dávkujete návnadu do díry. Je to jednoduché, každý si to může doma vyrobit,” Lubomír Kminiak.

Při aplikaci jedů pod zem, budou predátoři méně ohroženi. Když například sova sní  pět myší, ale jen jedna z nich bude otrávená, tak to přežije. V případě aplikace jedů plošně se bude živit jen otrávenými kusy a zemře.   “Jedna sova, aby přežila, musí odchytnout 100 hrabošů. Máme tady šest sov, o kterých víme, tak si spočítejte, co je pro přírodu nejlepší, nejlepší je prevence”, doplnil Lubomír Kminiak.

Pan Kminiak s aplikátorem obchází pole jednou týdně a zbaví se tak přemnožených hrabošů. Navíc myslel i na dravce. Pro usnadnění lovu jim rozmístil  na poli berličky. Každopádně  zemědělci mají nárok na kompenzaci za tzv. újmu na hospodaření  od MŽP v případech,  kdy jim je zamítnuta aplikace rodenticidu z důvodu výskytu zvláště chráněného živočicha. Žádosti o aplikace jedů na polích bude sledovat ČIŽP. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků