Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vláda vyhlásila nouzový stav. Zavírají se hranice i hospody. Na situaci reaguje také MS kraj

Ve 14 hodin předstoupil před mikrofony sdělovacích prostředků premiér Andrej Babiš a oznámil, že v celé zemi vyhlašuje nouzový stav. Uzavírají se hranice pro rizikové země, restaurace budou zavírat v 8 večer, končí diskotéky, zábavní centra i fitcentra, ruší se dopravní spoje. Opatření potrvají minimálně měsíc.

Vláda České republiky vyhlásila ve čtvrtek ve 14 hodin nouzový stav pro celou zemi. Důvodem je ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru. Opatření se dotknou asi každého. Nesmí se konat akce s účastí více než 30ti osob, po osmé hodině večer musí být zavřeny veškeré restaurace. V podstatě bez omezení zůstanou pouze obchody. „Vláda od 13. března od 18:00 hodin zakazuje divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy a veletrhy, vzdělávací akce, a to jak veřejné, tak soukromé s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob," vyhlásil premiér Andrej Babiš. 

Česká republika také uzavře své hranice pro občany 15 zemí z toho 12 je v Evropské unii. Nebude možné překračovat hranice s Německem a Rakouskem mimo 11 stanovených přechodů. Cestovat do rizikových oblastí nebudou moci ani čeští občané. “Jde o Čínu, Jižní Koreu, Írán, Itálii, Španělsko, Rakousko, Německo, Nizozemí, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Belgii, Dánsko, Francii a Velkou Británii,” vyčetl ministr vnitra Jan Hamáček.

Ministr vnitra Hamáček oznámil, že pokud někdo zákaz cestování poruší, půjde o trestný čin. Lidé by také měli sledovat web ministerstva zdravotnictví, které bude seznam zakázaných zemí aktualizovat. Po zasedání vlády a vyhlášení stavu nouze se sešel také krizový štáb MS kraje, aby reagoval na aktuální situaci. "Vyzýváme občany, kteří se vrací s rizikových zemí, aby zůstali doma v karanténě. Druhá věc, která je strašně důležitá, že chceme vyzvat majitele skiareálů, aby byli společensky zodpovědní a neprovozovali je v tomto období. Naší povinností je zajistit zásobování našich zdravotnických zařízení a sociálních zařízení. Už zítra by měly dojet ochranné pomůcky. 25 procent zůstane ve FNO,  Opavě a v Havířově, tedy v nemocnicích, které jsou vybaveny infekčními odděleními a 75 procent bude rozděleno prostřednictvím krajského úřadu především záchranné službě," oznámil hejtman MS kraje Ivo Vondrák.

Také České dráhy od páteční půlnoci ruší mezinárodní dopravu, jízdenky bude možné vrátit bezplatně.  Autobusová doprava po kraji bude v režimu prázdninových jízdních řádů. Stav nouze byl vyhlášen na 30 dni, což je maximální možná délka. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků