Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravská ZOO má od února nový přírůstek! Narodil se tam šimpanz hornoguinejský

  • Celý MS kraj,

V botnické zahradě ostravské zoo se na konci února narodilo mládě šimpanze hornoguinejského. Je první, které přišlo na svět v Pavilonu evoluce. Jeho narození předcházela dlouhá příprava, ošetřovatelé sestavovali čtyři roky chovnou skupinu.

Šimpanz hornoguinejský je kriticky ohrožený poddruh šimpanze. Žije v lesnatých savanách a v deštných lesích západní Afriky. V několika zemích byl již vyhuben. Ošetřovatelé ostravské zoo hovoří o štěstí, když se právě u nich jeden narodil. Šimpanzí kluk přišel na svět v pátek 28. února. Porodila ho 15 letá samice, kterou si ostravská zoo dovezla v roce 2016 z Lipska. Otcem mláděte je s největší pravděpodobností samec, kterého chovatelé získali z italského Safariparku Ravenna. Ošetřovatelé s napětím očekávali, jak si prvorodička se svým mateřstvím poradí. Primáti totiž nemají péči o mláďata vrozenou, své zkušenosti získávají pozorováním jiných samic při odchovu mláďat.  “Pokud je skupina správně složená a jsou v ní správně nastavené vztahy hierarchie, pak už do toho ošetřovatelé nemusí zasahovat. V tomto případě jsme museli ze čtyř různých zoologických zahrad dovézt zvířata na sebe nepříbuzná a dát je dohromady do funkční skupiny,” popisuje vznik šimpanzí skupiny zooložka Jana Pluháčková.

Na samotný porod se ošetřovatelé speciálně nepřipravovali, v pohotovosti ale posledních pár dní před odhadovaným termínem byli. Šimpanzí samice je březí osm a půl měsíce, přesný termín porodu odborníci u této prvorodičky tipovali podle poslední říje.  “U šimpanzů to totiž funguje tak, že samice i v době březosti ještě nějakou dobu chodí do říje, aby zmátla samce, kteří se s ní nadále páří a ona neztratí své postavení ve skupině,” upřesnila J. Pluháčková.

O tom, že se má mládě čile k světu, nás ubezpečila i zooložka: “Mláděti se daří velmi dobře, skupina na něj zvykla, i ta zvířata, která mládě nikdy neviděla. Mládě je ještě příliš malé, tak se moc neprojevuje, takže jí, spí a daří se mu dobře.” 

Pavilon evoluce je domovem také vzácných kočkodanů dianiných. Pochází ze západní Afriky a ostravská zoo je v současné době jejich největším chovatelem na světě. Díky skvělým ošetřovatelům se tam velmi dobře zabydleli také damani pralesní. V celém světě je najdete pouze v ostravské a jihlavské zoo.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků