Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Alzheimercentrum Ostrava se o nakažené prozatím postará samo. Kraj už pro ně připravuje nemocnici v Bílovci

  • Ostrava,

Jak už z našeho zpravodajství víte, nákaza se v našem kraji začala šířit i v zařízeních sociálních služeb. I když se neustále provádějí další testy, už teď je jasné, že nejvíce nakažených bude v Alzhemiercentru Ostrava. Zařízení musí zatím s nákazou bojovat vlastními silami a proto si od krajského úřadu vyžádalo ochranné pomůcky.

Po pondělním zasedání krizového štábu bohužel hejtman Ivo Vondrák potvrdil, že nákaza už se šíří i v zařízeních sociálních služeb. Začalo to v domově pro seniory Iris, kde se nakazilo 17 lidí. Bohužel ještě mnohem horší je situace v Alzheimercentru v Ostravě, kde prozatím testy potvrdily 23 nakažených klientů, 7 ošetřovatelů a 1 brigádníka. Centrum je přitom už měsíc uzavřeno pro návštěvy a klienti nemohou ven. “My dodržujeme už dlouhodobě od počátku března nastavené bezpečnostní hygienické opatření v souladu s legislativou a v souladu s doporučením ministerstva zdravotnictví. Situace v centru je stabilizovaná,” uvedla ředitelka Alzheimercentra Ostrava Simona Lipovská. 

Na rozdíl od domova Iris, který všechny nakažené přemístil do nemocnic, musejí pracovníci Alzheimer centra zvládat nákazu vlastními silami. Kraj jim okamžitě dodal ochranné pomůcky a zařízení bylo rozděleno na dvě části. "Mají část špinavou, neboli nemocnou a zase stranu čistou, neboli zdravou. Rozděleni jsou i zaměstnanci, kteří jsou ochotni pracovat v tomto rizikovém prostředí," popisuje náměstek hejtmana Jiří Navrátil.

Pokud to bude možné, chtěli by nakažené klienty z centra přemístit do zdravotnického zařízení, kde by byli neustále pod dohledem lékařů. "Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby jsme kvůli bezpečnosti, mohli nemocné klienty přemístit na některé z těch zařízení, které kraj avizoval,"  uvádí za Alzheimercentrum Martina Svobodová.

Pro nakažené osoby se připravuje 100 míst v Nemocnici Bílovec. Stávající pacienti, kteří musejí uvolnit místo, budou převezeni do nemocnic V Orlové a Karviné. Pro lehké případy nákazy a pro karantény se chystají kapacity v lázních Darkov a Klimkovice. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy