Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Liberty Ostrava kvůli koronaviru dočasně odstaví vysokou pec, odbory nevylučují stávkovou pohotovost

  • Ostrava,

Zhruba 4 měsíce by měla být v ostravské ocelárně odstavená vysoká pec číslo 2. Společnost Liberty Ostrava k tomuto kroku přivedla současná koronavirová krize, která výrazně ovlivnila i podmínky na trhu s ocelí. Opatření umožní snížit výrobu železa o 20 procent a bude mít vliv na 400 zaměstnanců, podnik slibuje, že propouštět se nebude. Odbory s tím ale nesouhlasí a nevylučují stávkovou pohotovost.

Vysoká pec číslo 2 bude po sfoukání v udržovacím režimu. To umožní její opětovné uvedení do provozu, jakmile se situace zlepší. "Sfoukání vysoké pece pečlivě připravujeme již několik týdnů a dokončíme jej na konci dubna. Návrat pece do plného provozu plánujeme koncem srpna, ale pokud to situace na trhu dovolí, o měsíc jej uspíšíme," říká Pascal Genest, generální ředitel LIBERTY Ostrava.

Opatření bude mít dopad na přibližně 400 zaměstnanců, tedy méně než 7 %. Propouštět by se ale nemělo, huť slibuje, že je využije v jiných provozech. "Část zaměstnanců, pro které nenajdeme využití, bude doma z důvodu překážek na straně zaměstnavatele se 70% mzdou a bude pravidelně střídána, aby dopad opatření na jednotlivé pracovníky a jejich rodiny byl co nejmenší," informovala mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková.

Odbory ale s několikaměsíční odstávkou nesouhlasí, bojí se totiž o budoucnost zaměstnanců. "Obávám se, že pokud budou dlouho doma, najdou si nové zaměstnání. Nebudou si totiž jisti, jestli se ještě vrátí zpátky do práce. Pak by hrozilo, že by nebyl na rozjezd dostatek kvalifikovaných lidí," řekl televizi Polar předseda základní organizace OS KOVO Liberty Česká republika Petr Slanina.

Odboráři tvrdí, že s nimi firma odmítla vyjednávat. Zvažují proto další kroky, mezi kterými může být i vyhlášení stávkové pohotovosti. "Nevíme jaký to momentálně bude mít vývoj, ale tady toto samozřejmě nevylučujeme," potvrdil Slanina.

Vysoká pec č. 3 zůstane v provozu. Opatření umožní omezit výrobu surového železa o 20 % a snížit skladové zásoby oceli, čímž ostravské huti pomůže se lépe přizpůsobit výraznému ochlazování ocelářského trhu v Evropě.  Nadcházející období roku bývá vrcholem stavební sezóny s největším odbytem oceli na stavbách. Nyní se ale situace vyznačuje velkou nestabilitou a nejistotou ohledně dalšího vývoje. Zákazníci Liberty Ostrava hlásí o 30 % nižší poptávku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy