Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chytrá karanténa v MS kraji stále nefunguje. Hygienici musejí hledat případné nakažené klasicky

Chytrá karanténa zatím v Moravskoslezském kraji nefunguje. Hygienici proto musejí dohledávat kontakty nakažených lidí klasickým způsobem, tedy pomocí telefonu. Problémy jsou se speciálním počítačovým programem, který prý zřejmě bude nutné ještě upravit podle potřeb hygieniků.

Už před týdnem přijelo do Ostravy 6 vojenských mediků z Univerzity obrany v Hradci Králové, kteří měli pomoci hygienikům s chytrou karanténou. Připraveny jsou i mobilní odběrové týmy. Problémy jsou ale se systémem Daktela, který by měl s daty pracovat. "Třetí část chytré karantény tvoří ten samotný systém Daktela a tam se ukazuje, že to psali ajťáci v malé koordinaci s hygieniky, takže tam bude muset dojít ke změně toho systému," popisuje náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Medici i hygienici už byli se systémem Daktela seznámeni. Když se ale pokoušeli dohledat nějaké kontakty, systém nefungoval správně. "Zkoušeli jsme první rozhovory s nemocnými, pozitivně testovanými osobami a ukázaly se technické problémy, které je nutné dořešit. Ještě také stále nemáme doinstalovánu tu slepou mapu, ze které bychom kontakty mohly trasovat," upřesňuje ředitelka hygienické stanice MS kraje. 

Hygienici tak musejí stále provádět trasování nakažených klasickou epidemiologickou cestou. Ve čtvrtek měl do Ostravy přijet náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který má chytrou karanténu na starosti, aby pomohl problémy vyřešit. O dalším vývoji vás budeme informovat. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy