Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pozor při výletech do přírody! Lidé objevují nevybuchlou munici z války

Desítky dělostřeleckých granátů různých ráží, stejně tak miny nebo munuci, nacházejí v těchto dnech lidé při výletech do přírody. Nejčastěji na Opavsku, kam teď policejní pyrotechnici vyjíždějí i 5x týdně. Policie proto varuje obyvatele, aby byli nadmíru opatrní a jakýkoliv podezřelý nález hlásili na linku 158.

Dělostřelecký granát ráže 85 mm na poli mezi Oldřišovem a Pustými Jakarticemi. Stabilizátor dělostřelecké miny z druhé světové války v lese u Háje ve Slezsku. Stabilizátor dělostřelecké miny ráže 120 mm a pěchotní střelivo objevené při výkopu základů na plot ve Štítině. Další dělostřelecké granáty ráží 82 mm a 120 mm v lese u Háje ve Slezsku. Puškové tříštivé granáty ráže 30 mm v lese u Kozmic. To je jen malý výčet dubnových nálezů nevybuchlé munice z druhé světové války na Opavsku.

V době pandemie koronaviru a různých omezení pohybu, lidé více vyrážejí na procházky do přírody. Proto by měli být velmi opatrní, při pohybu mimo vyznačené trasy by se měli dívat kam šlapou a v případě, že objeví podezřelý předmět, který vypadá jako munice, okamžitě volat linku 158. "S tímto předmětem v žádném případě nemanipulujte, nezkoumejte ho a nepřenášejte. V žádném případě se s ním nesmí neodborně nakládat, brát jej do rukou, kopat do něj a přenášet z místa na místo," informoval policejní mluvčí René Černohorský.

V minulosti už bylo mnoho případů, kdy si lidé munici přinesli domů a ta později explodovala, bohužel i s tragickými následky. Tímto jednáním nezodpovědní jedinci ohrožují nejen sebe, ale i okolí. Takovým sběratelům navíc může hrozit i trestní stíhání za nedovolené ozbrojování. "Vhodné je předmět z dálky, bez jakéhokoliv dalšího doteku, třeba i nafotit mobilním telefonem a po předchozí telefonické domluvě jej formou sociální sítě, mmskou či mailem poslat dotyčnému policistovi," dodává Černohorský.

K munici se pak dostaví policejní pyrotechnik z Expozitury ve Frýdku-Místku, který ji odborně zlikviduje, buďto na místě nebo ji převeze na zabezpečené místo.

Z dalšího výčtu dubnových nálezů zasahovali policsté v lese u Dívčího Hradu na Bruntálsku u dělostřelecké miny ráže 82 mm a pistolových nábojnic. V Novém Lese u Slezských Rudoltic byla další dělostřelecká mina ráže 82 mm. Na poli v Krnově našli nevybuchlou německou protitankovou minu. V Třemešné vykopali při stavebních pracích na zahradě domu protipancéřový granát ráže 37 mm a podobně našli dělníci na obchvatu Krnova nevybuchlou dělostřeleckou minu ráže 82 mm. A vyjíždělo se i do Frenštátu pod Radhoštěm, kde našli v korytě řeky Lubina desítky nábojů do samopalu vzoru 58.

Policisté zároveň upozorňují, že lidé nacházejí i kosterní pozůstatky. "K těmto nálezům je přizván nejen policejní kriminalistický technik, ale také znalec z Archeologického ústavu a starosta dané obce, na jehož území se nález vyskytl," doplnil policejní mluvčí.

Nejčastěji patří mezi nálezce hledači s detektory kovů, kteří pátrají po válečných předmětech. Kromě ostatků a munice, nalézají i drobné kovové mince, knoflíky, identifikační známky vojáků apod.

Nahlásit chybu


K tématu
Active Colour s.r.o. - OSTRAVA
Ostrava
od 103 Kč/hod.

Detail

HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

DENIM TRADE s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 15 800 Kč/měsíc

Detail