Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Převrácená jachta, kolaps na lešení i zával kořenem stromu. Krušná sobota pro hasiče a záchranáře

V Heřmanovicích na Bruntálsku zavalil staršího muže těžký kořenový koláč. V Bílovci zkolaboval dělník na lešení rodinného domu a na Hlučínském jezeře převrátil silný vítr mladému námořníkovi menší jachtu. Dva z mužů skončili v nemocnici, jednoho tam musel transportovat vrtulník.

K prvnímu zásahu vyjížděli hasiči kolem sobotní druhé hodiny do Heřmanovic na Bruntálsku. Staršího muže tam přimáčkl pařez stromu s kořenovým koláčem. "Jako první byli na místě vrbenští dobrovolní hasiči, kteří odřezáním zbytku kmene úspěšně nadlehčili pařez a viditelně snížili tlak na muže pod ním, pak už se jim podařilo zraněného muže při vědomí vyprostit," řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela. Profesionální jednotka z Krnova jim pak pomohla při transportu zraněného z asi sto metrového svahu do vrtulníku letecké záchranné služby. "Čtyřiačtyřicetiletý muž byl při vědomí. Zasahující záchranáři u něj zjistili vážné zranění v oblasti hrudníku, páteře a dolní končetiny. Pacientovi byl zajištěn žilní vstup a podány léky tlumící bolest, infuzní roztok. Posádky ZZS naložily krční límec a za pomocí scoop rámu jej uložily do podtlakové matrace," dodal mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Jen o hodinu později spěchali hasiči do Bílovce. V místní části Lubojaty zkolaboval na lešení rodinného domu stavební dělník. "Hasiči z Bílovce připravili lana, na kterých jejich kolegové ze specializované lezecké skupiny Nový Jičín, muže opatrně spustili dolů v záchranných nosítkách Sked a předali ho zdravotníkům záchranné služby," informoval mluvčí.

Za další dvě hodiny vyrazily tři jednotky na velké rekreační jezero v Hlučíně. Silný poryv větru tam převrátil menší jachtu i s mladým námořníkem. "Vyjely sem jednotky z Hlučína a Opavy s lodním kontejnerem a dobrovolní hasiči z Hlučína. V nafukovacím motorovém člunu pak převrátili jachtu dnem dolů a plachtou nahoru," doplnil Kůdela.

Mladý muž vyvázl bez zranění a po odčerpání vody dokázal dojet s lodí až k molu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy