Chata Libušín před 6 lety téměř lehla popelem. Za hlavního viníka byl označen kominík z Karviné, který dělal v budově revizi komínů. U probíhajícího soudu mu hrozí 8 let vězení. V roce 2017 začala rekonstrukce chaty, která se nyní chýlí ke konci. Velký důraz byl kladen na bezpečnost a tak bude Libušín chránit unikátní samozhášecí systém. Samotnou jídelnu bude hasit plyn, protože vodní ventily na stropě by ji hyzdily. "Dle současných předpisů by z každé stropní kazety musel čouhat jeden ventil. Byť se to v takových stavbách přiznává, všem nám bylo jasné, že tam nemůže ze stromu čouhat 60 ventilů. To by celou stavbu degradovalo a navíc je 9 stropních kazet skleněných," vysvětluje ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš.
Ostatní části chaty, ale bude samozřejmě hasit voda. Kvůli tomu byla u Libušína postavena obrovská nádrž, která pojme až 250 kubíků vody. Tím je chata nezávislá na vodovodu a diky záložnímu zdroji bude fungovat i v případě výpadku proudu. "Ve vnitřních prostorách je zařízení, ve kterém ta voda už je. Ventily pro zhášení čouhají také zpod šindelů, protože v případě požáru se bude zkrápět i střecha a venkovní stěny," dodává ředitel.
Když tedy vypukne požár v jídelně, spustí se plyn, který vytlačí kyslík a nejméně 10 minut by měl interiér vydržet. V ostatních částech začne z ventilů stříkat voda a zároveň začne houkat signalizace, jak v budově, tak i u hasičů, kteří likvidaci požáru dokončí.