Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Libušín na Pustevnách se bude umět sám uhasit. Chata bude dokončena v červenci.

Chata Libušín na Pustevnách je těsně před dokončením. Aby se už nemohl opakovat ničivý požár, který tuto skvostnou památku téměř zničil, bude ji chránit unikátní systém hašení. Zjednodušeně se dá říct, že se Libušín uhasí sám a to bez ohledu na elektřinu nebo vodovod.

Chata Libušín před 6 lety téměř lehla popelem. Za hlavního viníka byl označen kominík z Karviné, který dělal v budově revizi komínů. U probíhajícího soudu mu hrozí 8 let vězení. V roce 2017 začala rekonstrukce chaty, která se nyní chýlí ke konci. Velký důraz byl kladen na bezpečnost a tak bude Libušín chránit unikátní samozhášecí systém. Samotnou jídelnu bude hasit plyn, protože vodní ventily na stropě by ji hyzdily. "Dle současných předpisů by z každé stropní kazety musel čouhat jeden ventil. Byť se to v takových stavbách přiznává, všem nám bylo jasné, že tam nemůže ze stromu čouhat 60 ventilů. To by celou stavbu degradovalo a navíc je 9 stropních kazet skleněných," vysvětluje ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Ostatní části chaty, ale bude samozřejmě hasit voda. Kvůli tomu byla u Libušína postavena obrovská nádrž, která pojme až 250 kubíků vody. Tím je chata nezávislá na vodovodu a diky záložnímu zdroji bude fungovat i v případě výpadku proudu. "Ve vnitřních prostorách je zařízení, ve kterém ta voda už je. Ventily pro zhášení čouhají také zpod šindelů, protože v případě požáru se bude zkrápět i střecha a venkovní stěny," dodává ředitel.

Když tedy vypukne požár v jídelně, spustí se plyn, který vytlačí kyslík a nejméně 10 minut by měl interiér vydržet. V ostatních částech začne z ventilů stříkat voda a zároveň začne houkat signalizace, jak v budově, tak i u hasičů, kteří likvidaci požáru dokončí. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy