Krize v OKD nabírá na vážnosti. Stalo se přesně to, čeho se horníci ze šachet pod vedením OKD báli. Nákaza Covid-19 se totiž z karvinského Dolu Darkov rozšířila i na další šachty. Národní hospodářství teď v důsledku liknavosti při řešení problému přijde o miliony korun, které by mohlo utržit za prodej vytěženého uhlí.
Situaci podcenily i hornické odbory, které se zprvu vůbec nechtěly k situaci vyjadřovat a teď začaly bít na poplach, když se jich dotkla slova moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka, krajské hygieničky Pavly Svrčinové a vedoucího resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislava Maďara, že si havíři po noční šichtě zajdou na pivo, aby spláchli uhelný prach.
Sdružení hornických odborů: “Velmi důrazně se ohrazujeme vůči vyjádření pana hejtmana Vondráka, ředitelky Krajské hygieny v Ostravě paní Svrčinové i pana ministra Vojtěcha na úkor zaměstnanců OKD,a.s., kdy tito veřejně prezentují, že za současnou situaci, která nastala v důsledku šíření koronaviru na Karvinsku a okolí, zodpovídají zejména nezodpovědní a neukáznění horníci, kteří nedodržují karanténu a scházejí se zahrádkách restaurací a tím dále šíří virus. Je s podivem, že všem výše jmenovaným nevadilo, že od začátku pandemie museli havíři dál pracovat a fárali do dolu společně v klecích, sprchovali se společně ve sprchách, převlékali se společně v šatnách, obědvali společně v jídelnách, jezdili do práce společně v autobusech. A to vše bez možnosti rozestupu či bez možnosti aktivně používat doporučené postupy. Museli, nic jiného jim totiž nezbývalo, pokud nechtěli ztratit práci!”
Vše přitom začalo tím, že se podcenila situace při prvních nakažených zaměstnancích Dolu Darkov v Karviné. Počet nakažených tam narůstal ze dne na den, přičemž k omezení provozu šachty došlo se zpožděním.
Jak TV Polar informovala, na alarmující situaci už dříve začali upozorňovat horníci z ostatních šachet. Ti si stěžovali na to, že jejich kolegové z Darkova jezdí pracovat na Důl ČSM. Někteří si dokonce v obavách o vlastní zdraví brali nemocenskou, aby se s potencionálně nakaženými nemuseli setkávat.
OKD však opakovaně zastává svůj názor, že se řídí všemi doporučenými postupy a nařízeními ze strany hygieniků.
Horník: “Ano, ono se přestalo rubat uhlí, ale fáráme normálně dál, akorát nejsme v čelbě, ale dělám, přípravné práce.”
Obrátky situace nabrala v pondělí, kdy hejtman MSK Ivo Vondrák, krajská hygienička Pavla Svrčinová a vedoucí resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislav Maďar zkritizovali horníky za to, že si po noční šichtě zajdou na pivo.
Horník: “Politik a kancelářská pracovnice vytýkají havířům, že si po vyfárání ráno zajdou na pivo, aby spláchli uhelný prach. Kvůli tomu teď trpí celý kraj a svádějí to na horníky. Měli by se stydět. Za tu situaci by měl nést odpovědnost ten, kdo trval na tom, aby se šachty neuzavíraly a aby se dál těžilo těžilo."
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: “Nechci a nebudu reagovat na hejtry s fejkovými prázdnými účty typu Oto Brus, kteří jsou pravděpodobně placeni opozičními stranami, holt předvolební kampaň už se rozjela a bohužel politická kultura klesla na úroveň tohoto typu boje. Ohledně situace v našem regionu ale samozřejmě diskutovat budu, protože mám sám obrovské výhrady k aktuální situaci a především jejímu řešení. Dokud trval nouzový stav, bylo vše pod kontrolou, krizový štáb fungoval velmi efektivně a v mnoha ohledech jsme byli nejlepší v republice. Po skončení nouzového stavu jsme jako vedení kraje ztratili pravomoc řízení, nemáme přístup ani k přesným číslům a dokázali jsme prosadit plošné testování na všech dolech, i když jsme o to usilovali už dříve, až teď. Snažíme se ale bojovat, mnohdy bohužel s lidmi, kteří by měli stát na naší straně a kteří o opatřeních a řešení situace z epidemiologického hlediska momentálně rozhodují. Tím se nevyhýbám odpovědnosti, ale taková je aktuální situace. A ohledně vyjádření o šíření kvůli nezodpovědnosti bych rád řekl to, že pokud je nařízeno plošné testování na dvou provozech v OKD a třetina horníků se vůbec nedostaví, přestože 25 procent jejich kolegů je pozitivních, a dál chodí do hospod a jinde mezi lidi... Omlouvám se, jestli jsem se někoho dotkl, ale jak byste to nazvali Vy?
Odběrový mobilní tým Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava znovu vyrazil do terénu, tentokrát na důl ČSM ve Stonavě. Krev zde přišlo darovat pět desítek zaměstnanců OKD.
104 let oslavil nejstarší bývalý havíř v České republice. A to pořádným zážitkem. Pan Zdislav Chalupa se na den přesně v den svého výročí vydal mimořádným vlakem po stopách hornické historie Ostravska.
Hlavní výrobce elektřiny a tepla v Ostravě udělal další krok na cestě k odklonu od uhlí. V městské části JIH zprovoznil kogenerační jednotku, která dokáže z plynu vyrobit elektřinu i teplo a nahradí tak část výroby z uhelné Elektrárny Třebovice.
V Ostravě-Zábřehu proběhl ve středu ráno zásah proti ozbrojenému muži. Policie varovala obyvatele, aby nevycházeli z domu. Muž postřelil svou manželku, ta je v kritickém stavu v nemocnici. Do bytu střelce vtrhla zásahová jednotka. Muže našla mrtvého, měl prostřelenou hlavu.
V areálu letního koupaliště ve Frýdlantu nad Ostravicí se konal 1. ročník Dne s Integrovaným záchranným systémem. Město pozvalo jednotlivé složky, které se v průběhu dne prezentovaly.
Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.
Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.
Nerespektoval plnou čáru a předjížděl auto, které odbočovalo vlevo. Následovala srážka SUV s motorkářem, kterého do nemocnice přepravil vrtulník. Policie nyní hledá svědky nehody ve Starých Hamrech
Policistům se nepodařilo získat dostatek důkazů, které by mohly usvědčit pachatele, který by mohl být zodpovědný za vznik tragického požáru loni v srpnu v centru Havířova. Vyšetřování bylo proto odloženo.
Pozor JEDU!!!, tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.
S krásným počasím i letními teplotami roste počet venkovních akcí, festivalů, oslav a nejrůznějších samostatných koncertů. Roste však i riziko, spojené s nestálostí a nepředvídatelností počasí. To často určuje celou podobu i průběh akce. Přesvědčili se o tom diváci i pořadatelé v Bruntále.
Dětská skupina, která vznikla při základní a mateřské škole Volgogradská v Ostravě-Zábřehu uzavírá první rok svého fungování. Kapacita se naplnila a nyní přijímají nové zájemce. Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.
Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.
Nový dům s chráněným bydlením pro klienty s duševním onemocněním vybudoval Moravskoslezský kraj v Bohumíně-Záblatí. S téměř běžným životem tam šesti uživatelům pomáhají sociální pracovníci.
Soutěž Knihovnická K2 už dvanáctým rokem oceňuje v sudém roce nejlepší knihovníky, v lichém roce nejlepší knihovny Moravskoslezského kraje. Slavnostní vyhlášení hostil Frýdecký zámek a mezi oceněnými byla také reprezentantka Frýdku-Místku.
Moravskoslezský kraj chce růst díky inovacím, investicím i spolupráci veřejného a soukromého sektoru. Právě tomu se věnovala konference IDEA FORUM. Hlavním mottem letošního setkání bylo společné hledání cest k růstu regionu
Zástupce vedení měst a obcí se sešli v sále zastupitelstva MS kraje. Důvodem byla akce "Jak mít v obci kvalitní školu". Tu připravilo Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum.
Hejtman: nakažení horníci chodí na pivo! Dotčení havíři a odbory se bouří
Vydáno 30. června 2020 19:09, Celý MS kraj, Libor Běčák
Krize v OKD nabírá na vážnosti. Stalo se přesně to, čeho se horníci ze šachet pod vedením OKD báli. Nákaza Covid-19 se totiž z karvinského Dolu Darkov rozšířila i na další šachty. Národní hospodářství teď v důsledku liknavosti při řešení problému přijde o miliony korun, které by mohlo utržit za prodej vytěženého uhlí.
Situaci podcenily i hornické odbory, které se zprvu vůbec nechtěly k situaci vyjadřovat a teď začaly bít na poplach, když se jich dotkla slova moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka, krajské hygieničky Pavly Svrčinové a vedoucího resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislava Maďara, že si havíři po noční šichtě zajdou na pivo, aby spláchli uhelný prach.
Sdružení hornických odborů: “Velmi důrazně se ohrazujeme vůči vyjádření pana hejtmana Vondráka, ředitelky Krajské hygieny v Ostravě paní Svrčinové i pana ministra Vojtěcha na úkor zaměstnanců OKD,a.s., kdy tito veřejně prezentují, že za současnou situaci, která nastala v důsledku šíření koronaviru na Karvinsku a okolí, zodpovídají zejména nezodpovědní a neukáznění horníci, kteří nedodržují karanténu a scházejí se zahrádkách restaurací a tím dále šíří virus. Je s podivem, že všem výše jmenovaným nevadilo, že od začátku pandemie museli havíři dál pracovat a fárali do dolu společně v klecích, sprchovali se společně ve sprchách, převlékali se společně v šatnách, obědvali společně v jídelnách, jezdili do práce společně v autobusech. A to vše bez možnosti rozestupu či bez možnosti aktivně používat doporučené postupy. Museli, nic jiného jim totiž nezbývalo, pokud nechtěli ztratit práci!”
Vše přitom začalo tím, že se podcenila situace při prvních nakažených zaměstnancích Dolu Darkov v Karviné. Počet nakažených tam narůstal ze dne na den, přičemž k omezení provozu šachty došlo se zpožděním.
Jak TV Polar informovala, na alarmující situaci už dříve začali upozorňovat horníci z ostatních šachet. Ti si stěžovali na to, že jejich kolegové z Darkova jezdí pracovat na Důl ČSM. Někteří si dokonce v obavách o vlastní zdraví brali nemocenskou, aby se s potencionálně nakaženými nemuseli setkávat.
OKD však opakovaně zastává svůj názor, že se řídí všemi doporučenými postupy a nařízeními ze strany hygieniků.
Horník: “Ano, ono se přestalo rubat uhlí, ale fáráme normálně dál, akorát nejsme v čelbě, ale dělám, přípravné práce.”
Obrátky situace nabrala v pondělí, kdy hejtman MSK Ivo Vondrák, krajská hygienička Pavla Svrčinová a vedoucí resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislav Maďar zkritizovali horníky za to, že si po noční šichtě zajdou na pivo.
Horník: “Politik a kancelářská pracovnice vytýkají havířům, že si po vyfárání ráno zajdou na pivo, aby spláchli uhelný prach. Kvůli tomu teď trpí celý kraj a svádějí to na horníky. Měli by se stydět. Za tu situaci by měl nést odpovědnost ten, kdo trval na tom, aby se šachty neuzavíraly a aby se dál těžilo těžilo."
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: “Nechci a nebudu reagovat na hejtry s fejkovými prázdnými účty typu Oto Brus, kteří jsou pravděpodobně placeni opozičními stranami, holt předvolební kampaň už se rozjela a bohužel politická kultura klesla na úroveň tohoto typu boje. Ohledně situace v našem regionu ale samozřejmě diskutovat budu, protože mám sám obrovské výhrady k aktuální situaci a především jejímu řešení. Dokud trval nouzový stav, bylo vše pod kontrolou, krizový štáb fungoval velmi efektivně a v mnoha ohledech jsme byli nejlepší v republice. Po skončení nouzového stavu jsme jako vedení kraje ztratili pravomoc řízení, nemáme přístup ani k přesným číslům a dokázali jsme prosadit plošné testování na všech dolech, i když jsme o to usilovali už dříve, až teď. Snažíme se ale bojovat, mnohdy bohužel s lidmi, kteří by měli stát na naší straně a kteří o opatřeních a řešení situace z epidemiologického hlediska momentálně rozhodují. Tím se nevyhýbám odpovědnosti, ale taková je aktuální situace. A ohledně vyjádření o šíření kvůli nezodpovědnosti bych rád řekl to, že pokud je nařízeno plošné testování na dvou provozech v OKD a třetina horníků se vůbec nedostaví, přestože 25 procent jejich kolegů je pozitivních, a dál chodí do hospod a jinde mezi lidi... Omlouvám se, jestli jsem se někoho dotkl, ale jak byste to nazvali Vy?