Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hejtman: nakažení horníci chodí na pivo! Dotčení havíři a odbory se bouří

Celý MS kraj |

Krize v OKD nabírá na vážnosti. Stalo se přesně to, čeho se horníci ze šachet pod vedením OKD báli. Nákaza Covid-19 se totiž z karvinského Dolu Darkov rozšířila i na další šachty. Národní hospodářství teď v důsledku liknavosti při řešení problému přijde o miliony korun, které by mohlo utržit za prodej vytěženého uhlí.

Situaci podcenily i hornické odbory, které se zprvu vůbec nechtěly k situaci vyjadřovat a teď začaly bít na poplach, když se jich dotkla slova moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka, krajské hygieničky Pavly Svrčinové a vedoucího resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislava Maďara, že si havíři po noční šichtě zajdou na pivo, aby spláchli uhelný prach.

Sdružení hornických odborů: “Velmi důrazně se ohrazujeme vůči vyjádření pana hejtmana Vondráka, ředitelky Krajské hygieny v Ostravě paní Svrčinové i pana ministra Vojtěcha na úkor zaměstnanců OKD,a.s., kdy tito veřejně prezentují, že za současnou situaci, která nastala v důsledku šíření koronaviru na Karvinsku a okolí, zodpovídají zejména nezodpovědní a neukáznění horníci, kteří nedodržují karanténu a scházejí se zahrádkách restaurací a tím dále šíří virus. Je s podivem, že všem výše jmenovaným nevadilo, že od začátku pandemie museli havíři dál pracovat a fárali do dolu společně v klecích, sprchovali se společně ve sprchách, převlékali se společně v šatnách, obědvali společně v jídelnách, jezdili do práce společně v autobusech. A to vše bez možnosti rozestupu či bez možnosti aktivně používat doporučené postupy. Museli, nic jiného jim totiž nezbývalo, pokud nechtěli ztratit práci!”

Celé sdělení SHO

Vše přitom začalo tím, že se podcenila situace při prvních nakažených zaměstnancích Dolu Darkov v Karviné. Počet nakažených tam narůstal ze dne na den, přičemž k omezení provozu šachty došlo se zpožděním.

Jak TV Polar informovala, na alarmující situaci už dříve začali upozorňovat horníci z ostatních šachet. Ti si stěžovali na to, že jejich kolegové z Darkova jezdí pracovat na Důl ČSM. Někteří si dokonce v obavách o vlastní zdraví brali nemocenskou, aby se s potencionálně nakaženými nemuseli setkávat.

OKD však opakovaně zastává svůj názor, že se řídí všemi doporučenými postupy a nařízeními ze strany hygieniků.

Horník: “Ano, ono se přestalo rubat uhlí, ale fáráme normálně dál, akorát nejsme v čelbě, ale dělám, přípravné práce.”

Obrátky situace nabrala v pondělí, kdy hejtman MSK Ivo Vondrák, krajská hygienička Pavla Svrčinová a vedoucí resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislav Maďar zkritizovali horníky za to, že si po noční šichtě zajdou na pivo.

Horník: “Politik a kancelářská pracovnice vytýkají havířům, že si po vyfárání ráno zajdou na pivo, aby spláchli uhelný prach. Kvůli tomu teď trpí celý kraj a svádějí to na horníky. Měli by se stydět. Za tu situaci by měl nést odpovědnost ten, kdo trval na tom, aby se šachty neuzavíraly a aby se dál těžilo těžilo."
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: “Nechci a nebudu reagovat na hejtry s fejkovými prázdnými účty typu Oto Brus, kteří jsou pravděpodobně placeni opozičními stranami, holt předvolební kampaň už se rozjela a bohužel politická kultura klesla na úroveň tohoto typu boje. Ohledně situace v našem regionu ale samozřejmě diskutovat budu, protože mám sám obrovské výhrady k aktuální situaci a především jejímu řešení. Dokud trval nouzový stav, bylo vše pod kontrolou, krizový štáb fungoval velmi efektivně a v mnoha ohledech jsme byli nejlepší v republice. Po skončení nouzového stavu jsme jako vedení kraje ztratili pravomoc řízení, nemáme přístup ani k přesným číslům a dokázali jsme prosadit plošné testování na všech dolech, i když jsme o to usilovali už dříve, až teď. Snažíme se ale bojovat, mnohdy bohužel s lidmi, kteří by měli stát na naší straně a kteří o opatřeních a řešení situace z epidemiologického hlediska momentálně rozhodují. Tím se nevyhýbám odpovědnosti, ale taková je aktuální situace. A ohledně vyjádření o šíření kvůli nezodpovědnosti bych rád řekl to, že pokud je nařízeno plošné testování na dvou provozech v OKD a třetina horníků se vůbec nedostaví, přestože 25 procent jejich kolegů je pozitivních, a dál chodí do hospod a jinde mezi lidi... Omlouvám se, jestli jsem se někoho dotkl, ale jak byste to nazvali Vy?
Nahlásit chybu


K tématu

Na dole ČSM proběhl hromadný odběr krve

2. července 2025 15:55 | Stonava | Jiří Brzóska

Odběrový mobilní tým Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava znovu vyrazil do terénu, tentokrát na důl ČSM ve Stonavě. Krev zde přišlo darovat pět desítek zaměstnanců OKD.

104. narozeniny oslavil nejstarší havíř v Česku ve vlaku

24. února 2026 16:19 | Ostrava-město | Jana Lipowská

104 let oslavil nejstarší bývalý havíř v České republice. A to pořádným zážitkem. Pan Zdislav Chalupa se na den přesně v den svého výročí vydal mimořádným vlakem po stopách hornické historie Ostravska.

Ostravské teplárenství se proměňuje. Na Jihu začala fungovat kogenerační jednotka

16. dubna 2026 13:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Hlavní výrobce elektřiny a tepla v Ostravě udělal další krok na cestě k odklonu od uhlí. V městské části JIH zprovoznil kogenerační jednotku, která dokáže z plynu vyrobit elektřinu i teplo a nahradí tak část výroby z uhelné Elektrárny Třebovice.


Muž v Ostravě-Zábřehu postřelil svou manželku. Zásahová jednotka ho našla mrtvého s prostřelenou hlavou

Dnes 12:48, vydáno dnes 9:47 | Ostrava-Jih | Anna Břenková

V Ostravě-Zábřehu proběhl ve středu ráno zásah proti ozbrojenému muži. Policie varovala obyvatele, aby nevycházeli z domu. Muž postřelil svou manželku, ta je v kritickém stavu v nemocnici. Do bytu střelce vtrhla zásahová jednotka. Muže našla mrtvého, měl prostřelenou hlavu.

Lidem sena koupališti ve Frýdlantu nad Ostravicí poprvé představily složky IZS

V areálu letního koupaliště ve Frýdlantu nad Ostravicí se konal 1. ročník Dne s Integrovaným záchranným systémem. Město pozvalo jednotlivé složky, které se v průběhu dne prezentovaly.

Nová čistírna odpadních vod v Razové řeší kvalitu vody pro přehradu Slezská Harta

Včera 16:26 | Bruntál | Karel Soukop

Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.

Havířov odvolal jednatele městské společnosti MRA a nařídí forenzní audit

Včera 10:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Motorkář předjížděl na plné čáře ve Starých Hamrech a srazil se s SUV

Včera 15:26 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nerespektoval plnou čáru a předjížděl auto, které odbočovalo vlevo. Následovala srážka SUV s motorkářem, kterého do nemocnice přepravil vrtulník. Policie nyní hledá svědky nehody ve Starých Hamrech

Důkazy nevedou ke konkrétnímu žháři, který zavinil požár domu v Havířově

Včera 12:04 | Havířov | Libor Běčák

Policistům se nepodařilo získat dostatek důkazů, které by mohly usvědčit pachatele, který by mohl být zodpovědný za vznik tragického požáru loni v srpnu v centru Havířova. Vyšetřování bylo proto odloženo.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská uspořádala již 8. ročník

Včera 15:17 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor JEDU!!!, tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Drama s dobrým koncem – tak vypadal závěr Dnů města v Bruntále

Včera 13:08 | Bruntál | Karel Soukop

S krásným počasím i letními teplotami roste počet venkovních akcí, festivalů, oslav a nejrůznějších samostatných koncertů. Roste však i riziko, spojené s nestálostí a nepředvídatelností počasí. To často určuje celou podobu i průběh akce. Přesvědčili se o tom diváci i pořadatelé v Bruntále.

Dětská skupina při MŠ Volgogradská v Ostravě-Zábřehu funguje už rok

Včera 9:24 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Dětská skupina, která vznikla při základní a mateřské škole Volgogradská v Ostravě-Zábřehu uzavírá první rok svého fungování. Kapacita se naplnila a nyní přijímají nové zájemce. Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.

Zasáhli v krizové situaci. Středoškoláci převzali ocenění za poskytnutí první pomoci

22. června 2026 11:39 | Ostrava-Vítkovice | Anna Břenková

Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

V Domově Jistoty v Bohumíně našlo bezpečné zázemí šest duševně nemocných lidí

Dnes 13:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nový dům s chráněným bydlením pro klienty s duševním onemocněním vybudoval Moravskoslezský kraj v Bohumíně-Záblatí. S téměř běžným životem tam šesti uživatelům pomáhají sociální pracovníci.

Mezi nejlepšími knihovníky byla oceněna i Jiřina Dvořáková z Frýdku-Místku

Dnes 12:26 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Soutěž Knihovnická K2 už dvanáctým rokem oceňuje v sudém roce nejlepší knihovníky, v lichém roce nejlepší knihovny Moravskoslezského kraje. Slavnostní vyhlášení hostil Frýdecký zámek a mezi oceněnými byla také reprezentantka Frýdku-Místku.

IDEA FORUM o růstu kraje a nových investicích, 4. ročník konference v Ostravě

Moravskoslezský kraj chce růst díky inovacím, investicím i spolupráci veřejného a soukromého sektoru. Právě tomu se věnovala konference IDEA FORUM. Hlavním mottem letošního setkání bylo společné hledání cest k růstu regionu

Zástupci měst a obcí se na Krajském úřadě školili v oblasti kvality vzdělávání

Včera 21:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Zástupce vedení měst a obcí se sešli v sále zastupitelstva MS kraje. Důvodem byla akce "Jak mít v obci kvalitní školu". Tu připravilo Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum.

Hejtman: nakažení horníci chodí na pivo! Dotčení havíři a odbory se bouří
Vydáno 30. června 2020 19:09, Celý MS kraj, Libor Běčák
Krize v OKD nabírá na vážnosti. Stalo se přesně to, čeho se horníci ze šachet pod vedením OKD báli. Nákaza Covid-19 se totiž z karvinského Dolu Darkov rozšířila i na další šachty. Národní hospodářství teď v důsledku liknavosti při řešení problému přijde o miliony korun, které by mohlo utržit za prodej vytěženého uhlí.

Situaci podcenily i hornické odbory, které se zprvu vůbec nechtěly k situaci vyjadřovat a teď začaly bít na poplach, když se jich dotkla slova moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka, krajské hygieničky Pavly Svrčinové a vedoucího resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislava Maďara, že si havíři po noční šichtě zajdou na pivo, aby spláchli uhelný prach.

Sdružení hornických odborů: “Velmi důrazně se ohrazujeme vůči vyjádření pana hejtmana Vondráka, ředitelky Krajské hygieny v Ostravě paní Svrčinové i pana ministra Vojtěcha na úkor zaměstnanců OKD,a.s., kdy tito veřejně prezentují, že za současnou situaci, která nastala v důsledku šíření koronaviru na Karvinsku a okolí, zodpovídají zejména nezodpovědní a neukáznění horníci, kteří nedodržují karanténu a scházejí se zahrádkách restaurací a tím dále šíří virus. Je s podivem, že všem výše jmenovaným nevadilo, že od začátku pandemie museli havíři dál pracovat a fárali do dolu společně v klecích, sprchovali se společně ve sprchách, převlékali se společně v šatnách, obědvali společně v jídelnách, jezdili do práce společně v autobusech. A to vše bez možnosti rozestupu či bez možnosti aktivně používat doporučené postupy. Museli, nic jiného jim totiž nezbývalo, pokud nechtěli ztratit práci!”

Celé sdělení SHO

Vše přitom začalo tím, že se podcenila situace při prvních nakažených zaměstnancích Dolu Darkov v Karviné. Počet nakažených tam narůstal ze dne na den, přičemž k omezení provozu šachty došlo se zpožděním.

Jak TV Polar informovala, na alarmující situaci už dříve začali upozorňovat horníci z ostatních šachet. Ti si stěžovali na to, že jejich kolegové z Darkova jezdí pracovat na Důl ČSM. Někteří si dokonce v obavách o vlastní zdraví brali nemocenskou, aby se s potencionálně nakaženými nemuseli setkávat.

OKD však opakovaně zastává svůj názor, že se řídí všemi doporučenými postupy a nařízeními ze strany hygieniků.

Horník: “Ano, ono se přestalo rubat uhlí, ale fáráme normálně dál, akorát nejsme v čelbě, ale dělám, přípravné práce.”

Obrátky situace nabrala v pondělí, kdy hejtman MSK Ivo Vondrák, krajská hygienička Pavla Svrčinová a vedoucí resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislav Maďar zkritizovali horníky za to, že si po noční šichtě zajdou na pivo.

Horník: “Politik a kancelářská pracovnice vytýkají havířům, že si po vyfárání ráno zajdou na pivo, aby spláchli uhelný prach. Kvůli tomu teď trpí celý kraj a svádějí to na horníky. Měli by se stydět. Za tu situaci by měl nést odpovědnost ten, kdo trval na tom, aby se šachty neuzavíraly a aby se dál těžilo těžilo."
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: “Nechci a nebudu reagovat na hejtry s fejkovými prázdnými účty typu Oto Brus, kteří jsou pravděpodobně placeni opozičními stranami, holt předvolební kampaň už se rozjela a bohužel politická kultura klesla na úroveň tohoto typu boje. Ohledně situace v našem regionu ale samozřejmě diskutovat budu, protože mám sám obrovské výhrady k aktuální situaci a především jejímu řešení. Dokud trval nouzový stav, bylo vše pod kontrolou, krizový štáb fungoval velmi efektivně a v mnoha ohledech jsme byli nejlepší v republice. Po skončení nouzového stavu jsme jako vedení kraje ztratili pravomoc řízení, nemáme přístup ani k přesným číslům a dokázali jsme prosadit plošné testování na všech dolech, i když jsme o to usilovali už dříve, až teď. Snažíme se ale bojovat, mnohdy bohužel s lidmi, kteří by měli stát na naší straně a kteří o opatřeních a řešení situace z epidemiologického hlediska momentálně rozhodují. Tím se nevyhýbám odpovědnosti, ale taková je aktuální situace. A ohledně vyjádření o šíření kvůli nezodpovědnosti bych rád řekl to, že pokud je nařízeno plošné testování na dvou provozech v OKD a třetina horníků se vůbec nedostaví, přestože 25 procent jejich kolegů je pozitivních, a dál chodí do hospod a jinde mezi lidi... Omlouvám se, jestli jsem se někoho dotkl, ale jak byste to nazvali Vy?
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000020953/hejtman-nakazeni-hornici-chodi-na-pivo-dotceni-haviri-a-odbory-se-bouri