Krize v OKD nabírá na vážnosti. Stalo se přesně to, čeho se horníci ze šachet pod vedením OKD báli. Nákaza Covid-19 se totiž z karvinského Dolu Darkov rozšířila i na další šachty. Národní hospodářství teď v důsledku liknavosti při řešení problému přijde o miliony korun, které by mohlo utržit za prodej vytěženého uhlí.
Situaci podcenily i hornické odbory, které se zprvu vůbec nechtěly k situaci vyjadřovat a teď začaly bít na poplach, když se jich dotkla slova moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka, krajské hygieničky Pavly Svrčinové a vedoucího resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislava Maďara, že si havíři po noční šichtě zajdou na pivo, aby spláchli uhelný prach.
Sdružení hornických odborů: “Velmi důrazně se ohrazujeme vůči vyjádření pana hejtmana Vondráka, ředitelky Krajské hygieny v Ostravě paní Svrčinové i pana ministra Vojtěcha na úkor zaměstnanců OKD,a.s., kdy tito veřejně prezentují, že za současnou situaci, která nastala v důsledku šíření koronaviru na Karvinsku a okolí, zodpovídají zejména nezodpovědní a neukáznění horníci, kteří nedodržují karanténu a scházejí se zahrádkách restaurací a tím dále šíří virus. Je s podivem, že všem výše jmenovaným nevadilo, že od začátku pandemie museli havíři dál pracovat a fárali do dolu společně v klecích, sprchovali se společně ve sprchách, převlékali se společně v šatnách, obědvali společně v jídelnách, jezdili do práce společně v autobusech. A to vše bez možnosti rozestupu či bez možnosti aktivně používat doporučené postupy. Museli, nic jiného jim totiž nezbývalo, pokud nechtěli ztratit práci!”
Vše přitom začalo tím, že se podcenila situace při prvních nakažených zaměstnancích Dolu Darkov v Karviné. Počet nakažených tam narůstal ze dne na den, přičemž k omezení provozu šachty došlo se zpožděním.
Jak TV Polar informovala, na alarmující situaci už dříve začali upozorňovat horníci z ostatních šachet. Ti si stěžovali na to, že jejich kolegové z Darkova jezdí pracovat na Důl ČSM. Někteří si dokonce v obavách o vlastní zdraví brali nemocenskou, aby se s potencionálně nakaženými nemuseli setkávat.
OKD však opakovaně zastává svůj názor, že se řídí všemi doporučenými postupy a nařízeními ze strany hygieniků.
Horník: “Ano, ono se přestalo rubat uhlí, ale fáráme normálně dál, akorát nejsme v čelbě, ale dělám, přípravné práce.”
Obrátky situace nabrala v pondělí, kdy hejtman MSK Ivo Vondrák, krajská hygienička Pavla Svrčinová a vedoucí resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislav Maďar zkritizovali horníky za to, že si po noční šichtě zajdou na pivo.
Horník: “Politik a kancelářská pracovnice vytýkají havířům, že si po vyfárání ráno zajdou na pivo, aby spláchli uhelný prach. Kvůli tomu teď trpí celý kraj a svádějí to na horníky. Měli by se stydět. Za tu situaci by měl nést odpovědnost ten, kdo trval na tom, aby se šachty neuzavíraly a aby se dál těžilo těžilo."
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: “Nechci a nebudu reagovat na hejtry s fejkovými prázdnými účty typu Oto Brus, kteří jsou pravděpodobně placeni opozičními stranami, holt předvolební kampaň už se rozjela a bohužel politická kultura klesla na úroveň tohoto typu boje. Ohledně situace v našem regionu ale samozřejmě diskutovat budu, protože mám sám obrovské výhrady k aktuální situaci a především jejímu řešení. Dokud trval nouzový stav, bylo vše pod kontrolou, krizový štáb fungoval velmi efektivně a v mnoha ohledech jsme byli nejlepší v republice. Po skončení nouzového stavu jsme jako vedení kraje ztratili pravomoc řízení, nemáme přístup ani k přesným číslům a dokázali jsme prosadit plošné testování na všech dolech, i když jsme o to usilovali už dříve, až teď. Snažíme se ale bojovat, mnohdy bohužel s lidmi, kteří by měli stát na naší straně a kteří o opatřeních a řešení situace z epidemiologického hlediska momentálně rozhodují. Tím se nevyhýbám odpovědnosti, ale taková je aktuální situace. A ohledně vyjádření o šíření kvůli nezodpovědnosti bych rád řekl to, že pokud je nařízeno plošné testování na dvou provozech v OKD a třetina horníků se vůbec nedostaví, přestože 25 procent jejich kolegů je pozitivních, a dál chodí do hospod a jinde mezi lidi... Omlouvám se, jestli jsem se někoho dotkl, ale jak byste to nazvali Vy?
Definitivní konec těžby černého uhlí, který nastane v příštím roce, se už nyní začíná projevovat na pracovním trhu. Někteří horníci v těchto dnech nastupují na poslední směny a následně si hledají novou práci.
104 let oslavil nejstarší bývalý havíř v České republice. A to pořádným zážitkem. Pan Zdislav Chalupa se na den přesně v den svého výročí vydal mimořádným vlakem po stopách hornické historie Ostravska.
Hlavní výrobce elektřiny a tepla v Ostravě udělal další krok na cestě k odklonu od uhlí. V městské části JIH zprovoznil kogenerační jednotku, která dokáže z plynu vyrobit elektřinu i teplo a nahradí tak část výroby z uhelné Elektrárny Třebovice.
Vtrhl do bytu starších manželů, kde řádil jako smyslů zbavený. Muže vyhodil a za zavřenými dveřmi ubodal jeho 64letou ženu. Nakonec skončil na psychiatrii a kvůli těžké schizofrenii by se pravděpodobně vyhnul trestu. Zřejmě ale zasáhla vyšší moc. 44letý muž totiž zemřel na psychiatrii.
Moravskoslezská nemocnice Havířov nemocnice zavedla unikátní systém pro sledování životních funkcí pacientů. Nová technologie měří tep a dech bez jakýchkoliv drátů nebo čidel. Na pořízení moderního softwaru přispěl významnou částkou místní filantrop.
Pro Ostravu je bydlení jedním z klíčových témat budoucího rozvoje. Město proto vůbec poprvé přichází s ucelenou koncepcí, která má nastavit dlouhodobý směr bytové politiky až do roku 2050. Cílem je zajistit více kvalitních a dostupných bytů.
Základy bezpečného chování připomíná dětem preventivní projekt Policie České republiky s názvem “Majáček.” Seznámili se s ním i žáci novojičínského odborného učiliště a praktické školy, tedy ti, kteří vzhledem ke svým handicapům patří mezi nejzranitelnější.
Český modul pro hašení lesních požárů pod velením náměstka ředitele Hasičského záchranného sboru MS kraje Jiřího Němčíka úspěšně dokončil evropskou certifikaci. Na mezinárodním cvičení MODEX 2026 v Portugalsku obstál v náročném prověřování připravenosti. Může tak zasahovat při záchranných operacích pod hlavičkou Evropské unie.
Parkování ve městě, stav chodníků nebo možnosti ochlazení náměstí během horkých letních dnů. Taková témata zaznívala během dalšího setkání vedení Havířova s občany v rámci projektu Mobilní radnice.
Obyvatelé Karviné budou v ulicích potkávat více strážníků. Městská policie od června zavádí několik nových opatření zaměřených na bezpečnost a prevenci.
Šílený dětský pláč probudil obyvatele ulice Kosmonautů v Havířově. Ve čtvrtek nad ránem tam vypadlo z okna malé dítě. Na místo se okamžitě sjeli policisté, záchranáři a dorazil i vrtulník. Ten později dítě přepravil do ostravské fakultní nemocnice.
MS kraj pozval veřejnost do Archeoparku Chotěbuz na akci Tajemství hradiště. Na jednom místě se tam představily jeho kulturní příspěvkové organizace, které návštěvníkům nabídly ochutnávku své činnosti prostřednictvím her, soutěží a interaktivních aktivit.
"Já jsem chytl nervy, bo jsem se pohádal s mojí ženou". Devatenáctiletý mladík si vybil zlost na platebním terminálu v tramvaji. Strážníci ho dopadli během chvíle. Jeho nervy způsobily škodu za 5 tisíc korun.
Velký svátek prožili hasiči v Odrách a s nimi i celé město. K oslavám 160 let od založení místního Sboru dobrovolných hasičů přibylo i převzetí nové moderní a velké hasičské automobilové stříkačky CAS 30.
Bezpečnost na silnicích v Moravskoslezském kraji zůstává vážným tématem. Během nedávných kontrol zastavili policisté přes čtyři a půl tisíce vozidel a odhalili stovky přestupků. Od bezohledného telefonování za jízdy až po alkohol a riskantní rychlou jízdu.
Tři jednotky hasičů zasahovaly ve středu odpoledne u požáru autobusu ve Vítkově. Řidič i všichni cestující naštěstí stihli opustit autobus dřív, než se plameny rozšířily. Škoda byla předběžně vyčíslena na 900 tisíc korun, příčina požáru se vyšetřuje.
Hejtman: nakažení horníci chodí na pivo! Dotčení havíři a odbory se bouří
Vydáno 30. června 2020 19:09, Celý MS kraj, Libor Běčák
Krize v OKD nabírá na vážnosti. Stalo se přesně to, čeho se horníci ze šachet pod vedením OKD báli. Nákaza Covid-19 se totiž z karvinského Dolu Darkov rozšířila i na další šachty. Národní hospodářství teď v důsledku liknavosti při řešení problému přijde o miliony korun, které by mohlo utržit za prodej vytěženého uhlí.
Situaci podcenily i hornické odbory, které se zprvu vůbec nechtěly k situaci vyjadřovat a teď začaly bít na poplach, když se jich dotkla slova moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka, krajské hygieničky Pavly Svrčinové a vedoucího resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislava Maďara, že si havíři po noční šichtě zajdou na pivo, aby spláchli uhelný prach.
Sdružení hornických odborů: “Velmi důrazně se ohrazujeme vůči vyjádření pana hejtmana Vondráka, ředitelky Krajské hygieny v Ostravě paní Svrčinové i pana ministra Vojtěcha na úkor zaměstnanců OKD,a.s., kdy tito veřejně prezentují, že za současnou situaci, která nastala v důsledku šíření koronaviru na Karvinsku a okolí, zodpovídají zejména nezodpovědní a neukáznění horníci, kteří nedodržují karanténu a scházejí se zahrádkách restaurací a tím dále šíří virus. Je s podivem, že všem výše jmenovaným nevadilo, že od začátku pandemie museli havíři dál pracovat a fárali do dolu společně v klecích, sprchovali se společně ve sprchách, převlékali se společně v šatnách, obědvali společně v jídelnách, jezdili do práce společně v autobusech. A to vše bez možnosti rozestupu či bez možnosti aktivně používat doporučené postupy. Museli, nic jiného jim totiž nezbývalo, pokud nechtěli ztratit práci!”
Vše přitom začalo tím, že se podcenila situace při prvních nakažených zaměstnancích Dolu Darkov v Karviné. Počet nakažených tam narůstal ze dne na den, přičemž k omezení provozu šachty došlo se zpožděním.
Jak TV Polar informovala, na alarmující situaci už dříve začali upozorňovat horníci z ostatních šachet. Ti si stěžovali na to, že jejich kolegové z Darkova jezdí pracovat na Důl ČSM. Někteří si dokonce v obavách o vlastní zdraví brali nemocenskou, aby se s potencionálně nakaženými nemuseli setkávat.
OKD však opakovaně zastává svůj názor, že se řídí všemi doporučenými postupy a nařízeními ze strany hygieniků.
Horník: “Ano, ono se přestalo rubat uhlí, ale fáráme normálně dál, akorát nejsme v čelbě, ale dělám, přípravné práce.”
Obrátky situace nabrala v pondělí, kdy hejtman MSK Ivo Vondrák, krajská hygienička Pavla Svrčinová a vedoucí resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislav Maďar zkritizovali horníky za to, že si po noční šichtě zajdou na pivo.
Horník: “Politik a kancelářská pracovnice vytýkají havířům, že si po vyfárání ráno zajdou na pivo, aby spláchli uhelný prach. Kvůli tomu teď trpí celý kraj a svádějí to na horníky. Měli by se stydět. Za tu situaci by měl nést odpovědnost ten, kdo trval na tom, aby se šachty neuzavíraly a aby se dál těžilo těžilo."
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: “Nechci a nebudu reagovat na hejtry s fejkovými prázdnými účty typu Oto Brus, kteří jsou pravděpodobně placeni opozičními stranami, holt předvolební kampaň už se rozjela a bohužel politická kultura klesla na úroveň tohoto typu boje. Ohledně situace v našem regionu ale samozřejmě diskutovat budu, protože mám sám obrovské výhrady k aktuální situaci a především jejímu řešení. Dokud trval nouzový stav, bylo vše pod kontrolou, krizový štáb fungoval velmi efektivně a v mnoha ohledech jsme byli nejlepší v republice. Po skončení nouzového stavu jsme jako vedení kraje ztratili pravomoc řízení, nemáme přístup ani k přesným číslům a dokázali jsme prosadit plošné testování na všech dolech, i když jsme o to usilovali už dříve, až teď. Snažíme se ale bojovat, mnohdy bohužel s lidmi, kteří by měli stát na naší straně a kteří o opatřeních a řešení situace z epidemiologického hlediska momentálně rozhodují. Tím se nevyhýbám odpovědnosti, ale taková je aktuální situace. A ohledně vyjádření o šíření kvůli nezodpovědnosti bych rád řekl to, že pokud je nařízeno plošné testování na dvou provozech v OKD a třetina horníků se vůbec nedostaví, přestože 25 procent jejich kolegů je pozitivních, a dál chodí do hospod a jinde mezi lidi... Omlouvám se, jestli jsem se někoho dotkl, ale jak byste to nazvali Vy?