Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hejtman: nakažení horníci chodí na pivo! Dotčení havíři a odbory se bouří

Krize v OKD nabírá na vážnosti. Stalo se přesně to, čeho se horníci ze šachet pod vedením OKD báli. Nákaza Covid-19 se totiž z karvinského Dolu Darkov rozšířila i na další šachty. Národní hospodářství teď v důsledku liknavosti při řešení problému přijde o miliony korun, které by mohlo utržit za prodej vytěženého uhlí.

Situaci podcenily i hornické odbory, které se zprvu vůbec nechtěly k situaci vyjadřovat a teď začaly bít na poplach, když se jich dotkla slova moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka, krajské hygieničky Pavly Svrčinové a vedoucího resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislava Maďara, že si havíři po noční šichtě zajdou na pivo, aby spláchli uhelný prach.

Sdružení hornických odborů: “Velmi důrazně se ohrazujeme vůči vyjádření pana hejtmana Vondráka, ředitelky Krajské hygieny v Ostravě paní Svrčinové i pana ministra Vojtěcha na úkor zaměstnanců OKD,a.s., kdy tito veřejně prezentují, že za současnou situaci, která nastala v důsledku šíření koronaviru na Karvinsku a okolí, zodpovídají zejména nezodpovědní a neukáznění horníci, kteří nedodržují karanténu a scházejí se zahrádkách restaurací a tím dále šíří virus. Je s podivem, že všem výše jmenovaným nevadilo, že od začátku pandemie museli havíři dál pracovat a fárali do dolu společně v klecích, sprchovali se společně ve sprchách, převlékali se společně v šatnách, obědvali společně v jídelnách, jezdili do práce společně v autobusech. A to vše bez možnosti rozestupu či bez možnosti aktivně používat doporučené postupy. Museli, nic jiného jim totiž nezbývalo, pokud nechtěli ztratit práci!”

Celé sdělení SHO

Vše přitom začalo tím, že se podcenila situace při prvních nakažených zaměstnancích Dolu Darkov v Karviné. Počet nakažených tam narůstal ze dne na den, přičemž k omezení provozu šachty došlo se zpožděním.

Jak TV Polar informovala, na alarmující situaci už dříve začali upozorňovat horníci z ostatních šachet. Ti si stěžovali na to, že jejich kolegové z Darkova jezdí pracovat na Důl ČSM. Někteří si dokonce v obavách o vlastní zdraví brali nemocenskou, aby se s potencionálně nakaženými nemuseli setkávat.

OKD však opakovaně zastává svůj názor, že se řídí všemi doporučenými postupy a nařízeními ze strany hygieniků.

Horník: “Ano, ono se přestalo rubat uhlí, ale fáráme normálně dál, akorát nejsme v čelbě, ale dělám, přípravné práce.”

Obrátky situace nabrala v pondělí, kdy hejtman MSK Ivo Vondrák, krajská hygienička Pavla Svrčinová a vedoucí resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislav Maďar zkritizovali horníky za to, že si po noční šichtě zajdou na pivo.

Horník: “Politik a kancelářská pracovnice vytýkají havířům, že si po vyfárání ráno zajdou na pivo, aby spláchli uhelný prach. Kvůli tomu teď trpí celý kraj a svádějí to na horníky. Měli by se stydět. Za tu situaci by měl nést odpovědnost ten, kdo trval na tom, aby se šachty neuzavíraly a aby se dál těžilo těžilo."
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: “Nechci a nebudu reagovat na hejtry s fejkovými prázdnými účty typu Oto Brus, kteří jsou pravděpodobně placeni opozičními stranami, holt předvolební kampaň už se rozjela a bohužel politická kultura klesla na úroveň tohoto typu boje. Ohledně situace v našem regionu ale samozřejmě diskutovat budu, protože mám sám obrovské výhrady k aktuální situaci a především jejímu řešení. Dokud trval nouzový stav, bylo vše pod kontrolou, krizový štáb fungoval velmi efektivně a v mnoha ohledech jsme byli nejlepší v republice. Po skončení nouzového stavu jsme jako vedení kraje ztratili pravomoc řízení, nemáme přístup ani k přesným číslům a dokázali jsme prosadit plošné testování na všech dolech, i když jsme o to usilovali už dříve, až teď. Snažíme se ale bojovat, mnohdy bohužel s lidmi, kteří by měli stát na naší straně a kteří o opatřeních a řešení situace z epidemiologického hlediska momentálně rozhodují. Tím se nevyhýbám odpovědnosti, ale taková je aktuální situace. A ohledně vyjádření o šíření kvůli nezodpovědnosti bych rád řekl to, že pokud je nařízeno plošné testování na dvou provozech v OKD a třetina horníků se vůbec nedostaví, přestože 25 procent jejich kolegů je pozitivních, a dál chodí do hospod a jinde mezi lidi... Omlouvám se, jestli jsem se někoho dotkl, ale jak byste to nazvali Vy?
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy