Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Po Dole Darkov se budou zřejmě testovat i horníci ze sousedního Dolu ČSM

  • Karviná,

Zatímco civilní i armádní týmy provádějí odběry vzorků od horníků a povrchových zaměstnanců Dolu Darkov v Karviné, je možné, že se v průběhu týdne přesunou na nedaleký Důl ČSM Jih, kde jsou rovněž nakažení zaměstnanci.

Plošné odběry u všech zaměstnanců Dolu Darkov byly nařízeny poté, co se počet nakažených postupně zvyšoval a od horníků se nákaza začala šířit i mezi jejich příbuzné a další obyvatele regionu. Hygienici nejdříve nařídili otestovat pracovníky vybraných důlních provozů, následně ale bylo rozhodnuto o testování všech zaměstnanců. Do karantény míří všichni s pozitivním výsledkem testů a také všichni, se kterými přišli do rizikového kontaktu. 

"V sobotu bylo naplánováno otestovat až 700 lidí. Krajská hygienická stanice v Ostravě výsledky vyhodnocuje průběžně, aby se lidé dozvěděli výsledky ještě před dalším možným nástupem do práce. V neděli se bude v testování pokračovat. Zaměstnanci přicházejí v předem stanovený čas a testování tak probíhá zcela bez problémů. K dispozici je pět odběrových míst. Probíhá intenzivní spolupráce mezi OKD, hygieniky, zdravotníky i zástupci armády," sdělila v průběhu testování mluvčí OKD Naďa Chattová. 

Nákaza z Darkova už zasáhla 212 lidí

Koronavirová situace začala na Dole Darkov pozvolna. Z několika jedinců jsou nyní desítky nakažených. V průběhu víkendu bylo potvrzeno 154 pozitivních zaměstnanců a 54 jejich rodinných příslušníků. Další 4 nakažení jsou pracovníci firem, které na dole například uklízejí nebo provádějí servis. Mezi horníky je i šest Poláků. Kraj zvažuje vyhlášení stavu nebezpečí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navíc v neděli odpoledne oznámil, že některá vládní nařízení zůstanou na Karvinsku v pondělí dál v platnosti. Zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních a nepovolí se ani hromadné akce nad 100 osob.

"S ohledem na nepříznivý vývoj epidemiologické situace v Dole Darkov jsme rozhodli o opatřeních, jejímž cílem je zajistit maximální ochranu občanů z rizikových skupin. S okamžitou platností byl vyhlášen zákaz návštěv v krajských zařízeních zdravotní a sociální péče. Tento zákaz platí v organizacích Moravskoslezského kraje, jako jsou nemocnice, domovy seniorů a další sociální zařízení. Situaci ve společnost OKD sledujeme, bude se jí zabývat také Krizový štáb Moravskoslezského kraje, který zasedá v pondělí 25. května 2020. Po konzultaci se zástupci COVID týmu při Ministerstvu zdravotnictví České republiky jsme se rozhodli, že další případná opatření vyplynou z výsledků víkendového plošného testování ve společnosti OKD. Pokud dojde ke zhoršení epidemiologické situace, připravujeme se na možnost vyhlášení stavu nebezpečí. Díky tomuto kroku bych jako hejtman získal kompetence nařizovat krizová opatření na území kraje, která by mohla pomoci řešit aktuální epidemiologickou situaci," uvedl hejtman MSK Ivo Vondrák. 

Nakažené hlásí i Důl ČSM

Hygienici se budou snažit zabránit rozšíření nákazy i na Dole ČSM Jih ve Stonavě. První nakažený, báňský záchranář, tam byl potvrzen před několika dny, další o víkendu. Jedná se o důlního pracovníka. 

"Dneska mi telefonovali, že jeden kolega z druhé směny má pozitivní výsledek a že půjdou na odběry celá parta. Takže čekáme, jak se to vyvine a jenom doufáme, že to nebude jako na Darkově," řekl TV Polar jeden z horníků. 

Otestováni budou nejen horníci, ale i jejich příbuzní a známí, se kterými přišli v posledních dnech do kontaktu. Hygienici následně rozhodnou, jak rozsáhlé testování bude a kolik lidí bude muset do karantény. 

V neděli odpoledne bylo oficiálně potvrzeno, že na jiných šachtách, než na Dole Darkov, jsou 4 nakažení horníci. 

Nakažených horníků přibývá. Po Darkově jsou nemocní hlášeni i z Dolu ČSM

Hasiči ze zásahu u tragického požáru jsou v karanténě. Jeden dobrovolný kolega byl pozitivně testován jako horník z Darkova

Na Dole Darkov procházejí plošným testováním všichni zaměstnanci

Hasiči dezinfikovali ZŠ G. Svobody v Havířově, kde se u jednoho žáka prokázala nákaza

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy