Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé se ještě před vypuknutím houbařské sezony mohli seznámit s jedlými i jedovatými exempláři

Nejen v Beskydech už začala letošní houbařská sezona. Ještě před vypuknutím sběru v lesích se mohli lidé přijít podívat na houbařskou přehlídku do Muzea Třineckých železáren a města Třince.

Výstava Mykokosmos s podnázvem Houby známé i neznámé potěšila a současně i poučila návštěvníky Muzea Třineckých železáren a města Třince. Expozice byla zapůjčena z přerovské ornitologické stanice. Mykolog Jiří Polčák připravil sto exponátů, které jsou k nerozeznání od pravých hub.

Petra Molinová, pracovnice muzea: “Výstava začala již v únoru, ale kvůli koronaviru jsme museli naše muzeum zavřít pro veřejnost a znovu jsme otevřeli 19. května a opět se můžeme těšit velké návštěvnosti. Lidé tyto houby obdivují a vzhledem k tomu, že už začala houbová sezona, tak se mohou dozvědět více o tom, které houby sbírat a které ne."

Miroslav Fober, místopředseda Klubu důchodců Střítež: “My jsme z Klubu důchodců Střítež. Náš klub sdružuje důchodce z povodí Stonávky, tedy mikroregionu okolí řeky Stonávky, na které leží Těrlická přehrada. Není to poprvé, co jsme tady. Byli jsme vedle se podívat na výstavu Werkfušky. Většina z nás jsme houbaři, protože bydlíme tady v podhůří Beskyd a velice rádi všichni chodíme na hříbečk do lesa.”
Petra Molinová, pracovnice muzea: “V našemu muzeu můžeme vidět houby jedlé, nejedlé, jedovaté, ale vzácné nebo ohrožené. Jsou tady také k vidění houby dřevokazné a můžeme si také prohlédnout úpravu hub, to znamená, že našem koutku si mohou prohlédnout jak houby sušené, které mění svůj tvar, které změní hmotnost, ale mohou také vidět houby zavařené.”

Ne všechny houby v našich lesích jsou původní.

Petra Molinová, pracovnice muzea: “Exponáty hub jsou právě houby, které můžeme vidět u nás v České republice a mnohdy návštěvníky zaujme to, jaký mají vzhled. Vzhledem k tomu, že se nejedná pouze o houby původní, ale jedná se také o houby dovezené, jako třeba na lodi. Takže, buď to bylo cílené a nebo necílené. Opravdu se návštěvníci pozastavují nad tím, jaké houby u nás mohou být. Například takový známý lanýž, který u nás také rostl v hojném počtu, teď je spíše raritou. Při výkladu naší prohlídky se můžete dozvědět i několik zajímavosti a to například, že jed kobry je méně jedovatý než jed muchomůrky zelené. Nebo se také můžete dozvědět to, že Češi jsou opravdu vášnivými houbaři vzhledem k tomu, že za rok nasbírají okolo 10 tisíc tun hřibů.”

Návštěvníci si mohli prohlédnout také doprovodné video o deseti nejjedovatějších houbách v České republice.

Petra Molinová, pracovnice muzea: “V průběhu výstavy se návštěvníci mohou dozvědět něco málo o historii hub. Jak vznikala vlastně mykologie a některé možná překvapí, jak pozdě to bylo.”

Na poslední den výstavy si muzeum připravilo přednášku mykologa Jiřího Polčáka.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy