Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé se ještě před vypuknutím houbařské sezony mohli seznámit s jedlými i jedovatými exempláři

Celý MS kraj |

Nejen v Beskydech už začala letošní houbařská sezona. Ještě před vypuknutím sběru v lesích se mohli lidé přijít podívat na houbařskou přehlídku do Muzea Třineckých železáren a města Třince.

Výstava Mykokosmos s podnázvem Houby známé i neznámé potěšila a současně i poučila návštěvníky Muzea Třineckých železáren a města Třince. Expozice byla zapůjčena z přerovské ornitologické stanice. Mykolog Jiří Polčák připravil sto exponátů, které jsou k nerozeznání od pravých hub.

Petra Molinová, pracovnice muzea: “Výstava začala již v únoru, ale kvůli koronaviru jsme museli naše muzeum zavřít pro veřejnost a znovu jsme otevřeli 19. května a opět se můžeme těšit velké návštěvnosti. Lidé tyto houby obdivují a vzhledem k tomu, že už začala houbová sezona, tak se mohou dozvědět více o tom, které houby sbírat a které ne."

Miroslav Fober, místopředseda Klubu důchodců Střítež: “My jsme z Klubu důchodců Střítež. Náš klub sdružuje důchodce z povodí Stonávky, tedy mikroregionu okolí řeky Stonávky, na které leží Těrlická přehrada. Není to poprvé, co jsme tady. Byli jsme vedle se podívat na výstavu Werkfušky. Většina z nás jsme houbaři, protože bydlíme tady v podhůří Beskyd a velice rádi všichni chodíme na hříbečk do lesa.”
Petra Molinová, pracovnice muzea: “V našemu muzeu můžeme vidět houby jedlé, nejedlé, jedovaté, ale vzácné nebo ohrožené. Jsou tady také k vidění houby dřevokazné a můžeme si také prohlédnout úpravu hub, to znamená, že našem koutku si mohou prohlédnout jak houby sušené, které mění svůj tvar, které změní hmotnost, ale mohou také vidět houby zavařené.”

Ne všechny houby v našich lesích jsou původní.

Petra Molinová, pracovnice muzea: “Exponáty hub jsou právě houby, které můžeme vidět u nás v České republice a mnohdy návštěvníky zaujme to, jaký mají vzhled. Vzhledem k tomu, že se nejedná pouze o houby původní, ale jedná se také o houby dovezené, jako třeba na lodi. Takže, buď to bylo cílené a nebo necílené. Opravdu se návštěvníci pozastavují nad tím, jaké houby u nás mohou být. Například takový známý lanýž, který u nás také rostl v hojném počtu, teď je spíše raritou. Při výkladu naší prohlídky se můžete dozvědět i několik zajímavosti a to například, že jed kobry je méně jedovatý než jed muchomůrky zelené. Nebo se také můžete dozvědět to, že Češi jsou opravdu vášnivými houbaři vzhledem k tomu, že za rok nasbírají okolo 10 tisíc tun hřibů.”

Návštěvníci si mohli prohlédnout také doprovodné video o deseti nejjedovatějších houbách v České republice.

Petra Molinová, pracovnice muzea: “V průběhu výstavy se návštěvníci mohou dozvědět něco málo o historii hub. Jak vznikala vlastně mykologie a některé možná překvapí, jak pozdě to bylo.”

Na poslední den výstavy si muzeum připravilo přednášku mykologa Jiřího Polčáka.

Nahlásit chybu


K tématu

Novojičínští, kteří nejen létali v jednotkách britského Královského letectva

9. května 2023 13:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ne mnozí, ale mnoho, to je název výstavy v Návštěvnickém centru. Připomíná 110. výročí narození zdejšího rodáka generálmajora Jaroslava Hlaďa, a také další Novojičínské ve službách britského Královského letectva.

Výstava připomíná generála Hlaďa a další Novojičínské ve službách RAF

9. května 2023 13:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Ne mnozí, ale mnoho, to je název výstavy, která byla otevřena v Novém Jičíně. Připomíná 110. výročí narození zdejšího rodáka generálmajora Jaroslava Hlaďa, a také další Novojičínské ve službách britského Královského letectva.

Karvinské Středisko hudby a umění zkrášluje výstava fotografií a keramiky

9. května 2023 17:19 | Karviná | Monika Danková

Ve Středisku hudby a umění probíhá výstava fotografií místního fotoklubu. Jeho součástí je expozice keramické tvorby Kamily Gabryszové a my vás tam teď zavedeme prostřednictvím naší kamery.


Rekonstrukce budovy nádraží Ostrava-Vítkovice začne v květnu

Správa železnic začne tento měsíc s rekonstrukcí nádražní budovy v Ostravě-Vítkovicích. Oprava památkově chráněného objektu vyjde na téměř 275 milionů korun. Ve spolupráci s obvodem Vítkovice navíc projde revitalizací také přednádražní prostor. Hotovo by mělo být do dvou let.

Dobráci z Myslíku pořádali soutěž v požárním útoku, poprvé do boje nasadili i ženský tým

Soutěž v klasickém požárním útoku uspořádali na své trati dobrovolní hasiči z Myslíku.

Den vítězství uctili u Pomníku obětem válek

Den vítězství připomněli představitelé města, legionářů a dalších organizací u Památníku obětem válek na městském hřbitově. Položením květin a zapálením svíček uctili památku padlých i těch, kteří bojovali a přežili.

Oslavy výročí Velké Ostravy jsou v plném proudu, vyvrcholí 15. června

Oslavy sta let Velké Ostravy jsou v plném proudu a nabízejí bohatý program všeho druhu. Nachystány jsou přednášky, výstavy, hudební produkce, taneční workshopy a mnoho dalšího. Významné výročí si Ostrava připomíná ve velkém stylu.

Nájemníci MRA se mohou těšit na přeplatky za služby

Nájemníci v městských bytech už dostali do svých schránek vyúčtování za služby. Přeplatky jsou vyčísleny na necelých 60 milionů korun, což je o dvacet milionů více než v předchozím období.

Střelmistr už připravuje nálože pro odstřel skipové věže Dolu Lazy v Orlové

Několik desítek kilogramů trhaviny a především precizně odvedená práce střelmistra bude nutná o odstřelu těžní věže Dolu Lazy v Orlové. Z bezpečné vzdálenosti ji budou v červenci moci sledovat i lidé. Po odstřelu skipové věže Dolu Dukla v roce 2008 jde teprve o druhou takovou demolici pomocí trhaviny.

Opavu navštívil princ Lorenz Belgický, vnuk Karla I., posledního českého krále a císaře rakouského

Do Opavy zavítala vzácná návštěva. Princ Lorenz Belgický, arcivévoda rakouský d'Este, vnuk Karla I. Habsburského, posledního českého krále a císaře rakouského. V konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie se zúčastnil slavnostní instalace relikvie tohoto světce.

Při hokejovém mistrovství se do maléru mohou dostat piloti dronů, kolem arény létat nesmí

Včera 16:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

50 tisíc korun pokuty a tisícovku navrch jako správní poplatek musel zaplatit pilot dronu, který v průběhu Mistrovství světa v ledním hokeji létal se svým strojem kolem sportovní arény v Ostravě-Vítkovicích. V roce 2015 si tam totiž policie nechala s urgentní naléhavostí zřídit bezletový prostor.

Proměna zchátralých koníren v karvinském parku Boženy Němcové by mohla začít ještě letos

Proměna zchátralých koníren v karvinském parku Boženy Němcové by mohla začít ještě letos. Projektová dokumentace je připravena, schváleno je i stavební povolení. Město má v plánu přestavět objekt na kulturně komuniktní centrum a inhalátorium.

Veřejné toalety v Havířově jsou neustálým terčem vandalů

Radnici v Havířově trápí neustálé ničení veřejných toalet. Ať už ve městě, nebo na Šumbarku. Jakmile projdou opravou, vandalové je opět ničí. Náklady jdou do statisíců.

Kraj vybuduje v Hlučíně chráněné bydlení pro duševně nemocné

Dnes 17:16 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nový domov pro osm duševně nemocných začíná v Hlučíně stavět Moravskoslezský kraj. Chráněné bydlení v ulici Okrajová bude spadat pod krajskou příspěvkovou organizaci Fontána. Celkové náklady včetně vybavení se očekávají zhruba ve výši 34 milionů korun, náklady z větší části pokryje dotace z Evropské unie.

Na pokutách od řidičů vybrali moravskoslezští policisté za den přes 340 tisíc korun

Dnes 15:48 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezští policisté mají za sebou další dopravně bezpečnostní akci. Zaměřili se při ní hlavně na alkohol a drogy za volantem. V průběhu jednoho dne řešili přes 330 přestupků a na pokutách vybrali přes 340 tisíc korun. Nejčastějšími prohřešky bylo držení telefonu za jízdy a překročení povolené rychlosti.

Žena zřejmě omylem vstoupila do cesty jedoucí tramvaji v Ostravě

Včera 15:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zřejmě si nevšimla jedoucí tramvaje a vstoupila jí přímo do cesty. Ženu pak souprava srazila a vážně zranila. Nehoda zaměstnala všechny složky ostravského integrovaného záchranného systému.

Duha Jeseníky pokračuje v obnově středověké rychty v Karlovicích. Pořádá i víkendovky pro dobrovolníky

Historická budova rychty v Karlovicích již brzy zahájí provoz. Hnutí Duha Jeseníky společně s brigádníky a dobrovolníky intenzivně pracuje na jejím interiéru a plánují i první akce pro děti. Na víkendovky se sem sjíždějí pomocníci z celé republiky.

V Kravařích se udusila čtyřletá dívka párkem v rohlíku. Zemřela v nemocnici

6. května 2024 20:20 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Velmi smutná a tragická událost otřásla v minulých dnech obcí Kravaře na Opavsku. V průběhu pauzy na cirkusovém představení zaskočil čtyřleté dívence při jídle párek v rohlíku a začala se dusit. I přes bleskovou pomoc a letecký transport do nemocnice se ji bohužel už nepodařilo zachránit.

Lidé se ještě před vypuknutím houbařské sezony mohli seznámit s jedlými i jedovatými exempláři
Vydáno 10. července 2020 12:53, Celý MS kraj, Libor Běčák
Nejen v Beskydech už začala letošní houbařská sezona. Ještě před vypuknutím sběru v lesích se mohli lidé přijít podívat na houbařskou přehlídku do Muzea Třineckých železáren a města Třince.

Výstava Mykokosmos s podnázvem Houby známé i neznámé potěšila a současně i poučila návštěvníky Muzea Třineckých železáren a města Třince. Expozice byla zapůjčena z přerovské ornitologické stanice. Mykolog Jiří Polčák připravil sto exponátů, které jsou k nerozeznání od pravých hub.

Petra Molinová, pracovnice muzea: “Výstava začala již v únoru, ale kvůli koronaviru jsme museli naše muzeum zavřít pro veřejnost a znovu jsme otevřeli 19. května a opět se můžeme těšit velké návštěvnosti. Lidé tyto houby obdivují a vzhledem k tomu, že už začala houbová sezona, tak se mohou dozvědět více o tom, které houby sbírat a které ne."

Miroslav Fober, místopředseda Klubu důchodců Střítež: “My jsme z Klubu důchodců Střítež. Náš klub sdružuje důchodce z povodí Stonávky, tedy mikroregionu okolí řeky Stonávky, na které leží Těrlická přehrada. Není to poprvé, co jsme tady. Byli jsme vedle se podívat na výstavu Werkfušky. Většina z nás jsme houbaři, protože bydlíme tady v podhůří Beskyd a velice rádi všichni chodíme na hříbečk do lesa.”
Petra Molinová, pracovnice muzea: “V našemu muzeu můžeme vidět houby jedlé, nejedlé, jedovaté, ale vzácné nebo ohrožené. Jsou tady také k vidění houby dřevokazné a můžeme si také prohlédnout úpravu hub, to znamená, že našem koutku si mohou prohlédnout jak houby sušené, které mění svůj tvar, které změní hmotnost, ale mohou také vidět houby zavařené.”

Ne všechny houby v našich lesích jsou původní.

Petra Molinová, pracovnice muzea: “Exponáty hub jsou právě houby, které můžeme vidět u nás v České republice a mnohdy návštěvníky zaujme to, jaký mají vzhled. Vzhledem k tomu, že se nejedná pouze o houby původní, ale jedná se také o houby dovezené, jako třeba na lodi. Takže, buď to bylo cílené a nebo necílené. Opravdu se návštěvníci pozastavují nad tím, jaké houby u nás mohou být. Například takový známý lanýž, který u nás také rostl v hojném počtu, teď je spíše raritou. Při výkladu naší prohlídky se můžete dozvědět i několik zajímavosti a to například, že jed kobry je méně jedovatý než jed muchomůrky zelené. Nebo se také můžete dozvědět to, že Češi jsou opravdu vášnivými houbaři vzhledem k tomu, že za rok nasbírají okolo 10 tisíc tun hřibů.”

Návštěvníci si mohli prohlédnout také doprovodné video o deseti nejjedovatějších houbách v České republice.

Petra Molinová, pracovnice muzea: “V průběhu výstavy se návštěvníci mohou dozvědět něco málo o historii hub. Jak vznikala vlastně mykologie a některé možná překvapí, jak pozdě to bylo.”

Na poslední den výstavy si muzeum připravilo přednášku mykologa Jiřího Polčáka.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000021102/lide-se-jeste-pred-vypuknutim-houbarske-sezony-mohli-seznamit-s-jedlymi-i-jedovatymi-exemplari