Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Cesta kolem vody. Z Vrbna do Karlovic vede nová naučná stezka

Vrbno pod Pradědem a Karlovice spojuje zbrusu nová naučná stezka Cesta kolem vody. Je dlouhá zhruba šest kilometrů a má deset zastavení. Není náročná, takže ji v pohodě zvládnou i maminky s kočárky.

Zhruba rok se připravovala nová naučná stezka kolem řeky Opavy z Vrbna pod Pradědem do Karlovic. Vyžádala si bezmála 300 tisíc korun a přispěl na ni i MS kraj. Lidé se na ní dozví spoustu informací o vodě.

Kateřina Kočí, autorka naučné stezky, společnost Actaea: “K čemu lidem dřív sloužila, o řece Opavě, jak je dlouhá, kde pramení, jaké má přítoky a co všechno vlastně cestou na ni potkáte a potom se hodně věnujeme těm přírodním meandrům jako jsou živočichové a rostliny, které žijí ve vodě a okolo ní.”

Jednu z tabulí tady má i Povodí Odry, které na stezku navíc přispělo 10 tisíci korunami.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Máme umístěnou jednu tabuli, na které prezentuje protipovodňová opatření na Horní Opavě, do kterých patří také výstavba přehrady Nové Heřminovy.”

Ve Vrbně pod Pradědem stezka začíná na parkovišti u kruhového objezdu v centru města.

Iveta Pešatová (nez.), místostarostka Vrbna pod Pradědem: “Druhé zastavení máme u koupaliště a potom dále u rybníku, kde začínají i nějaké ty interaktivní prvky, kde si děti budou moci sednout do hnízda, vyfotit se tam s rybníky, s maketou bobra a jinými prvky.”

Právě interaktivní prvky se budou dále postupně doplňovat. Na stezce přibudou například schránky chrostíků v nadživotní velikosti, kde si děti budou moci vyzkoušet, jaké je to být larvičkou chrostíka a také různé tabulky a makety zvířat. Naučná stezka končí v bývalém mlýně v Karlovicích, kde si aktuálně můžete vychutnat výstavu Jeseníky všemi smysly.

Anketa: účastníci procházky: “Dneska jsem tu sama, ale určitě půjdu příště s vnoučaty, tak se na to moc těším.”
“Moc se mi líbí nápad přivést lidi k vodě, líbí se mi nápad, že ta voda propojuje vlastně komunity , líbí se mi ta jednotlivá zastavení, takže jsem z toho nadšená a myslím si, že je to takové stylové projít se stezkou vody v dešti,”
“Jsme rádi, když tady ve Vrbně vzniká něco nového, takže je to úplně super.”

Na stezce nechybí ani dva zhruba dvacetimetrové chodníčky bosých nohou, které se stavěly s pomocí dobrovolníků.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy