Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vosy usmrtily na zahradě důchodce. Lékaři bojovali o jeho život téměř hodinu

Výjezdy zdravotnické záchranné služby k lidem, kteří mají problémy po bodnutí hmyzem, jsou v létě poměrně časté. O víkendu spěchali záchranáři do Budišovic, kde byl po útoku vos v bezvědomí senior. I přes veškerou pomoc se ho už nepodařilo zachránit. Takto těžká reakce je ale výjimečná.

Vrtulník záchranné služby vzlétl v sobotu v 5 odpoledne do Budišovic na Opavsku, kde vosí roj pobodal 66letého chataře. Zároveň vyjela i pozemní posádka, protože stav muže byl vážný. Na zahradě se mu snažila do příjezdu záchranářů pomoci jeho žena. Muž přesto upadl do bezvědomí. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Šestašedesátiletý muž, jehož vosy napadly na zahradě, jevil nejprve známky šokového stavu a následně upadl do bezvědomí. Při příjezdu na místo události zjistil zasahující lékař, že došlo k selhání všech základních životních funkcí. Postiženému byla poskytována základní první
pomoc a nepřímá srdeční masáž, záchranáři následně pokračovali rozšířenou resuscitací za použití přístrojové techniky, léků i defibrilačních výbojů. Přes veškeré úsilí obou týmů ZZS se nepodařilo obnovit srdeční činnost pacienta. Lékař byl proto nakonec po téměř hodinové resuscitaci nucen konstatovat jeho smrt."

V průběhu letní sezóny vyjíždějí zdravotníci ke zdravotním komplikacím po bodnutí hmyzem v desítkách případů. Takto těžká reakce končící smrtí postiženého je ale výjimečná. V podobných případech je důležitá okamžitá první pomoc a pokud pacient ví, že je těžký alergik, měl by u sebe mít speciální injekční pero s adrenalinem. To by si měl okamžitě píchnout.

Petr Jaššo, záchranář: "Pacient nemůže dýchat, má významný otok včetně krku a například obličeje, tak je vhodné chladit místa, která jsou životně důležitá tzn. obličej a krk ledovými obklady, případně vodou a vyčkat do příjezdu záchranné služby."   

I když nejste alergičtí, je běžné, že vám postižené místo oteče a zčervená. V takových případech není nutné volat záchrannou službu. Stačí postižené místo ledovat a nebo namazat zklidňujícím gelem. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy