Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Těrlická přehrada má zhoršenou kvalitu vody. Pozor na parazity, kteří se mohou zavrtat do kůže

Návštěvníci Těrlické přehrady by měli být při koupání opatrní. Kvalita vody se zhoršuje a hygienici varují před parazity, kteří způsobují cerkáriovou dermatitidu. Dobré podmínky pro koupání jsou naopak v Žermanické přehradě, nebo v Karvinském moři.

Na základě hygienických opatření může být v jednu dobu na koupalištích 500 lidí. Havířov má to štěstí, že má v blízkosti dvě přehrady. Teplé počasí má ale vliv na kvalitu vody. Zatímco Žermanická přehrada je stále vhodná ke koupání bez omezení, v Těrlické varují hygienici před možným onemocněním cerkáriovou dermatitidou. Způsobuje ji parazit, který se zavrtává do kůže.

Petr Kopřivík, mluvčí KHS Ostrava: "Ta cerkárie je schopná proniknout poměrně rychle. Pokud se budou lidé ve vodě koupat desítky minut, tak k té nákaze dojít může. Pokud se u nich prokáže taková vyrážka, no tak doporučuji, aby kontaktovali svého lékaře a řekli, že se koupali v této rizikové lokalitě. Proto se tam to koupání nedoporučuje.”

Svědivou vyrážku si před dvěma lety odnesly z koupání v Těrlické přehradě desítky lidí. Mezi nimi i pan Johan. Prozatím si návštěvníci na zdravotní komplikace nestěžují.

pan Johan, návštěvník Těrlické přehrady: "To jsem měl i já. To jsem se jenom tady kolem břehu proběhl a měl jsem nohy červené a syn také. Voda má kolem 24 stupňů a začíná kvést. Tím, že kvete, je špatná, ale ještě není natolik špatná, že by se v ní nedalo koupat. Člověk se vykoupe v přehradě a pak jde pod sprchu."

Informace o kvalitě vody se lidé dozvědí z nástěnek, které jsou umístěny na několika místech u přehrady. Oranžová značka znamená zhoršenou jakost vody.

Pokud se tento symbol změní na červenou nebo černou barvu, lidé by do vody rozhodně vstupovat neměli.

Hygienici provádějí kontrolu i na dalších přírodních koupalištích a přehradách. Například dobrou kvalitu vody v regionu má prozatím i Karvinské moře, letní koupaliště v Ostravě-Porubě nebo Vrbické jezero v Bohumíně. Nevhodná voda ke koupání je naopak ve vodní nádrži Brušperk.
Vratimovské Kino pod širákem: Teroristka

15.08. 21:00
Celý MS kraj, Vratimov – Horní Datyně, hřiště TJ Horní Datyně u Kulturního domu

Herní odpoledne v Bílovci

20.08. 13:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

Vratimovské Kino pod širákem: Ženy v běhu

22.08. 21:00
Celý MS kraj, Vratimov, U Hospůdky Meteor pod fotbalovým hřištěm

EKT CZ k.s. - prac.

od 120 do 120 Kč/hod.

Detail

GRANHUS pekařství s.r.o. - Ondřejov

od 16 100 Kč/měsíc

Detail

LIP distribution s.r.o. - ÚL

od 18 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků