Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dny NATO byly ve znamení hrdinů boje s koronavirem. Oceněny byly složky IZS i hygienici

Letošní Dny NATO byly v mnohém výjimečné. Kvůli koronaviru byly sice bez diváků přímo na letišti, ale lidé je mohli sledovat v televizi nebo na internetu. Nejdůležitější částí programu bylo tentokrát oceňování hrdinů boje s covidem a o jeho významu svědčí i to, že se ho ujali nejvyšší představitelé našeho státu a kraje.

Za dvacet let konání Dnů NATO na letišti v Mošnově jsme si už zvykli na unikátní letecké ukázky, ale i prezentaci nejrůznější techniky a zásahů bezpečnostních složek a záchranářů. Ty sice nechyběly ani letos i když kvůli covidu v omezené míře, ale hlavním bodem letošního programu bylo poděkování. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Je velká škoda, že tady nemohou být návštěvníci, ale na druhou stranu jsme to využili k tomu, abychom poděkovali integrovanému záchrannému systému a našim hygienikům, protože ti toho mají skutečně hodně." 

Každá ze složek, které si přišly pro ocenění měla a má v boji s covidem jinou úlohu. Asi nejohroženější skupinou jsou ale samozřejmě zdravotníci, kteří často museli ošetřovat pacienty ve vážném stavu a nebo se podíleli na jejich převozu. 

Petr Jaššo, oceněný člen ZZS MS kraj: "Ten začátek byl náročný v tom, že jsme se museli naučit pracovat s jinými ochrannými pomůckami a s jiným přístupem k pacientům a dalším faktorem bylo, že se zdvojnásobil počet pacientů."

Strážníci měli například na starosti odběrová místa, ale s nakaženými se mohou setkat kdykoliv, během běžné služby.

Pavel Šustr, strážník MP Ostrava: "Je to pro mě pocta. je škoda, že nemohli být oceněni všichni strážníci, kteří jsou v přímém výkonu služby."

Stejně jako loni byla nejpůsobivější ukázka na nebi v podání Petra Šonky v akrobatickém letounu a gripenu. Bohužel nepřiletěl legendární bombardér B-52. Kvůli poruše tankovacího letadla se musel vrátit.

Zbyněk Pavlačík, šéf organizátorů Dne NATO: "To byla jedna z nejnáročnějších logistických operací. Ten let měl být patnácti hodinový jen sem a dalších patnáct hodin zpátky...bohužel."

Dny NATO přesto nabídly mnoho zajímavých ukázek a jak se shodli přítomní, je důležité, že se tato akce vůbec uskutečnila.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy