Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hnutí Duha Jeseníky úspěšně zachraňuje historickou rychtu v Karlovicích

Historická budova rychty v Karlovicích z roku 1645 už měla namále. Před pár lety hrozila dokonce i její demolice. Hnutí Duha Jeseníky se před třemi lety rozhodlo zabojovat o její záchranu. Budovu zakoupilo a zahájilo práce na její záchraně.

Dnes se na rychtu do Karlovic pravidelně sjíždějí dobrovolníci z celé republiky, aby pomohli při záchraně této historicky významné stavby. Motorem a organizátorem záchranných prací je neúnavný aktivista Ivo Dokoupil.

Ivo „Fík“ Dokoupil, Duha Jeseníky: „My tady teď máme takovou brigádu, víkendovku, kdy přijede asi 12 lidí z celé republiky, aby nám pomohli zachránit rychtu, budovu, která je z roku 1645, no a vlastníme ji 3 roky a za ty 3 roky se nám podařilo ji vlastně staticky zajistit, vyměnit nějaké stropní trámy, udělat nový krov, s pomocí peněz Ministerstva kultury a Krajského úřadu a teď vlastně tady pobíhají pokrývači po střeše a dělají břidlici, takže část vlastně té střechy bude už v pořádku. No a my teď tady děláme, škrábeme jednu místnost, abychom měli nějakou základnu abychom tady mohli v jedné místnosti příští rok přebývat a pokračovat v dalších pracech.

Všichni dobrovolníci zde pracují zdarma. Podobné projekty většinou shánějí na sociálních sítích.

Ivo „Fík“ Dokoupil, Duha Jeseníky: „Jednak jsou to studenti, kteří si přes fb zjistí, že nějaká taková akce je a přijeli v létě na náš kostel do Pelhřimov a vlastně zjistili, jak to probíhá a baví je práce rukama, protože ta práce je vidět, takže přijeli na ten prodloužený víkend sem, no a pak jsou to naši stálí dobrovolníci, kteří už vlastně 15, 16 let nám pomáhali s kostelem a teď vlastně makají na tom novém objektu.“

Renata, dobrovolnice: „Já jsem přijela z Bruntálu a tady na rychtě jsem poprvé, ale jinak tady takové brigády jsem zkoušela už v 15 letech, takže už jsem taková tady inventární. Mě se tady strašně líbí, že tady jde vidět ta historie a ta práce těch našich předků, že to uměli tak pěkně všechno postavit a udělat.“

Štěpánka, dobrovolnice: „Tak já jsem z Prahy, jsem tady poprvé, a jsem tady proto, abych pomohla Fíkovi vybudovat nebo zachránit tady tuhle budovu. Co se mí nejvíc líbí? Mě se líbí asi celá. Já jsem přijela včera a viděla jsem ji potmě, a teď jí vidím jenom zevnitř. No já jsem asi zhruba před měsícem byla na work-campu na Pelhřimovech na gotickém kostelíku a ta parta lidí a to nadšení, to, že můžeme něco zachránit, se mi líbilo."

Máme co jíst, Fík se o nás dobře stará, a žijeme tu jako squoteři a je to super. Máme matrace, máme spacáky, bylo tady teplo, super.“

Pavel, dobrovolník: „Tak já su z Brna a dneska tady škrabu omítky, protože se to tady bude malovat. Na rychtě poprvní ale s panem Dokoupilem na akcích už jezdím třeba 20 let.“

Do zimy by měla být břidlicí pokryta polovina střechy a opraveny stropy.

Ivo „Fík“ Dokoupil, Duha Jeseníky: "No tak jako vždycky je to střecha, protože když stavíte nový barák, začínáte od sklepa, od základů, když opravujete starý barák, tak musíte začít od střechy, protože ta většinou je ve špatném stavu, a teče vám dovnitř a tudíž nemá smysl dělat omítky a podlahy a tak dál, nic opravovat, dokud vám tam teče. Takže první vlastně věc, kterou my musíme udělat je kompletně udělat celou střechu, kvalitně, aby nám neteklo dovnitř a pak se pustíme do podlah a dalších věcí."

Nový krov i s opravenou částí střechy stál dosud zhruba 800 tisíc korun. Zbývající pokrytí si vyžádá dalších 600 tisíc. Hnutí Duha Jeseníky se všechny plány prozatím daří plnit.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků