Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Petrovicích museli před velkou vodou místní obyvatele zachraňovat hasiči s čluny

V celém Moravskoslezském kraji se několik hodin trvající déšť projevil zvednutím hladin vodních toků. Říčka Polančice už v úterý dosáhla 3. povodňového stupně. V Petrovicích museli hasiči pomáhat lidem z lokality, kterou odřízla od okolí rozvodněná říčka Petrůvka.

Hasiči museli do akce vyrazit odpoledne do petrovické místní části Dolní Marklovice. Petrůvka tam v té době sice dosahovala jen k 1. povodňovému stupni, přesto dokázala z části obce vytvořit ostrov. Nikdo z obyvatel není v ohrožení života. Voda zaplavila příjezdovou silnici do lokality, která je z druhé strany ohraničena česko-polskou hranicí. Lidé se z vodou obklopeného území sami nemohli dostat. Na svých člunech je proto převáželi hasiči. 

Marian Lebiedzik, starosta Petrovic u Karviné: "V souvislosti s vydatnými srážkami jsme v pohotovosti už od dopoledne. Zhruba kolem 15. hodiny se však situace zhoršila výrazněji, když se Petrůvka vylila z koryta a zaplavila část obce. Dobrovolní hasiči z Dolních Marklovic začali lidem pomáhat chránit majetek, zajišťovali umisťování pytlů s pískem a tomu, kdo potřeboval, převáželi na člunech."

V pohotovosti je také druhá petrovická jednotka SDH, a to v místní části Závada. 

Marian Lebiedzik, starosta Petrovic u Karviné: "V Závadě je situace zatím klidnější, ale s ohledem na nepříznivou předpověď počasí, počítáme s problémy s vodou i tam."

Voda se vylévá na různých místech v celém MSK. Nikde však nepáchá větší škody a nikoho neohrožuje na životě. 

Zlatuše Viačková, mluvčí Policie ČR: "V rámci kraje máme hlášeno několik lokalit, kde se voda vylila z koryt toků a kam byli voláni policisté. Například v Ostravě-Mariánských horách voda z řeky Odry zalila cyklostezku. Rovněž tak v centru Ostravy na Havlíčkově nábřeží a u Trojhalí. Řeka Opava se vylila i v Kravařích na Opavsku, kde také zaplavila cyklostezku."

Podle předpovědi počasí má pršet až do noci na čtvrtek. Vyšší hladiny vodních toků se čekají především na jejích dolních úsecích, kde mohou dosahovat až 2. povodňového stupně. 

Některé toky, zejména Lučinu, Stonávku, Ostravici a Odru chrání před vylitím vodohospodáři prostřednictvím přehradních nádrží.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků