Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nechci nikoho strašit, ale situace je fakt kritická, nezlehčujme to. Hejtman varuje obyvatele kraje, krizový štáb se kvůli Covid-19 sešel i ve středu

"Situace se zhoršuje, a to zásadně. Zhoršuje se v celé České republice. 2266 nových případů - to je dosud nezaznamenaný rekord, který jsme obdrželi v datech z Chytré karantény. Také velmi špatná informace je to, že téměř 50 procent provedených testů je pozitivních. Nákaza se šíří velmi agresivně a velmi rychle." Hejtman Ivo Vondrák těmito slovy uvedl brífink po středečním jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje.

Reprodukční číslo R je aktuálně v Moravskoslezském kraji 1,2. Podíl nakažených lidí je 188 na 100 tisíc obyvatel. Nejvíce zatížené okresy jsou momentálně Ostrava-město, Frýdek-Místek a Opava. 80 procent pozitivně testovaných lidí je bez symptomů nemoci. 

Ivo Vondrák (ANO) hejtman Moravskoslezského kraje: "Bohužel opět narůstá seniorní populace. Byť se tam pořád testuje, tak přibývá lidí, kteří jsou nemocní v domovech seniorů a v seniorní populaci. Bohužel to má všechny negativní důsledky, to znamená zatěžování nemocnic." 

Velké množství lidí, kteří se přicházejí testovat, jsou neobjednaní nebo přicházejí v jiný čas. Kvůli tomu se na odběrových místech vytvářenjí fronty. 

Ivo Vondrák (ANO) hejtman Moravskoslezského kraje: "Také jsme chtěli apelovat na to, aby lidé, kteří jsou identifikováni jako pozitivní, aby využívali možnosti sebetrasování. Ta čísla jsou obrovská a naše krajská hygienická stanice má plné ruce práce s dohledáváním nakažených. Zatím se to jakž takž daří, ale sebetrasovování by mohlo významně pomoci."

I ve středu hejtman zopakoval, že krajské zdravotnictví je v kritické situaci. V nemocnicích je 848 pozitivních hospitalizovaných lidí na standardních lůžkách. 132 osob leží na jednotkách intenzivní péče a 69 lidí je na umělé plicní ventilaci. 

Ivo Vondrák (ANO) hejtman Moravskoslezského kraje: "Všechno to znamená narůstající čísla a bohužel všechno to znamená nárůst vyšší než byl predikován v matematických modelech. Všechny sociální kontakty vedou k tomu, že se tato nákaza šíří. Říkám to s vědomím toho, že nás čeká Silvestr. Já bych znovu chtěl vyzvat k tomu, abychom se nezúčastňovali hromadných akcí, protože je to dneska explicitní riziko, skutečně riziko, které je zjevné. Nárůst, který zaznamenáváme, my se obáváme, že nekončí. Nezlehčujme to."

Ve zdravotnických zařízeních v MS kraji je podle hejtmana někdy až 40 procent lůžek alkokovaných pro covid pozitivní pacienty a dochází k dalšímu omezení běžné zdravotní péče. Krizový štáb požádal další zdravotnická zařízení, jako jsou lázně, aby kraji pomohla. Hejtman řekl, že kraj je bude zásobovat kyslíkovými lahvemi, které nakoupil během první jarní vlny nákazy. 

Ivo Vondrák (ANO) hejtman Moravskoslezského kraje: "Nikoho nechci strašit. Chci jen upozornit na to, že situace je fakt kritická a další zatížení nemocnic znamená další ohrožení především pro starší populaci."

V intenzivní péči zdravotníků jsou podle hejtmana i lidé v mladším věku. Aktuálně je v kraji nemocných 150 lékařů a 824 nelékařských pracovníků. V nemocnicích vypomáhá 50 vojáků Armády České republiky, v pondělí 4. ledna má nastoupit dalších deset. Moravskoslezký kraj už oslovil sociální zařízení, aby zpracovala seznamy osob, které budou očkovány. Do regionu přišla další tisícovka dávek, dalších necelých tři tisíce dávek dorazí na Silvestra.

Ivo Vondrák (ANO) hejtman Moravskoslezského kraje: "Dobrá zpráva je, že přibývají další zájemci o ustavení očkovacích center. Pevně věřím, že se nám podaří využít všech našich nemocnic veřejných i soukromých k tomu, abychom dokázali v tom kritickém čase, který je před námi, co nejvíce proočkovat lidí. Vakcíny jsou bezpečné, zatím nemáme žádnou informaci o tom, že by způsobovaly negativní projevy na zdraví lidí. Chápu, že každá vakcinace může mít nějaká rizika, ale to riziko je minimální proti tomu, čemu bychom museli čelit, pokud se nenecháme očkovat." 

Další jednání Krizového štábu proběhne v pondělí 4. ledna ve 14 hodin.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy