Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ani po déle než dvou letech není ukončeno česko-polské vyšetřování neštěstí v Dole ČSM

Celý MS kraj |

Od tragické exploze metanu a následného požáru v podzemí Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku už to je déle než dva roky. V prosinci 2018 zahynulo 12 polských a jeden český horník. Vyšetřování, na kterém se podílejí čeští i polští experti, však stále není u konce a oficiálně tak ještě nebyla potvrzena příčina výbuchu.

Osudná exploze nastala 20. prosince 2018 odpoledne v hloubce zhruba 800 metrů. Výbuch vyvolal tlakovou vlnu a požár. V šachtě tehdy zahynulo 12 polských a jeden český havíř.

Už v průběhu vyšetřování se objevily spekulace o možných příčinách. Jednou z hlavních bylo podezření na omezování citlivosti čidel monitorujících koncentraci metanu. Důlní společnost OKD to však od samého počátku popírá.

Okolnosti výbuchu důlního plynu v podzemí černouhelné šachty ČSM jsou stále předmětem vyšetřování, na kterém se podílejí jak čeští tak polští experti.

Gabriela Slavíková, okresní státní zástupkyně OSZ Karviná: “V lednu letošního roku byla prodloužena činnost společného vyšetřovacího týmu, a to do roku 2022. S tím, že v lednu letošního roku proběhla schůzka členů společného vyšetřovacího týmu v České republice za přítomnosti soudních znalců a odborníků z Báňského úřadu, kdy znalecký posudek ve věci již byl vypracován a byl nastudován polskou stranou, ale na žádost polské strany bude ještě doplňován s ohledem na odlišné trestní a procesní předpisy v Polské republice. Předpoklad je zhruba takový, že by v řádech měsíců měl být ten znalecký posudek doplněn a následně bude přikročeno k rozhodnutí ve věci.”

Závěry vyšetřování zajímají také pozůstalé zemřelých horníků, ale i havíře, kteří explozi přežili a dodnes se léčí.

“Ani ve snu by mě nenapadlo, že se to může stát. A když se to stalo, pořád jsem tomu nemohl uvěřit. Na operaci nepamatuju, byl jsem v umělém spánku. Jediné, co si pamatuju, jsou převazy,” řekl jeden z přeživších polských horníků při pobytu v ostravské fakultní nemocnici.

Průběh vyšetřování komplikuje také koronavirus, který brání v osobních kontaktech zástupců české a polské strany.

Nahlásit chybu


K tématu

Prodloužení těžby uhlí v Dole ČSM vyvolalo zájem o nové horníky

24. srpna 2023 8:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Prodloužení těžby černého uhlí v jediném činném dole na Karvinsku znamenalo rozfárání dalších zásob. Společnost OKD proto do Dolu ČSM ve Stonavě přijímá nové zaměstnance, kteří však už mají s hornictvím zkušenosti.

Přes plánovaný konec těžby teď poslední černouhelná šachta jede naplno

31. srpna 2023 12:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Termín ukončení těžby černého uhlí je stanovený na konec roku 2025. Jediným producentem v České republice je Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Kvůli energetické krizi nyní těží tolik uhlí, kolik mu podmínky umožňují.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.


Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 15:12, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Jakub Unucka: Zelený vodík je drahý

Posláním Vodíkového klastru MS kraje je aktivní podpora rozvoje ekosystému vodíkového údolí Moravskoslezského kraje a uplatnění vodíkových technologií při hospodářské transformaci našeho kraje.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.

Ani po déle než dvou letech není ukončeno česko-polské vyšetřování neštěstí v Dole ČSM
Vydáno 19. února 2021 9:35, Celý MS kraj, Libor Běčák
Od tragické exploze metanu a následného požáru v podzemí Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku už to je déle než dva roky. V prosinci 2018 zahynulo 12 polských a jeden český horník. Vyšetřování, na kterém se podílejí čeští i polští experti, však stále není u konce a oficiálně tak ještě nebyla potvrzena příčina výbuchu.

Osudná exploze nastala 20. prosince 2018 odpoledne v hloubce zhruba 800 metrů. Výbuch vyvolal tlakovou vlnu a požár. V šachtě tehdy zahynulo 12 polských a jeden český havíř.

Už v průběhu vyšetřování se objevily spekulace o možných příčinách. Jednou z hlavních bylo podezření na omezování citlivosti čidel monitorujících koncentraci metanu. Důlní společnost OKD to však od samého počátku popírá.

Okolnosti výbuchu důlního plynu v podzemí černouhelné šachty ČSM jsou stále předmětem vyšetřování, na kterém se podílejí jak čeští tak polští experti.

Gabriela Slavíková, okresní státní zástupkyně OSZ Karviná: “V lednu letošního roku byla prodloužena činnost společného vyšetřovacího týmu, a to do roku 2022. S tím, že v lednu letošního roku proběhla schůzka členů společného vyšetřovacího týmu v České republice za přítomnosti soudních znalců a odborníků z Báňského úřadu, kdy znalecký posudek ve věci již byl vypracován a byl nastudován polskou stranou, ale na žádost polské strany bude ještě doplňován s ohledem na odlišné trestní a procesní předpisy v Polské republice. Předpoklad je zhruba takový, že by v řádech měsíců měl být ten znalecký posudek doplněn a následně bude přikročeno k rozhodnutí ve věci.”

Závěry vyšetřování zajímají také pozůstalé zemřelých horníků, ale i havíře, kteří explozi přežili a dodnes se léčí.

“Ani ve snu by mě nenapadlo, že se to může stát. A když se to stalo, pořád jsem tomu nemohl uvěřit. Na operaci nepamatuju, byl jsem v umělém spánku. Jediné, co si pamatuju, jsou převazy,” řekl jeden z přeživších polských horníků při pobytu v ostravské fakultní nemocnici.

Průběh vyšetřování komplikuje také koronavirus, který brání v osobních kontaktech zástupců české a polské strany.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000024158/ani-po-dele-nez-dvou-letech-neni-ukonceno-ceskopolske-vysetrovani-nestesti-v-dole-csm