Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Parta mladých lidí si chtěla zkrátit cestu z Lysé hory, jeden z nich uklouzl a nabodl se na kus dřeva

Chtěli si zkrátit cestu a sešli z turistické stezky. Parta mladých lidí si ale zřejmě neuvědomila možné riziko prudkého terénu a kluzkého povrchu. Sedmnáctiletý mladík uklouzl a nešťastně se po pádu nabodl na kus dřeva. Do akce tak museli členové horské služby a povolán byl i vrtulník letecké záchranné služby z Ostravy.

video: LZS Ostrava

Záchranná akce se odehrála v neděli po 15. hodině. Parta mladých lidí se při sestupu z Lysé hory rozhodla, že si zkrátí cestu. Sešli z vyznačené turistické trasy a to si bohužel vybralo svou daň. Jeden z nich, 17letý mladík uklouzl a hrudníkem se nešťastně nabodl na ze sněhu vyčnívající kus dřeva. Způsobil si poranění hrudníku s podezřením na zlomená žebra. Jeho kamarádi naštěstí okamžitě přivolali pomoc.

Radim Pavlica, zasahující člen Horské služby Beskydy: "Na místo ihned vyrazil horský záchranář z Frýdlantu s autem a čtyřkolkou a dvoučlenná záchranářská hlídka na skialpech ze stanice HS na Lysé hoře. Vzhledem k povaze zranění byl o součinnost požádán vrtulník LZS z Ostravy. Na místě horští záchranáři mladíka ošetřili, zajistili tepelný komfort a zabalili do transportní deky."

To už dorazil i vrtulník, který ale nemohl na místě přistát. Lékaře proto spustil na palubním jeřábu přímo k pacientovi.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Vzhledem ke skutečnosti, že se nacházel ve velmi obtížně přístupném terénu, k němu byl z vrtulníku pomocí palubního jeřábu vysazen lékař. Prvotní vyšetření ukázalo vážné poranění hrudníku, vyloučit nebylo možno ani vnitřní poranění v oblasti břicha. Pacient byl vyzvednut pomocí záchranné sítě a přepraven na místo, kde mohl stroj přistát. Záchranáři provedli potřebné ošetření a přípravu k transportu a poté jej vrtulník dopravil do ostravské Fakultní nemocnice. Předán byl do péče lékařů tamního urgentního příjmu."
Radim Pavlica, zasahující člen Horské služby Beskydy: "Zatímco vrtulník čekal ve vzduchu, lékař provedl další ošetření a podal analgetika. Následně zdravotník zavěšen na laně s pacientem v transportní síti opustil místo úrazu. Na vhodnějším místě vrtulník přistál a pacienta i lékaře přeložila posádka na palubu, aby mohla pokračovat v cestě na ošetření do FN Ostrava."

Horská služba všeobecně během celého roku varuje, aby lidé nescházeli z vyznačených turistických tras. Zvláště v zimním období, kdy jsou výstupy i sestupy na hory obzvláště náročné. V případě úrazu je pak velmi obtížné zraněné najít. Stejně tak se doporučuje, aby si lidé nainstalovali do mobilních telefonů aplikaci Záchranka a mobil měli u sebe vždy s dostatečně nabitou baterií.

Nahlásit chybu


K tématu
ISNA-MSE z.s., Ostrava
Ostrava
od 27 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava a okolí
Ostrava
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail