Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policejní hlídky stojí také na obou stranách česko-polské hranice, kdo poruší pravidla jde do karantény

O tom, že Polská republika zpřísnila podmínky pro vstup na své území, jsme vás už informovali. Polské policisty teď na hranicích doplnili čeští. Ti dohlížejí, aby se na naše území dostali jen lidé, kteří splňují nově stanovené podmínky.

Policejní hlídky v těch dnech nestojí jen na hranicích okresů, ale také na hranicích s Polskem. Poláci tam své policisty vyslali už v sobotu, kdy vstoupilo v platnost nové nařízení o povinnosti mít při vstupu do Polska buď potvrzení o plném očkování, nebo o negativním covidovém testu.

Daniel Siwy, podnikatel: “Já sám jsem dneska řešil, co řeknu, když mě zastaví policista na hranici okresu. Já jsem z okresu Frýdek-Místek a tady je Karviná. Zaměstnance mám s tím, že někteří jsou z Polska. Musím se jich zeptat, jak to probíhalo, potažmo asi mají nějaké prohlášení o tom, kdyby náhodou něco.”

Výjimku mají zatím pendleři. Tomu, kdo se ale do Polska dostane bez povinných dokumentů, hrozí pokuta a karanténa.

Zatímco na jednom mostě kontrolují vstup do Polska tamní policisté, na druhém je vstup volný. Kontroly tam budou pravděpodobně až ve vnitrozemí.

Do problémů se ale mohou dostat i lidé, kteří přecházejí státní hranici ve směru do České republiky.

Pavla Jiroušková, mluvčí Policie ČR: “Policisté jsou také na příjezdových komunikacích do České republiky, kde se zaměřují na kontrolu dodržování ochranného opatření ministerstva zdravotnictví, kterým se upravuje vstup cizích státních příslušníků do České republiky a také kontrolují dodržování všech ostatních platných opatření. Například i omezení volného pohybu osob.”

Někteří lidé se raději setkávají přímo na hranici, kde si věci předávají, aniž by hraniční čáru překročili.

Daniel Siwy, podnikatel: “Potkali jsme se na hranici vlastně pracovně s tím, že ani já jsem nevěděl, jak to dneska funguje. Stejně tak druhá strana, Polka, nevěděla, jak to funguje. Čili, neriskovali jsme zbytečně, předali jsme si nějaké pracovní věci na hranici.”

Před cestou do Polska je vhodné si ověřit aktuálně platná nařízení.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy