Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Těžba na Dole ČSM se prodlouží prozatím o půl roku, další možnosti mají vyplynout z analýzy

Celý MS kraj |

Na Dole ČSM se konal tiskový brífink, kterého se zúčastnilo vedení společnosti, zástupci odborů a náměstek ministra financí. S jistotou lze říct, že těžba bude pokračovat o dalšího půl roku. Následná analýza má ukázat možnosti těžby až do roku 2025.

Těžba černého uhlí na dvou šachtách Dolu ČSM měla být ukončena na konci tohoto roku. Nyní se vedení společnosti dohodlo s ministerstvem financí, že se těžba prodlouží.

Roman Binder, náměstek ministra financí: "Představenstvo OKD v pátek schválilo pokračování těžby do druhého kvartálu roku 2023 tak, jak se diskutovalo, jestli ten konec bude na konci roku 2022, nebo tam bude nějaké protažení v těch prvních měsících příštího roku. Toto rozhodnutí představenstvo udělalo.”

Ministerstvo nyní požaduje po společnosti, aby zpracovala analýzu možného pokračování těžby až do roku 2025, a to z důvodu energetické bezpečnosti v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině.

Roman Sikora, předseda představenstva OKD: “Zpracovat takovou analýzu není jednoduché. Je to současná cena uhlí, která nemusí v cílovém roce být na takové úrovni, jako je dnes. Je to mezinárodní politická situace, která nahrává, nenahrává konkurenčním dodavatelům na území ČR v oblasti koksovatelného a energetického uhlí, jsou to zaměstnanci. Je to celá řada báňsko geologických a především ekonomických vlivů, které musíme v naší studii posoudit.”

Analýzu by společnost chtěla mít zpracovanou do konce června.

Nahlásit chybu


K tématu

Uzavření černouhelného dolu se blíží, horníci odcházejí a hledají novou práci

23. června 2025 11:35 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

Definitivní konec těžby černého uhlí, který nastane v příštím roce, se už nyní začíná projevovat na pracovním trhu. Někteří horníci v těchto dnech nastupují na poslední směny a následně si hledají novou práci.

Konec těžby by pro horníky neměl být šokem, firmy o ně mají zájem

13. července 2025 8:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Konec těžby černého uhlí s sebou nese i nevyhnutelné propouštění horníků a dalších zaměstnanců šachty. Ti odcházejí s odstupným podle kolektivní smlouvy a poměrně brzy nacházejí novou práci.

Horníci z Dolu ČSM si už včas před plánovaným propuštěním zajišťují rekvalifikaci

21. srpna 2025 8:35 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S postupným ukončováním těžby uhlí v Dole ČSM ve Stonavě si už v předstihu horníci i povrchoví pracovníci hledají nové zaměstnání. Pomáhají jim v tom pracovníci úřadu práce, kteří dojíždějí přímo na šachtu.


Senior v ohrožení. Odešel z domu na procházku a nevrátil se. Hledá ho rodina i policie

Dnes 13:59 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

83letý senior odešel z domu v Ostravě-Porubě a hledá ho rodina i policie. Policisté se obrátili na veřejnost s žádostí o pomoc. Pohřešovaného hledají v režimu senior v ohrožení. Potřebuje totiž léky, které nemá u sebe.

Nové Dětské centrum Pluto v Havířově nabídne zázemí dětem v krizové situaci

Dnes 8:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Moravskoslezský kraj dokončil výstavbu nového Dětského centra Pluto v Havířově. Moderní zařízení poskytne zázemí dětem, které potřebují okamžitou pomoc. Nová budova nahradila původní objekt a svým uspořádáním se co nejvíce přibližuje běžnému rodinnému prostředí.

"Mi je 15 roků a mě to vůbec nezajímá." Strážníci v Ostravě chytili opilé mladistvé

Dnes 11:19 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

14letá ležela bezvládně na zemi a kolem ní byli další opilí kamarádi. Strážníci kontrolovali v centru Ostravy sedm mladistvých ve věku 14 a 15 let. Nadýchali od 0,36 do 1,71 promile. Dva skončili v nemocnici a dva na policii.

Fanoušky na Zlaté Tretře Ostrava potěšili rekordem Manuel i druhým místem Štefela

Dnes 12:16 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Světový atletický mítink Zlatá Tretra Ostrava 2026 opět bavil. Nejvíce diváky potěšila česká běžkyně Lurdes Gloria Manuel skvělým vítězstvím v běhu na 400 metrů.

Energetický mix MS kraje by měla doplnit jaderná energie

Včera 20:35 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Moravskoslezský kraj silně podporuje stavbu malých modulárních reaktorů na svém území. Využití jádra vnímá jako nejvhodnější řešení po konci uhlí. Zajistí energetickou bezpečnost, soběstačnost a konkurenceschopnost našeho kraje.

Ministr vnitra navštívil Bílovec a Studénku, bude rozhodovat o sloučení oddělení PČR

Včera 13:00 | Bílovec | Michal Slonina

Policie České republiky zvažuje zrušení obvodního oddělení v Bílovci a jeho sloučení s pracovištěm ve Studénce. Návrh je aktuálně v rukou ředitele Krajského ředitelství, konečné rozhodnutí ale bude až na ministru vnitra. Ten proto na konci týdne zavítal do obou měst.

Ve Stonavě přivítali nové občánky

Dnes 12:59 | Stonava | Jiří Brzóska

Na stonavské radnici proběhlo letošní první slavnostní vítání nových občánků. Obřadní síň zaplnili rodiče, prarodiče i další blízcí novorozených dětí, kteří si společně užili příjemný a tradiční obřad pořádaný obcí.

Závod s časem vyhrála příroda. Holčička se narodila v autě během cesty do porodnice

Včera 10:17 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V sobotu odpoledne zažily posádky záchranářů z Fulneku a Nového Jičína netradiční výjezd. Maminka nestihla dojet do nemocnice a miminko přišlo na svět přímo v autě. Záchranáři po příjezdu na místo oběma poskytli potřebnou péči a bezpečně je převezli do nemocnice.

Akademii šitou na míru si užily i děti s těžšími handicapy

Novojičínská Základní a mateřská škola speciální pořádala zahradní slavnost. Připravila program, do kterého se zapojily i děti s těžkými mentálními handicapy a poruchou autistického spektra.

Dny Karviné navštívily davy diváků, program bavil

Včera 12:01 | Karviná | Richard Kutěj

Letošní Dny Karviné jsou za námi. Akce se velmi vydařila a našla si spousty diváků. My vám nyní ukážeme, co vše nabízel pestrý a bohatý program na několika scénách.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

MS kraj přišel s projektem Škola v pohybu, chce přitáhnout děti ke sportu

Dnes 14:03 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj a jeho odbor školství pozval pedagogy středních a základních škol, kteří vyučují tělesnou výchovu, na odbornou konferenci do Dolních Vítkovic. Nesla název Škola v pohybu.

Hosté ve studiu: Renáta Valerie Nešporek, mediátorka

Mediace pomáhá předcházet konfliktům ve školách i v rodinách

Analýza vzorků dává Povodí Odry přesný přehled o stavu vod, kvalitu hlídají laboratoře

Každý den teče řekami, přehradami i vodovody voda, kterou považujeme za samozřejmost. Málokdo si ale uvědomuje, kolik práce stojí za tím, aby odborníci věděli, v jakém je stavu a zda splňuje všechny požadavky na kvalitu. Právě tím se zabývá laboratoř Povodí Odry. Zajišťuje monitoring povrchových vod, rozbory pitné, podzemní i odpadní vody a také analýzy sedimentů, zemin nebo kalů. Odborníci zde každoročně vyhodnocují na sedm tisíc vzorků.

Ostravští strážníci zářili na mistrovství v jezdectví. Domů vezou zlato

15. června 2026 12:23 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Tři jezdci Městské policie Ostrava se zúčastnili 27. ročníku Mezinárodního policejního mistrovství ČR. V mezinárodní konkurenci 28 jezdců slavili úspěch hned několikrát. Daniel Orsag s koněm Sacramoso Bateria vybojovali zlato v parkuru a stříbro v Grand Prix.

Pevnostní areál Hlučín-Darkovičky představuje významný náhled do vojenské historie ČSR

15. června 2026 10:58 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Na severovýchodním okraji Moravskoslezského kraje, jen několik kilometrů od Hlučína a v těsné blízkosti polských hranic, se nachází jedno z nejvýznamnějších míst vojenské historie České republiky. Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky nabízí návštěvníkům jedinečnou možnost nahlédnout do období, kdy se Československo připravovalo na obranu před sílící hrozbou nacistického Německa.

Těžba na Dole ČSM se prodlouží prozatím o půl roku, další možnosti mají vyplynout z analýzy
Vydáno 12. dubna 2022 11:03, Celý MS kraj, Bára Kelnerová
Na Dole ČSM se konal tiskový brífink, kterého se zúčastnilo vedení společnosti, zástupci odborů a náměstek ministra financí. S jistotou lze říct, že těžba bude pokračovat o dalšího půl roku. Následná analýza má ukázat možnosti těžby až do roku 2025.

Těžba černého uhlí na dvou šachtách Dolu ČSM měla být ukončena na konci tohoto roku. Nyní se vedení společnosti dohodlo s ministerstvem financí, že se těžba prodlouží.

Roman Binder, náměstek ministra financí: "Představenstvo OKD v pátek schválilo pokračování těžby do druhého kvartálu roku 2023 tak, jak se diskutovalo, jestli ten konec bude na konci roku 2022, nebo tam bude nějaké protažení v těch prvních měsících příštího roku. Toto rozhodnutí představenstvo udělalo.”

Ministerstvo nyní požaduje po společnosti, aby zpracovala analýzu možného pokračování těžby až do roku 2025, a to z důvodu energetické bezpečnosti v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině.

Roman Sikora, předseda představenstva OKD: “Zpracovat takovou analýzu není jednoduché. Je to současná cena uhlí, která nemusí v cílovém roce být na takové úrovni, jako je dnes. Je to mezinárodní politická situace, která nahrává, nenahrává konkurenčním dodavatelům na území ČR v oblasti koksovatelného a energetického uhlí, jsou to zaměstnanci. Je to celá řada báňsko geologických a především ekonomických vlivů, které musíme v naší studii posoudit.”

Analýzu by společnost chtěla mít zpracovanou do konce června.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000030856/tezba-na-dole-csm-se-prodlouzi-prozatim-o-pul-roku-dalsi-moznosti-maji-vyplynout-z-analyzy