Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Centru tradičních technologií si lidé mohli vyzkoušet vyrábět provázky nebo barvit látky

Zajímavou akci nabídlo svým návštěvníkům Centrum tradičních technologií v Příboře. Lidé si mohli vyzkoušet, jak se kdysi barvily tkaniny, jak se tkalo nebo jak se vyráběly pásky a provázky.

Václav Michalička, vedoucí příborské pobočky Muzea Novojičínska: “My tady nejen vystavujeme předměty, ale snažíme se o historické rekonstrukce a experimenty. No a čas od času pořádáme akce, kde si tedy zveme různé kolegy. Někdy tu akci máme více zaměřenou lidovou, někdy jdeme více do historie, do středověku nebo do pravěku. Dneska jsme se tedy vypravili hlouběji do minulosti. Kolegyně Lucie Rucká z Archeoparku v Chotěbuzi tady předvádí a vykládá o tom, jak se barvilo a pomocí přírodnin v minulosti. Kolegyně Petra Vidomusová tady ukazuje tradiční šňůrkování, jak se jenom za pomocí jednoduchých nástrojů dají udělat šňůrky a provázky. Já jsem zase si připravil vertikální tkalcovský stav a ukazují na něm jednoduchou tkaninu. A kolegyně Adéla Střelková ukazuje techniku takzvaného karetkování. A ke všemu využíváme právě tu barvenou přízi na přírodních materiálech. Také to tady doplnila dobová hudba Ragojka, je to taková specifická muzika, která se zaměřuje na neprobádané slovanské období."
Anketa: “Díky bohu, že jsou tací lidé, kteří se tomu věnují, kteří do toho jdou. Ta historie je taková, že to už nám nikdo nevezme."
Adéla Střelková, Centrum tradičních technologií v Příboře: “My tady vlastně ukazujeme různé archaické technologie. Já přímo předvádím karetkování. Je to vlastně technika, při které se vytvářely různé pásy, opasky. Pásy třeba na svazování materiálu nebo i na ozdobu oděvu a je to vlastně technika, která je známá už od doby bronzové. Potom ona v 15. století upadla, ale vlastně je to dochováno dá se říct až do dneška. Ještě pár jedinců se touto technikou zabývá, protože ona vlastně na východě Moravy se dochovala hlavně u krojů, kde v takové hodně primitivní formě se používala vlastně na zdobení těch jednotlivých krojů.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy