Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Hasiči varují před rizikem požáru a zranění při pálení čarodějnic

Celý MS kraj |

Hasiči varují před velkým rizikem vzniku požárů při pálení čarodějnic. V kraji už několik dní nepršelo a začíná být poměrně velké sucho. Hasiči předpokládají, že oslavy filipojakubské noci se uskuteční na mnoha místech Moravskoslezského kraje ve větší míře, zvláště po covidových omezeních v posledních dvou letech, nebo v rodinném či přátelském kruhu.

Máme tady konec dubna 2022 a oblíbené pálení čarodějnic, které souvisí s rozděláváním ohňů a sdružováním lidí a různými bujarými oslavami. Opět se může taková akce stát rizikovou záležitostí, o to více, že letos vychází pálení čarodějnic na volnou sobotu.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Hrozí jak vznik požárů, tak neočekávaná zranění (popálení) účastníků čarodějnických veselic při zapalování větších ohňů, obohacených o velmi hořlavé látky, hlavně benzín a naftu. Takové akce bývají spojeny, pokud nejsou organizátory přísně řízeny, i s vyhazováním hořících kusů větví, tyčí a jiného dřeva do vzduchu, někdy s petardami, o nalévání alkoholických nápojů k vyvolání uvolněnější atmosféry ani nemluvě."

Hasiči v posledních letech na území Moravskoslezského kraje naštěstí nezaznamenali 30. dubna žádný větší požár ani vážnější zranění v souvislosti s pálením čarodějnic. Rozhodně ale nechtějí polevit v preventivních opatřeních.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Zvláště u větších akcí není od věci předem povolat požární hlídku z řad místních dobrovolných hasičů i s vozidlem/cisternou. Hasiči také doporučují informovat o zapalování ohňů místní radnici, a hlavně Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK). Elektronický formulář k nahlášení kontrolovaného pálení hasičům – tedy i čarodějnické vatry – je k dispozici na hlavní stránce HZS MSK v pravém sloupci po rozkliknutí hnědavého banneru s názvem „PÁLENÍ KLESTÍ“."

Základní rady z oblasti požární ochrany pro rozdělávání ohňů v přírodě

 • Místo pro rozdělávání ohně musí být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů, třeba hromad dřeva, větví, sena, slámy, pokud možno ohraničeno pruhem širokým nejméně jeden metr, zbaveným jakýchkoliv hořlavin (pozor je nutné dát i na kořeny stromů a keřů), a vzdálené minimálně 50 metrů od kraje lesních porostů.
 • Při umísťování ohniště je potřeba zohlednit i aktuální povětrnostní situaci, tedy jaký je směr a síla větru, aby nedošlo k přenosu požáru kvůli odletujícím jiskrám na okolní objekty.
 • Hranici z polen stavět tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení do stran a následné rozšíření ohně mimo vyhrazené místo ohniště.
 • Před zapálením ohniště zabezpečit dostatečné množství hasebních látek (vodu, písek) a volné příjezdové cesty, aby se hasiči včas dostali na místo případného požáru.
 • Při rozdělávání ohně v žádném případě nepoužívat vysoce hořlavé látky, např. benzín, naftu, líh.
 • Vždy zajistit přítomnost alespoň jedné osoby starší 18 let, pokud možno střízlivé…
 • Ohniště opustit až poté, co je důkladně uhašeno, ať již prolitím vodou, nebo zasypáním zeminou – a je opravdu vychladlé. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé části a poryv větru je znovu rozdmýchá a roznese do okolí.
Nahlásit chybu


K tématu

Požár auta v Horní Lhotě způsobil škodu za 140 tisíc korun

20. dubna 2023 16:58 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve čtvrtek odpoledne zasahovaly dvě jednotky hasičů u požáru osobního automobilu v Horní Lhotě. Událost se obešla bez zranění. Škoda byla odhadnuta na 140 tisíc korun.

Hasiči v Rychvaldu pokládali norné stěny na potok kvůli neznámé látce

20. dubna 2023 23:26 | Rychvald | Jiří Cileček

Čtyři hasičské jednotky se ve čtvrtek odpoledne zapojily do zásahu spojeného s únikem neznámé látky do vodního toku Stružka v Rychvaldu.

Hasiči cvičili hašení lesního požáru na Novojičínsku

20. dubna 2023 21:20 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve středu proběhlo u Spálova na Novojičínsku cvičení hasičů, jehož námětem byl požár lesního porostu v kopcovité oblasti. K jeho zdolávání byla zřízená dálková doprava vody na požářiště.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Dnes 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

Včera 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

Včera 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

Včera 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Hasiči varují před rizikem požáru a zranění při pálení čarodějnic
Vydáno 29. dubna 2022 20:27, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Hasiči varují před velkým rizikem vzniku požárů při pálení čarodějnic. V kraji už několik dní nepršelo a začíná být poměrně velké sucho. Hasiči předpokládají, že oslavy filipojakubské noci se uskuteční na mnoha místech Moravskoslezského kraje ve větší míře, zvláště po covidových omezeních v posledních dvou letech, nebo v rodinném či přátelském kruhu.

ilustrační snímek; zdroj foto: Pixabay.com

Máme tady konec dubna 2022 a oblíbené pálení čarodějnic, které souvisí s rozděláváním ohňů a sdružováním lidí a různými bujarými oslavami. Opět se může taková akce stát rizikovou záležitostí, o to více, že letos vychází pálení čarodějnic na volnou sobotu.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Hrozí jak vznik požárů, tak neočekávaná zranění (popálení) účastníků čarodějnických veselic při zapalování větších ohňů, obohacených o velmi hořlavé látky, hlavně benzín a naftu. Takové akce bývají spojeny, pokud nejsou organizátory přísně řízeny, i s vyhazováním hořících kusů větví, tyčí a jiného dřeva do vzduchu, někdy s petardami, o nalévání alkoholických nápojů k vyvolání uvolněnější atmosféry ani nemluvě."

Hasiči v posledních letech na území Moravskoslezského kraje naštěstí nezaznamenali 30. dubna žádný větší požár ani vážnější zranění v souvislosti s pálením čarodějnic. Rozhodně ale nechtějí polevit v preventivních opatřeních.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Zvláště u větších akcí není od věci předem povolat požární hlídku z řad místních dobrovolných hasičů i s vozidlem/cisternou. Hasiči také doporučují informovat o zapalování ohňů místní radnici, a hlavně Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK). Elektronický formulář k nahlášení kontrolovaného pálení hasičům – tedy i čarodějnické vatry – je k dispozici na hlavní stránce HZS MSK v pravém sloupci po rozkliknutí hnědavého banneru s názvem „PÁLENÍ KLESTÍ“."

Základní rady z oblasti požární ochrany pro rozdělávání ohňů v přírodě

 • Místo pro rozdělávání ohně musí být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů, třeba hromad dřeva, větví, sena, slámy, pokud možno ohraničeno pruhem širokým nejméně jeden metr, zbaveným jakýchkoliv hořlavin (pozor je nutné dát i na kořeny stromů a keřů), a vzdálené minimálně 50 metrů od kraje lesních porostů.
 • Při umísťování ohniště je potřeba zohlednit i aktuální povětrnostní situaci, tedy jaký je směr a síla větru, aby nedošlo k přenosu požáru kvůli odletujícím jiskrám na okolní objekty.
 • Hranici z polen stavět tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení do stran a následné rozšíření ohně mimo vyhrazené místo ohniště.
 • Před zapálením ohniště zabezpečit dostatečné množství hasebních látek (vodu, písek) a volné příjezdové cesty, aby se hasiči včas dostali na místo případného požáru.
 • Při rozdělávání ohně v žádném případě nepoužívat vysoce hořlavé látky, např. benzín, naftu, líh.
 • Vždy zajistit přítomnost alespoň jedné osoby starší 18 let, pokud možno střízlivé…
 • Ohniště opustit až poté, co je důkladně uhašeno, ať již prolitím vodou, nebo zasypáním zeminou – a je opravdu vychladlé. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé části a poryv větru je znovu rozdmýchá a roznese do okolí.
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000031149/hasici-varuji-pred-rizikem-pozaru-a-zraneni-pri-paleni-carodejnic