Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Den požární bezpečnosti s otevřenými hasičskými stanicemi varuje před požáry v přírodě

Celý MS kraj |

Otevřené dveře, brány a vrata pro veřejnost připravuje na pátek 13. května všech 23 stanic Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK). Hasiči v celé ČR vyhlásili v rámci boje proti hloupým pověrám na šťastný „pátek třináctého“ tradiční Den požární bezpečnosti, zaměřený letos na varování před požáry v přírodě. Koordinuje ho Česká asociace hasičských důstojníků (ČAHD).

HZS MSK v posledních letech – i letos na jaře – registruje vysoký počet požárů porostů (louky, lesy, suché trávy apod.). Příčina naprosté většiny těchto požárů souvisí s nedbalostním a neopatrným jednáním lidí. Nejvíce ohroženi jsou senioři, děti a opilé osoby.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Od začátku roku 2019 evidujeme v Moravskoslezském kraji jedno úmrtí při požáru v přírodě, kdy loni na jaře senior na Frýdecko-Místecku neopatrně použil hořlavou kapalinu při pálení klestí, obdobně vznikala i většina dalších požárů, spojená se zraněním šesti osob (taktéž od roku 2019)."

V roce 2019 se v kraji stalo 305 požárů v přírodě, v roce 2020 celkem 246 a loni 220. Letos do konce dubna už hasiči evidují 225 požárů v přírodě, což je více než za celý rok 2021. Ovlivnilo to suché počasí na konci zimy, a hlavně v březnu 2022, kdy prakticky pořádně nezapršelo.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Ani následné škody po takových požárech nebývají zanedbatelné, od začátku roku 2022 je to v součtu za 11,5 milionu korun. V dubnu 2020 přesáhla škoda po požáru lesa na okraji Frýdku-Místku 3 miliony korun, hasiči tam svou rychlou reakcí uchránili majetek za 5 milionů korun. Příčinou vzniku požáru byla manipulace s otevřeným ohněm."

„Poloviční“ škodu (1,5 milionu korun) si v červnu 2019 vyžádal požár lesa v Hradci nad Moravicí-Jakubčovicích (okres Opava), kde hasiči svým včasným zásahem uchránili majetek za 10 milionů korun. Za tento požár mohla také nedbalost a neopatrnost dospělých – kouření.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "A podle aktuálních předpovědí počasí nemá v Moravskoslezském kraji pršet ani v následujících dnech. HZS MSK proto upozorňuje všechny občany, že vzhledem k suchému počasí je možnost vzniku požáru při manipulaci s otevřeným ohněm několikanásobně vyšší a požár se daleko rychleji šíří, třeba i po dosud suchých zbytcích trávy a klestí."

Rady, jak předejít vzniku požárů suchých porostů

 • Nemanipulujte s otevřeným ohněm v blízkosti suchých porostů (např. při grilování, svařování apod.)
 • Dobře si rozmyslete, zda je nutné spalovat suchý biologický odpad. Existují možnosti, jak se tohoto odpadu bezpečně zbavit, některé obce provozují systém kontejnerů na biologický odpad nebo umožňují svým občanům takový odpad odevzdat bezplatně na sběrný dvůr. V některých obcích je spalování biologického odpadu zakázáno obecně závaznou vyhláškou. Je třeba také upozornit, že plošné vypalování porostů je zákonem zakázáno. HZS MSK za současného stavu počasí důrazně nedoporučuje pálit biologický odpad

Bezpečnostní zásady při nezbytnosti pálení biologického odpadu

 • určete si bezpečné místo pro umístění ohniště (v dostatečné vzdálenosti od vzrostlých stromů, od hořlavých materiálů, s dobrou dostupností k hasebním prostředkům)
 • ohniště by nemělo být příliš velké a v žádném případě nesmí být umístěno na suchém porostu (tráva, náletové rostliny atd.), ideálně by mělo být ohraničeno např. pomocí kamenů¨
 • připravte si dostatek hasebních látek (dostatečná zásoba vody, lopat, krumpáčů a dalšího nářadí)
 • před zahájením spalování biologického odpadu ohlaste místo pálení na operační středisko HZS MSK, abyste předešli zbytečným výjezdům hasičských jednotek (ohlášení je možno provést buď telefonicky nebo vyplněním jednoduchého elektronického formuláře na stránkách IZS ČR
 • po celou dobu pálení je třeba mít místo pálení neustále pod kontrolou, nesmí zůstat bez dozoru
 • po ukončení pálení ohniště rozhrabejte a místo důkladně prolijte vodou
 • pravidelně kontrolujte místo pálení po ukončení pálení, zda nedochází k opětovnému rozhoření a zda se požár nešíří do okolí
 • pokud se pálení vymyká kontrole a nejste schopni vznikající požár sami zvládnout, co nejdříve jej ohlaste na tísňovou linku. Včasné ohlášení požáru může zabránit vzniku materiálních škod, případně zranění nebo i usmrcení osob
 • v případě nepříznivých povětrnostních podmínek (velké sucho, větrné počasí apod.) pálení biologického odpadu vůbec nezahajujte a odložte jej na dobu, kdy bude panovat příznivé počasí

V rámci pátečního Dne požární bezpečnosti 2022 si budou moci návštěvníci na všech stanicích HZS MSK prohlédnout moderní zásahovou techniku a vnitřní prostory. Na některých z nich bude připraveno venkovní stříkání vody.

Všech šest stanic HZS MSK v Ostravě (Zábřeh, Fifejdy, Poruba, Jih, Slezská Ostrava a Přívoz) bude v pátek otevřeno vždy od 9:00 do 17:00 hodin.

V okrese Frýdek-Místek budou v pátek otevřeny všechny tři stanice HZS MSK (Frýdek-Místek, Třinec a Nošovice), a to od 9:00 do 17:00 hodin.

V okrese Opava budou v pátek otevřeny všechny tři stanice HZS MSK (Opava, Vítkov a Hlučín), a to od 9:00 do 17:00 hodin.

V okrese Bruntál budou v pátek otevřeny všechny tři stanice (Bruntál, Krnov a Rýmařov), a to od 9:00 do 16:00 hodin.

V okrese Nový Jičín budou všechny tři stanice HZS MSK (Nový Jičín, Kopřivnice a Bílovec) otevřeny v pátek od 9:00 do 16:00 hodin.

V okrese Karviná bude v pátek otevřeno také všech pět stanic HZS MSK (Karviná, Havířov, Český Těšín, Orlová a Bohumín), a to od 8:00 do 16:00 hodin.

Nahlásit chybu


K tématu

V pátek třináctého otevřou hasiči v Moravskoslezském kraji své stanice návštěvníkům

10. října 2023 16:20 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek 13. října bude na všech profesionálních stanicích HZS MSK probíhat Den otevřených dveří a Den požární bezpečnosti. Pro návštěvníky budou připraveny nejen statické a dynamické ukázky, ale i vědomostní kvízy a hry.

Hasiči v Ostravě nacvičovali plnění bambivaku vrtulníku z velkoobjemových nádrží na vodu

29. června 2023 12:59 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve středunacvičovali hasiči z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) a Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky (ZÚ) na Haldě v Hrabůvce letecké hašení s využitím mobilních velkoobjemových nádrží.

Požár střechy rodinného domu zaměstnal hasiče v Dolních Tošanovicích

27. června 2023 16:20 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Do Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku v noci spěchaly čtyři jednotky hasičů k ohlášenému požáru střechy rodinného domu.


Bouřky opět zaměstnávají hasiče. Nejčastěji u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prochází přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr láme a vyvrací stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají opět plno práce.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Žáci SŠ elektrotechnické získali zajímavé finanční ohodnocení

Včera 15:30 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

MS kraj se stejně jako celá Česká republika potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v energetice. Jedním z nástrojů, jak situaci vylepšit, je motivace žáků studujících energetické obory. Přesně takovým případem je program Prokopa Diviše.

Pickleball Czech Open přilákal hráče z celého světa

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Ostravský rodák a světový tenista Ivan Lendl, jeho rival John McEnroe, André Agassi nebo třeba Steffi Grafová. Ti všichni propadli modernímu sportu s názvem pickleball. Zbrusu nové centrum pickleballu vzniklo i v našem kraji – v Dobré u Frýdku-Místku.

Žáci jsou z klimatických změn zděšeni, říká koordinátor

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj považuje za důležité, aby už žáci základních a středních škol vnímali klimatické změny, které se u nás v posledních letech dějí. Slouží k tomu například projekt Life Coala nebo třeba školení školních environmentálních koordinátorů.

Felinoterapie neboli kontakt nemocného s kočkou je novou podpůrnou terapií v krnovské nemocici

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.

Jes Art, umělecký festival amatérských tvůrců v Janovicích, si za poslední roky zajistil věhlas i oblibu

Malíři, sochaři, fotografové, řezbáři, výtvarníci a představitelé noha dalších odvětví umění se již pošesté sjeli do Janovic u Rýmařova. Ve westernovém kempu Indiana se konal další ročník uměleckého festivalu Jes Art. Svou pestrostí a záběrem zaujal každého návštěvníka.

Větrné elektrárny produkují pouze jedno procento spotřeby elektrické energie

Stát poskytne tři miliardy korun na výstavbu větrných elektráren v České republice. Ministerstvo průmyslu a obchodu k tomu vypsalo novou dotační výzvu, v níž může jeden projekt získat až 750 milionů korun. Žádosti o dotaci bude ministerstvo přijímat až do konce října příštího roku.

Den požární bezpečnosti s otevřenými hasičskými stanicemi varuje před požáry v přírodě
Vydáno 12. května 2022 15:13, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Otevřené dveře, brány a vrata pro veřejnost připravuje na pátek 13. května všech 23 stanic Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK). Hasiči v celé ČR vyhlásili v rámci boje proti hloupým pověrám na šťastný „pátek třináctého“ tradiční Den požární bezpečnosti, zaměřený letos na varování před požáry v přírodě. Koordinuje ho Česká asociace hasičských důstojníků (ČAHD).

požár lesa v Dětřichově nad Bystřicí; zdroj foto: HZS MSK

HZS MSK v posledních letech – i letos na jaře – registruje vysoký počet požárů porostů (louky, lesy, suché trávy apod.). Příčina naprosté většiny těchto požárů souvisí s nedbalostním a neopatrným jednáním lidí. Nejvíce ohroženi jsou senioři, děti a opilé osoby.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Od začátku roku 2019 evidujeme v Moravskoslezském kraji jedno úmrtí při požáru v přírodě, kdy loni na jaře senior na Frýdecko-Místecku neopatrně použil hořlavou kapalinu při pálení klestí, obdobně vznikala i většina dalších požárů, spojená se zraněním šesti osob (taktéž od roku 2019)."

V roce 2019 se v kraji stalo 305 požárů v přírodě, v roce 2020 celkem 246 a loni 220. Letos do konce dubna už hasiči evidují 225 požárů v přírodě, což je více než za celý rok 2021. Ovlivnilo to suché počasí na konci zimy, a hlavně v březnu 2022, kdy prakticky pořádně nezapršelo.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Ani následné škody po takových požárech nebývají zanedbatelné, od začátku roku 2022 je to v součtu za 11,5 milionu korun. V dubnu 2020 přesáhla škoda po požáru lesa na okraji Frýdku-Místku 3 miliony korun, hasiči tam svou rychlou reakcí uchránili majetek za 5 milionů korun. Příčinou vzniku požáru byla manipulace s otevřeným ohněm."

„Poloviční“ škodu (1,5 milionu korun) si v červnu 2019 vyžádal požár lesa v Hradci nad Moravicí-Jakubčovicích (okres Opava), kde hasiči svým včasným zásahem uchránili majetek za 10 milionů korun. Za tento požár mohla také nedbalost a neopatrnost dospělých – kouření.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "A podle aktuálních předpovědí počasí nemá v Moravskoslezském kraji pršet ani v následujících dnech. HZS MSK proto upozorňuje všechny občany, že vzhledem k suchému počasí je možnost vzniku požáru při manipulaci s otevřeným ohněm několikanásobně vyšší a požár se daleko rychleji šíří, třeba i po dosud suchých zbytcích trávy a klestí."

Rady, jak předejít vzniku požárů suchých porostů

 • Nemanipulujte s otevřeným ohněm v blízkosti suchých porostů (např. při grilování, svařování apod.)
 • Dobře si rozmyslete, zda je nutné spalovat suchý biologický odpad. Existují možnosti, jak se tohoto odpadu bezpečně zbavit, některé obce provozují systém kontejnerů na biologický odpad nebo umožňují svým občanům takový odpad odevzdat bezplatně na sběrný dvůr. V některých obcích je spalování biologického odpadu zakázáno obecně závaznou vyhláškou. Je třeba také upozornit, že plošné vypalování porostů je zákonem zakázáno. HZS MSK za současného stavu počasí důrazně nedoporučuje pálit biologický odpad

Bezpečnostní zásady při nezbytnosti pálení biologického odpadu

 • určete si bezpečné místo pro umístění ohniště (v dostatečné vzdálenosti od vzrostlých stromů, od hořlavých materiálů, s dobrou dostupností k hasebním prostředkům)
 • ohniště by nemělo být příliš velké a v žádném případě nesmí být umístěno na suchém porostu (tráva, náletové rostliny atd.), ideálně by mělo být ohraničeno např. pomocí kamenů¨
 • připravte si dostatek hasebních látek (dostatečná zásoba vody, lopat, krumpáčů a dalšího nářadí)
 • před zahájením spalování biologického odpadu ohlaste místo pálení na operační středisko HZS MSK, abyste předešli zbytečným výjezdům hasičských jednotek (ohlášení je možno provést buď telefonicky nebo vyplněním jednoduchého elektronického formuláře na stránkách IZS ČR
 • po celou dobu pálení je třeba mít místo pálení neustále pod kontrolou, nesmí zůstat bez dozoru
 • po ukončení pálení ohniště rozhrabejte a místo důkladně prolijte vodou
 • pravidelně kontrolujte místo pálení po ukončení pálení, zda nedochází k opětovnému rozhoření a zda se požár nešíří do okolí
 • pokud se pálení vymyká kontrole a nejste schopni vznikající požár sami zvládnout, co nejdříve jej ohlaste na tísňovou linku. Včasné ohlášení požáru může zabránit vzniku materiálních škod, případně zranění nebo i usmrcení osob
 • v případě nepříznivých povětrnostních podmínek (velké sucho, větrné počasí apod.) pálení biologického odpadu vůbec nezahajujte a odložte jej na dobu, kdy bude panovat příznivé počasí

V rámci pátečního Dne požární bezpečnosti 2022 si budou moci návštěvníci na všech stanicích HZS MSK prohlédnout moderní zásahovou techniku a vnitřní prostory. Na některých z nich bude připraveno venkovní stříkání vody.

Všech šest stanic HZS MSK v Ostravě (Zábřeh, Fifejdy, Poruba, Jih, Slezská Ostrava a Přívoz) bude v pátek otevřeno vždy od 9:00 do 17:00 hodin.

V okrese Frýdek-Místek budou v pátek otevřeny všechny tři stanice HZS MSK (Frýdek-Místek, Třinec a Nošovice), a to od 9:00 do 17:00 hodin.

V okrese Opava budou v pátek otevřeny všechny tři stanice HZS MSK (Opava, Vítkov a Hlučín), a to od 9:00 do 17:00 hodin.

V okrese Bruntál budou v pátek otevřeny všechny tři stanice (Bruntál, Krnov a Rýmařov), a to od 9:00 do 16:00 hodin.

V okrese Nový Jičín budou všechny tři stanice HZS MSK (Nový Jičín, Kopřivnice a Bílovec) otevřeny v pátek od 9:00 do 16:00 hodin.

V okrese Karviná bude v pátek otevřeno také všech pět stanic HZS MSK (Karviná, Havířov, Český Těšín, Orlová a Bohumín), a to od 8:00 do 16:00 hodin.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000031358/den-pozarni-bezpecnosti-s-otevrenymi-hasicskymi-stanicemi-varuje-pred-pozary-v-prirode