Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mladí lidé z různých zemí diskutovali v Petrovicích u Karviné o podnikání a finanční gramotnosti

Do Petrovic u Karviné se sjeli mladí lidé z různých zemí Evropy, aby si vyměnili zkušenosti a informace týkající se finanční gramotnosti, podnikání i finančních podvodů. Vyzkoušeli si i různé simulační ekonomické hry, které je seznámily třeba s inflací.

Tohle jsou studenti z Portugalska, Itálie, Litvy, Turecka, Polska i Česka. Společně během několika dní diskutovali o možnostech podnikání ve svých zemích a bavili se o finanční gramotnosti.

Pavel Vítek, předseda Silesian Society for Solidarity: "Účastníci se nebaví jen o finanční gramotnosti, ale i udržitelném podnikání, daních, vyzkouší si různé simulační ekonomické hry které je seznámí třeba s inflací, a tím pádem se mohli tímto neformálním vzděláváním jeden od druhého učit."

Například finanční gramotnost v Polsku se vyučuje na odborných středních školách jen jeden rok a to ještě před 18. rokem. Často pak v průběhu dalších let tyto vědomosti lidé zapomenou.

Magda Laskowska, studentka z Polska: "Poláci musí hlavně hledat informace a rady o financích, daních a dalších ekonomických tématech na internetu nebo z odborných časopisů. Mělo by se to změnit, zvláště, když nedávno vyšla zpráva o tom, co Poláci vědí o daních. Ukázalo se, že hodně lidí neví o základních poplatcích, nejsou si vědomi, že když denně kupují potraviny a služby, že platí DPH."

O úrovni podnikání v Itálii se s ostatními podělil i mladý Ind studující počítačové inženýrství v Turíně.

Harsh Kumar, student z Itálie: "Můžu srovnat podnikání v Indii a Itálii. V Indii je obtížnost daleko vyšší, nicméně existují odvětví, kde Indie není až tak pozadu a v mnohém Itálii dohání. Nejsilnějším odvětvím pro podnikání v obou zemích je obor IT.”

V Petrovicích u Karviné šlo o druhý projekt, který se uskutečnil v posledních dvou měsících. Programy financuje EU a Dům zahraničí spolupráce ČR v rámci programu Erasmus+.

Nahlásit chybu


K tématu
WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

JOB FACTORY s.r.o. - Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

SCAN LINE s. r. o. - Třinec
Třinec
od 33 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail