Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krajští zastupitelé schválili podpis memoranda s ministerstvem obrany, na letišti v Mošnově bude logistické centrum armády

Krajští zastupitelé schválili podpis memoranda s Ministerstvem obrany ČR, které stvrdí spolupráci při přípravě území pro stavbu logistického centra české armády na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově. Podle Moravskoslezského kraje, a bylo to již mnohokrát zmiňováno, centrum nebude bojovou základnou. Díky souhlasu zastupitelů kraj bezúplatně převede dotčené pozemky v průmyslové zóně na Ministerstvo obrany ČR. Armáda tak bude moci začít s přípravou a projektovými pracemi.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Projekt připravujeme už delší dobu, vznikl za minulé vlády a je součástí našich plánů tzv. Velkého Mošnova. To znamená přivést sem investory a vytvořit tu obří rozvojovou zónu, díky které se region otevře světu. Letiště jako takové, na kterém mohou přistávat největší dopravní letadla na světě, napojení na železnici – už teď tam funguje ČD Cargo – a na dálnici. To jsou důvody, kvůli kterým toto místo vyhledává stále více firem. V blízkých Sedlnicích navíc funguje velký sklad pohonných hmot ČEPRO, přijít by sem v nejbližší době měla také Česká pošta se svým logistickým centrem a další."
Jana Černochová (SPOLU), ministryně obrany ČR: „Děkuji za vstřícnost zástupcům kraje. Cením si i jejich zájmu a úsilí o posílení přítomnosti příslušníků Armády ČR v regionu. Logistické centrum bude velkým přínosem jak pro kraj, tak především pro armádu, které podobná schopnost na tak strategickém místě chybí. Poděkovat bych chtěla také ministrovi financí Stanjurovi, bez jehož podpory by budování tohoto centra nemělo smysl.“ 
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Po podpisu memoranda kraj získá pozemky, na kterých bude armádní logistické centrum stát, do svého vlastnictví a poté je bezúplatně převede Ministerstvu obrany. Zajistí také napojení logistického centra na dopravní a technickou infrastrukturu, přímý přístup z areálu centra na rozšířenou odbavovací letištní plochu Sever a její vybudování a zajistí protipovodňová opatření." 

Stavba centra bude stát zhruba 2 miliardy korun. Po vybudování zde pravděpodobně bude část vojáků, kteří nyní slouží v logistické jednotce v Rakovníku. Podle krajského úřadu by stavba měla začít nejdříve na přelomu let 2024 a 2025. Mělo by zde vzniknout několik stovek pracovních míst, stát navíc přislíbil peníze na rekonstrukci přistávací dráhy, jejíž stav si vyžaduje modernizaci co nejdříve. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Vyčlenili jsme v krajském rozpočtu pro letošní rok prostředky na projektovou a inženýrskou přípravu celkové rekonstrukce vzletové a přistávací dráhy Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Jde ale o velmi nákladnou investiční akci, starší odhady nákladů se pohybovaly okolo 2 miliard korun. S návratem armády do Mošnova se rýsuje pomoc i s tímto problémem. Ministr financí slíbil peníze na opravu dráhy, což by mohlo letišti velmi pomoci." 

Léta vznikající letištní zóna má díky kombinaci druhů dopravy a silnou cargo základnou potenciál stát se největším logistickým centrem v okruhu několika set kilometrů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy