Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

STUDUJ U NÁS: Studenti dostali Cenu vévody z Edinburghu

Celkem 135 mladých lidí z Moravskoslezského kraje obdrželo Cenu vévody z Edinburghu. Ocenění jim předal předseda výboru zastupitelstva kraje pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Pavel Tuleja.

Více než 130 studentů z Moravskoslezského kraje převzalo bronzové a stříbrné Ceny vévody z Edinburghu. Toto ocenění získávají studenti po absolvování programu, který pochází z Velké Británie a byl založen před 66 lety princem Philipem, manželem královny Alžběty II.

Veronika Ormaniecová, regionální manažerka DofE: „DofE je vzdělávací program, který je určený pro mladé lidi od 14 do 24 let a snaží se je podporovat v tom, aby se rozvíjeli, aby pracovali na své fyzické kondici, aby si našli nějaký zájem, talent, ve kterém se budou rozvíjet. A také po nich chceme, aby se minimálně jednu hodinu týdně věnovali dobrovolnictví.“

Moravskoslezský kraj se v roce 2018 stal prvním krajem v Česku, který se rozhodl své školy při plnění programu DofE oficiálně podpořit. V současné době je do programu v kraji zapojeno 34 organizací a plní jej přibližně 800 mladých lidí.

Eliška Křížová, vedoucí Online centra DofE: „Děti si mohou vybrat bronzovou, stříbrnou nebo zlatou úroveň, podle toho se ty aktivity liší. Mohou například napsat knížku, nebo se mohou věnovat nějakému jinému svému talentu. V rámci dobrovolnictví mohou pomáhat například seniorům. A rámci sportu tam mám třeba slečnu, která chce pěšky obejít hranice České republiky.“

Ocenění nejlepším studentům předal předseda výboru zastupitelstva kraje pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Pavel Tuleja.

Pavel Tuleja, rektor Slezské univerzity Opava: „Je dobře, když máme motivované mladé lidi. Naštěstí existují programy, které mladé lidi motivují, snaží se je rozvíjet a dávají jim nové zkušenosti. Při absolvování tohoto programu získají obrovské množství dovedností a zkušeností, které pro ně budou do budoucna obrovskou konkurenční výhodou. Za pár let budou rádi, že takové věci absolvovali.“

Jak bylo řečeno, účastníci DofE se zapojují do dobrovolnictví, například pomáhají autistickým dětem.

anketa: ocenění účastníci DofE
„Ve svém osobním volnu jsem pomáhal autistickým dětem, chodil jsem k nim na kroužek a hrál různé hry.“
„V dovednostech jsem měla vyšívání, ve sportu posilování a v dobrovolnictví jsem měla pomoc seniorům.“

Program DofE je pro mladé lidi skvělou příležitostí k osobnímu rozvoji. Nyní funguje ve 130 zemích světa a ročně jej plní více než milion mladých lidí včetně pěti tisícovek Čechů. V České republice program funguje 26 let a je do něj zapojeno více než 300 základních a středních škol, dětských domovů a sportovních klubů.

Nahlásit chybu
Protektia s.r.o., Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Speed Fox BEER s.r.o., Ostrava, Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 40 000 do 45 000 Kč/měsíc

Detail

Ing. Jan Mikeska, Ostrava
Ostrava
od 43 000 Kč/měsíc

Detail