Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Cyrilometodějské dny v archeoparku připomněly život Slovanů

Jednou z tradičních akcí o letních prázdninách bývají Cyrilometodějské dny v Archeoparku v Chotěbuzi. Na návštěvníky tam vždy čeká dvoudenní program ze života Slovanů.

Cyrilometodějské dny nemohly v programu chotěbuzkého archeoparku chybět ani letos. Lidé se mohou alespoň na několik hodin vžít do života našich předků, kteří tehdejší hradiště obývali.

Lenka Ježová Bichlerová, mluvčí Muzea Těšínska: “Je to již tradiční akce. Pořádáme ji už několikátou sezonu za sebou. Návštěvníci mají možnost zhlédnout během soboty i neděle ukázky ze života starých Slovanů, například oděv prostého lidu, stejně tak té vyšší vrstvy velmožů, kteří hradiště opravdu obývali. Seznámí se s tím, co lidé jedli, co pili a samozřejmě jsou tady také ukázky zbraní, výstroje a výzbroje bojovníka.”
Anketa: “Přijeli jsme do archeoparku záměrně na tuto akci. Věděli jsme, že tady budou nějaké ukázky bojů a vlastně toho života, jaký se tady vedl v té době. Jako chlapovi se mi líbil výklad zbraní, že člověk zjistil, že tím mečem se opravdu nesekalo a na co všechno se zbraně daly použít. A je tady skvělý program pro děti, je to takové rodinné odpoledne, pěkně strávený čas.”
Anketa: "Přijeli jsme z Petřvaldu a zajímaly mě ty meče, jak jsme házeli šiškami a já jsme jednoho trefil do hlavy.”
Lenka Ježová Bichlerová, mluvčí Muzea Těšínska: “Nezbytnou součástí jsou také ukázky soubojů s různými druhy zbraní a máme tady samozřejmě spolek historie a šermu Tizon z Havířova, kteří se o program starají a jako na každé akci předvedou divadelní scénku na motivy života našich předků starých Slovanů. Pro děti máme připravený lukostřelecký turnaj a novinkou je naše kostymérna, kde si mohou děti vyzkoušet dobový oděv Slovanů. Máme tady vlněné nebo lněné tuniky, kalhoty, čepice či obuv. Takže to všechno si děti mohou vyzkoušet.”
Lukáš Horký, skupina historického šermu Tizon Havířov: “My jsme šermířská skupina Tizon z Havířova a v současné chvíli tady provádíme program pro veřejnost a pro děti zaměřený na raný středověk, zejména na Slovany u nás. Součástí programu je i vystoupení a scénka, výcvik dětí a následně bude proveden i slovanský trojboj, kde uvidíte stínání a trefování cílů různými zbraněmi. Uvidíte lukostřelbu a uvidíte praktické ukázky, kterých se budou moci diváci zúčastnit, když budou chtít. Zde ve zbrojnici poskytujeme odborné výklady, půjčujeme lidem k nahlédnutí zbraně, samozřejmě tupé v rámci bezpečnosti.”
Nahlásit chybu


K tématu
Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Miroslav Pekař, STOMMPY CZ/SK
Ostrava
od 24 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail