Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ministryně Černochová a hejtman Vondrák podepsali memorandum o spolupráci při stavbě armádního logistického centra v Mošnově

Memorandum o spolupráci Moravskoslezského kraje a ministerstva obrany při plánované výstavbě logistického centra Armády ČR na letišti v Mošnově je podepsáno. Ve čtvrtek 14. 7. 2022 dokument společně signovali ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

video: Ministerstvo obrany České republiky
Jana Černochová (ODS), ministryně obrany ČR: "Projekt logistického centra v Mošnově bude výhodný pro všechny: Pomůže armádě, posílí ekonomiku a bude velkým přínosem pro celý Moravskoslezský kraj. Byl to i pan hejtman Vondrák, kdo na nás apeloval, abychom posílili přítomnost armády v regionu, a právě mošnovské letiště se pro tyto účely přímo nabízí." 
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "My jsme podepsáním memoranda dospěli do závěrečné fáze transformace Letiště Mošnov do velkého logistického centra. Každý už zaznamenal, že tam vyrostla řada nových prostor. Je tam vjezd, který umožňuje překládat náklady z vlaků na auta a letadla. Součástí toho je i spolupráce s armádou. Armáda tam chce vybudovat svůj sklad, bude to logistické centrum, nikoliv bojová základna, jak se se někteří mylně domnívají. V podstatě jde o to rozšířit i ty možnosti směrem k tomu, že nám stát pomůže s věcmi, které jsou velmi důležité, například oprava přistávací dráhy, která už velmi urgentně rekonstrukci."

Hejtman také zmínil další plánovaný projekt, a to propojení skladů paliv ČEPRO se zázemím letiště. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "Tak, abychom mohli v podstatě propojit sklady a letiště a mohla by tankovat i letadla." 
Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí: "Vybudování vojenského logistického centra v Mošnově je skvělou zprávou pro celý region. Vzniknou zde nová pracovní místa, naváže se spolupráce s místními firmami a především bude možné rychle využít těchto nových vojenských kapacit v případě mimořádných událostí. V programovém prohlášení jsme slíbili, že zvýšíme výdaje na obranu na 2 % HDP do roku 2025. A mimo jiné i díky takovým projektům jako je Mošnov, tento slib dodržíme."

Podpis memoranda schválili zastupitelé kraje 16. června na svém jednání. Armáda počítá s tím, že na ploše 40 hektarů vybuduje středisko, jež bude sloužit potřebám praporu podpory nasaditelných sil, který v současnosti sídlí v Rakovníku. Půjde o jednotku v síle roty, tedy zhruba o tři stovky vojáků. Ty by se mohly rekrutovat z velké části v Moravskoslezském kraji. V areálu letiště vyrostou objekty pro zaměstnance a pro skladování. Díky podpoře Ministerstva financí se zrekonstruuje letištní dráha a dobuduje dopravní a inženýrská infrastruktura. Po rekonstrukci, která započne nejpozději za tři roky, tak v regionu vznikne zcela unikátní propojení letecké, dálniční a železniční dopravy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy