Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchranná služba řeší mnoho případů pobodání hmyzem. Postižení by měli volat záchranku jen ve vážných situacích

Záchranná služba MS kraji řeší v této sezóně nezvykle mnoho případů pobodání hmyzem. Lidé ale bohužel často volají záchranku i k banálním případům, kdy si mohou snadno pomoci sami. Alergici by raději měli mít u sebe potřebné léky.

Bodnutí hmyzem je v létě velmi časté a zejména v horkých a suchých dnech, když mají např. vosy méně potravy a vody, přibližují se více lidem a tak se může zdát, že jsou pobodání častější. Podle odborníků to ale není zvýšenou agresivitou z horka. Letos řeší záchranná služba nezvykle mnoho podobných situací. 

Lukáš Humpl: mluvčí ZZS MS kraje: "Je třeba říci, že ty základní projevy alergické reakce, jako je třeba otok na končetině, začervenání apod., jsou fyziologickou reakcí organismu, pacient není v život ohrožujícím stavu a není tedy třeba panikařit a volat tísňovou linku 155. "
Petr Jaššo, vedoucí školícího střediska ZZS MS kraje: "První pomoc spočívá i v samozáchraně. Pokud víme, že nás bodla včela nebo vosa, tak to místo chladíme, případně užijeme běžně dostupné léky na alergie antihistaminika a sledujeme vlastní zdravotní stav."

Pak jsou ale stavy, kdy je nezbytné linku 155 volat. Je to například, když už měl pacient v minulosti po bodnutí hmyzem silnou alergickou reakci a nebo dokonce anafylaktický šok. Bohužel se to ale může stát poprvé v jakémkoliv věku a tak je důležité stav sledovat. 

Petr Jaššo, vedoucí školícího střediska ZZS MS kraje: 2,00 "Pokud by však pacient cítil nástupy horka, otoky, pocit svědění nebo škrábání v oblasti dekoltu, oteklé rty či dýchací cesty, tak voláme okamžitě linku 155."

Záchranáři v MS kraji už vyjížděli k asi 280 událostem spojeným s pobodáním hmyzem, nárůst oproti loňsku je téměř 80 procent.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyKLUB ČENKOVICE s.r.o.

od 20 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

FLORCENTRUM Foltýnová s.r.o. - Kaufland Prostějov

od 30 000 do 36 000 Kč/měsíc

Detail

Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici - Křemže

od 17 000 do 20 600 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry