Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ENERGIE A KRAJ: Kraj nakoupil elektřinu na první polovinu roku 2023

Moravskoslezský kraj uspěl při nákupu elektrické energie. Pro potřeby krajského úřadu a krajských příspěvkových organizací zajistil elektřinu na první polovinu roku 2023. Pro následující období se pokusí nakoupit později a snad i levněji.

Cena elektřiny se vyšplhala na 16 tisíc korun za MWh, což je dvanáctinásobek aktuální ceny. Marže pro dodavatele je odhadem 17 %, což je v aktuální složité situaci na trhu přiměřené.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Energetická krize zasáhla také Moravskoslezský kraj. Do konce roku máme energie zajištěné, ovšem v roce 2023 za ně zaplatíme několikanásobně více. S odborníky z Moravskoslezského energetického centra jsme intenzivně sledovali vývoj na trhu a konzultovali nejvhodnější postup nákupu energií. Předpokládá se, že ceny energií stále porostou a každé zaváhání by se nám s největší pravděpodobností skutečně nevyplatilo. Proto jsme na burze elektrickou energii již nakoupili. Zatím na první polovinu příštího roku, doufáme totiž, že se situace uklidní a ceny za nějakou dobu zase klesnou.“

Kraj je zodpovědný vůči svým nemocnicím, sociálním zařízením, školám a dalším krajským organizacím, pro které energie dlouhodobě zajišťuje. Podle Vondráka by v této situaci měla zasáhnout naše vláda. Proto ji vyzval, aby přestala jen přihlížet a konala. Naprostá většina krajských organizací je naštěstí napojená na centrální zásobování teplem, na plyn jsou odkázány jen jednotky budov. Přesto je podle hejtmana nutné, abych kraj dokázal zajistit i dodávky plynu.

Růst cen energií výrazně zasáhne Moravskoslezský kraj a jeho rozpočet. Za první pololetí roku 2023 dá kraj za elektřinu o zhruba 430 milionů korun než ve stejném období roku 2022. Na řadě krajských budovách už je fotovoltaická elektrárna. Podle Vondráka je pro zajištění tepla v regionu také přínosem prodloužení těžby v OKD. Uhlí vytváří tepelnou energii pro centrální zásobování teplem, na které je velká část organizací i domácností napojená, takže lidé nemusí mít ze zimy obavy. Moravskoslezský kraj dal pokyn Moravskoslezskému energetickému centru vypracovat balík návrhů úsporných opatření pro krajské příspěvkové organizace.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy