Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Podnikatelé a živnostníci budou od ledna komunikovat s úřady jen elektronicky

Podnikatelé, nepodnikající právnické osoby a živnostníci budou muset od nového roku komunikovat s úřady pouze elektronicky - prostřednictvím datové schránky. Ta jim bude podle schváleného zákona zřízena automaticky. Jde o další krok v elektronizaci veřejné správy v Česku, které jde Moravskoslezský kraj naproti.

Změna se v České republice týká zhruba 2 milionů lidí se živnostenským oprávněním a asi 200 tisíců právnických osob, které ještě datovou schránku nemají. Nové datové schránky budou zaváděny od začátku roku 2023, kdy jejich uživatelé budou v doporučeném dopise dostávat přihlašovací údaje.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje: "Pro více informací o datových schránkách doporučujeme navštívit webové stránky www.chcidatovku.gov.cz. Odpovědi na své dotazy lidé najdou také na datovkynove@mvcr.cz. Informace poskytuje také infolinka ministerstva vnitra 954 200 200. S novým zákonem očekáváme zvýšený příjem a odesílání dokumentů prostřednictvím datových schránek. Jsme na to připraveni."

Moravskoslezský kraj už třetím rokem umožňuje občanům i firmám efektivní online komunikaci s krajským úřadem. Vyřídit si své záležitosti z domova nebo z kanceláře mohou prostřednictvím Portálu služeb.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje: "Dlouhodobě pracujeme na tom, aby ti, co nechtějí na krajský úřad chodit, nemuseli. Portál služeb je místem, kde jsou srozumitelnou a vizuálně atraktivní formou koncentrovány všechny služby včetně potřebných informací, formulářů, které veřejnosti nabízí krajský úřad. Zároveň informuje o veškerých dotacích a vybraných službách Moravskoslezského kraje, krajských příspěvkových organizací a státu. Jeho součástí je třeba i Portál pacienta, který získal letos prestižní ocenění za nejlepší projekt v oblasti eHealth na odborné konferenci INMED – Digitalizace českého zdravotnictví v Praze. Jeho prostřednictvím se může občan objednat k lékaři, má přístup ke své zdravotnické dokumentaci nebo si objedná zdravotnickou dopravní službu. Nemocnice zřizované krajem a zdravotnická záchranná služba si díky portálu bezpečně vyměňují informace, umí se propojit i s ostatními poskytovateli zdravotních služeb. To vše výrazně urychluje a zefektivňuje zdravotní péči. Portál služeb a digitalizace služeb neustále vylepšuje a zkvalitňuje."

K využívání krajského Portálu služeb stačí běžné počítačové či mobilní zařízení s přístupem k internetu. Služba je zdarma a je možné ji využívat 24 hodin denně. Pro elektronické podání je zapotřebí prokázat se pomocí Identity občana. Datová schránka je jedna z možností.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje: "Doporučujeme občanům, aby si založili Identitu občana a ‚úřadovali‘ na gov.cz. Je to snadné, rychlé, pohodlné a šetří to čas."

Upozornil na to, že fyzickým osobám na rozdíl od podnikatelů a živnostníků nebude datová schránka zřizována automaticky. Pokud ale budou chtít jejím prostřednictvím komunikovat s veřejnou správou, je nutné o ni požádat.

Odkaz na Portál služeb Moravskoslezského kraje

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy