Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Od neštěstí v Dole ČSM uplynou 4 roky, vyšetřování ještě není ukončeno

20. prosince uplynou 4 roky od tragického výbuchu metanu v podzemí černouhelného Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Vyšetřování neštěstí, při kterém zahynulo 13 horníků, ještě stále není ukončeno.

Osudná exploze nastala odpoledne v hloubce zhruba 800 metrů. Výbuch vyvolal tlakovou vlnu a požár. V šachtě tehdy zahynulo 12 polských a jeden český havíř. Několik dalších bylo zraněno.

Zraněný polský horník: “Ani ve snu by mě nenapadlo, že se to může stát. A když se to stalo, pořád jsem tomu nemohl uvěřit. Na operaci nepamatuju, byl jsem v umělém spánku. Jediné, co si pamatuju, jsou převazy.”

Vyšetřování by mělo určit, co bylo příčinou exploze a především, kdo konkrétní je za tragédii zodpovědný. Rozhodnuto by snad mělo být v těchto dnech, snad ještě před 4. výročím nešťastné události.

S ohledem na to, že při neštěstí zahynuli i polští zaměstnanci, pracoval na objasnění česko-polský tým. I přesto, že vyšetřování zbrzdil covid, který komplikoval osobní schůzky, trvá práce na případu dlouho.

Závěry vyšetřování zajímají také pozůstalé zemřelých horníků, ale i havíře, kteří explozi přežili. Nechtějí se smířit s tím, že vyšetřování označí za viníka přírodu. Už v průběhu vyšetřování se totiž objevily spekulace o možných příčinách. Jednou z hlavních bylo podezření na omezování citlivosti čidel monitorujících koncentraci metanu. Důlní společnost OKD to však od samého počátku popírala. Samotná společnost však v průběhu 4 let prošla zásadními změnami, včetně personálních.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy