Po tříleté pauze mohli lidé navštívit například Vodní dílo Šance v Beskydech. Návštěvníků bylo tolik, že komentované prohlídky začaly o hodinu dříve.
Anketa: Byli jsme překvapení, že tady tolik lidí. To v prvé řadě. A jinak se nám tady hodně líbilo, hlavně klukům.”
Petr Konečný, vedoucí hrázný Vodního díla Šance: “V rámci dne otevřených dveří si lidé mohou prohlédnout strojovnu odběrné věže, kde uvidí zařízení, kterými obsluhujeme stavidlové tabule, které tam jsou. Z té odběrné věže potom přes korunu hráze přejít do levobřežního vstupu do injekční chodby, kde se můžou podívat na drenážní šachtici, na kterou potom navazuje drenážní štola.”
Přímo v přehradní štole je vyznačená zemská hranice mezi Moravou a Slezskem. Zajímavou atrakcí pro dospělé i děti byla také chůze po rozhoupané visuté lávce nad vodní hladinou.
Anketa: “Jezdíme po různých přehradách, byli jsme třeba na Bystřičce, na Slezské Hartě, Kružberku nebo na Brněnské přehradě, takže se o to zajímáme a bavíme se o tom.”
Ve štole museli lidé podat fyzický výkon při zdolání více než 700 schodů.
Anketa: “Mi se nejvíc líbila ta podzemní chodba a kolik tam bylo schodů. To bylo mega dobrý.”
Petr Konečný, vedoucí hrázný Vodního díla Šance: “V rámci prohlídky, když jdete tou chodbou, tak musíte překonat 752 schodů - 327 dolů a 425 nahoru.”
Přehradu mohou lidé navštívit i v průběhu roku. K dispozici jim je moderní návštěvnické centrum s interaktivními prvky, které simulují činnost přehrad při povodních.