Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

S čarodějnicí se vypořádali také na Prašivé, nad jejím popelem opékali párky

Celý MS kraj |

Mezi množstvím ohňů, které poslední dubnový den vzplály po celém kraji, nemohl chybět ani ten na Prašivé v Beskydech. Na tradiční pálení čarodějnic přišly stovky lidí. Poté, co byla čarodějnice upálena, mohli si lidé na ohni opékat párky.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “My jsme trošičku zaskočení tou mega účastí. Samozřejmě dalo se to tak nějak čekat s tím, že včera nebylo moc pěkné počasí, dneska ráno taky ne, takže všichni, co chtěli na Prašivou během dopoledne, tak si to přesunuli na odpoledne a spojili to zrovna s čarodějnicemi. Takže odhadem 400 až 500 lidí souběžně tady určitě je, takže máme co dělat, abychom to zvládli. Ale tým se snaží, oheň se podařil, náš kolega Péťa dřevorubec to krásně nachystal, tak já věřím, že se to lidem líbilo.”
Petr Bernatík, spoluorganizátor akce: “Ono to tady bývá tradicí na Prašivé, že se tady schází vlastně občané z okolních vesnic, z Ostravy, Frýdku-Místku a okolí. K této akci dochází tradičně Klubem českých turistů a dobrovolníků chaty Prašivá. Takže jsme rádi, že tady tolik lidí přišlo a že jsme to mohli zorganizovat a udělat jako každým rokem.”
Anketa: "Vyrazili jsme, protože byli jsme tady loni, tak říkáme dorazíme i dneska. Počasí vyšlo, takže říkám, že musíme nějak oslavit to pálení čarodějnic. Takže spokojenost. Počkáme až trochu ten oheň klesne a opečeme nějaké ty buřtíky, nějaké pivečko už bylo a potom za tmy půjdeme z kopečka dolů.”
Anketa: “Já jsem přišla pálit čarodějnice.”
Anketa: “Krásné, perfektní jako každý rok. Krásně nachystáno, už se těšíme na párky a těšíme se, až potom slezeme dolů po vlastních.”
Anketa: “Přišli jsme z Orlové, vyšlápli jsme si to pěkně nahoru pěšky. No a užíváme si to tu. Jo, je to fajn. Hlavně malý si to užívá teda, ten tady běhá, pro děti je to tu super.”
Anketa: “Já jsem přijela z Havířova, vyšlápla jsem si to poctivě a myslím, že to je úplně super. Místa je tady dost na všechno, nejen na pálení čarodějnic, ale i na opalování.”
Anketa: “My jsme přijeli z Hostašovic, to je u Jičína. A jako jo, je to tady hezké. Líbí se mi ten oheň, jak tady udělali s těmi čarodějnicemi. No i pro pejsky je to tady hezké, ta příroda. Nejvíce se mi tady líbí ty památky a ta hospůdka. Ta je taková hezká a ten medvěd uvnitř.”
Anketa: “My jsme přijeli z Havířova. Jsme tady úplně poprvé na pálení čarodějnic a je to tady krásné. Vyšlo počasí, přestože předpověď teda nebyla úplně pozitivní, tak jsme překvapení z toho, jak bylo všechno objednáno a jak to ti organizátoři dokázali celé zvládnout, včetně krásného počasí.”

K dobré náladě hrála muzika, se kterou si lidé zazpívali známé písně.

Petr Kuřil, Horní Dolní Band: “Pan provozní nás pozval, protože tady občas chodíme a hlavně v zimě teda. My si užíváme náramně atmosféru. Je nám trochu zima. A jinak na představení: My jsme z Dolních Domaslavic, kapela Horní Dolní Band. Mirek, Tomáš, Martin. Chybí nám zpěvačka Dáša a houslista Luděk a já jsem Petr. A jinak hrajeme pro radost.

Na Prašivé se v průběhu roku koná. Celá řada zajímavých akcí.”

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “V dalších měsících nás čekají další kulturní akce, ať už to je teďka v květnu beseda o Peru a beseda taky o nejvyšší hoře Jižní Ameriky. A samozřejmě takovým highlightem léta je pozorování perseidů, kdy tady jsou vlastně stovky lidí, rodiny s dětmi, karimatky, spacáky. Máme tady astronoma, takže spoustu lidí se na to těší, že si může vyzkoušet prohlédnout si astronomický dalekohled a společně s těma astronomem, který přednáší, se díváme na hvězdy.”
Nahlásit chybu


K tématu

Na beskydskou Prašivou se slétly čarodějnice, jedna shořela na hranici

Prostranství před Horskou chatou Prašivá v Beskydech po roce patřilo tradičnímu loučení se zimou a pálení čarodějnic. Těch opět přiletělo několik a jedna skončila v ohni.

Horská chata Prašivá dostává nový kabát z modřínového šindele

13. září 2023 21:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Postupnou obnovou prochází chata na Prašivé už několik let. Z velké části se tak děje díky finančním příspěvkům od turistů a sponzorů a velký kus práce na chatě odvedli i dobrovolníci.

Horská chata Prašivá prochází další částí rekonstrukce, dostává obklad a zateplení

3. července 2023 7:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Horská chata Prašivá pod stejnojmenným beskydským vrchem má za sebou další etapu své průběžné modernizace. Parta nadšenců z Prašivé se nyní zaměřila na zateplení historického objektu.


Obce se utkaly v Beskydských hrách bez hranic, pohár obhájila Lhotka

Smíšené týmy dětí a dospělých se v sobotu v Metylovicích utkaly o putovní pohár Beskydských her bez hranic. Zástupci několika obcí z okolí Frýdlantu nad Ostravicí soutěžili například v biatlonu nebo včelím sběru.

Charitativní utkání osobností Opavy s REAL TOP Praha vyneslo 400 tisíc korun pro tři postižené děti

14. června 2024 11:43 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Na fotbalovém stadionu v Opavě se proti sobě utkaly osobnosti Opavy s týmem Real Top Praha. Charitativní utkání proběhlo v rámci oslav 800 let města. Výtěžek z něj byl v plné výši věnován třem zdravotně postiženým dětem.

90letý senior na elektrokoloběžce v Ostravě přehlédl tramvaj, následný střet nepřežil

15. června 2024 9:49 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

V Ostravě-Porubě, poblíž křižovatky ulic Martinovická a Třebovická, se během pátečního odpoledne stala tragická dopravní nehoda. Místem projížděl na elektrokoloběžce 90letý muž. Podle policejních informací při odbočování vlevo zřejmě přehlédl souběžně jedoucí tramvaj a srazil se s ní.

Pohádkovou stezkou v lesoparku Dubina se prošly desítky karvinských dětí

15. června 2024 16:24 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Lesopark Dubina se stal poprvé v historii místem, na kterém mohly děti potkat své oblíbené pohádkové hrdiny, a to v rámci Pohádkové stezky.

Zaměstnanci Liberty Ostrava mohou žádat stát o výplatu mzdy a kraj o bezúročnou půjčku

14. června 2024 12:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček | Regionální zprávy POLAR

Moravskoslezský kraj nabízí pomocnou ruku zaměstnancům Liberty. Zřídil bezplatnou informační linku a připravil rychlé bezúročné půjčky. Firma na sebe podala insolvenci a přestala vyplácet mzdy.

Zastupitelé schválili programové dotace na příští rok, spolky, kluby a organizace podpoří 31 miliony

14. června 2024 12:51 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Jedním z nosných témat červnové schůze zastupitelů bylo schválení programových dotací na rok 2025. Jejich prostřednictvím město podporuje například sportovní kluby, kulturní, sociální a volnočasové organizace.

Město oslavuje své výročí kontrastními výstavami, jedna putuje, druhá je na radnici

14. června 2024 16:54 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Týden oslav výročí založení Studénky zahájily dvě výstavy. Ta první s názvem “Tři obce - jedno město” obsahuje fotografie, které připomínají zdejší historii. Ta druhá prezentuje budoucnost města očima dětí.

Porubští předškoláci prochází screeningem školní zralosti. Jde o unikátní službu v rámci ČR i Evropy

13. června 2024 19:41 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Městský obvod Ostrava-Poruba už 4. rokem organizuje pro své mateřské a základní školy screening školní zralosti. Je v tom unikání v rámci ČR i Evropy. Nikdo jiný tuto službu školám, rodičům a dětem neposkytuje.

Lidé v Moravské Ostravě a Přívozu mohou hlasovat pro další lokalitu k proměně v participaci

Obyvatelé centrálního ostravského obvodu mohou vybírat další místo k proměně. Z hlasování v participativním rozpočtu Náš obvod vyjde ze čtyř lokalit jedna, která projde příští rok revitalizací.

Ministr Petr Hladík navštívil pohornickou krajinu

13. června 2024 16:41 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Ministr životního prostředí Petr Hladík navštívil Moravskoslezský kraj. Jeho cesta vedla i na Karvinsko, konkrétně k bývalému dolu Gabriela, kde díky dotaci z Fondu pro spravedlivou transformaci vznikne návštěvnické, kulturní a technologické centrum.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. července 2024 od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Obce se utkaly v Beskydských hrách bez hranic, pohár obhájila Lhotka

Smíšené týmy dětí a dospělých se v sobotu v Metylovicích utkaly o putovní pohár Beskydských her bez hranic. Zástupci několika obcí z okolí Frýdlantu nad Ostravicí soutěžili například v biatlonu nebo včelím sběru.

Hosté ve studiu: Ondřej Haničák, kurátor a historik, Slezské zemské muzeum

15. června 2024 8:20 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Ondřej Haničák: Opava měla za Habsburků exkluzivní postavení

Matice slezská pořádala v Dolní Lomné 55. ročník Slezských dnů

14. června 2024 13:24 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

V dřevěném městečku v Dolní Lomné se konal 55. ročník Slezských dnů. Své tance předvedlo 11 souborů.

Na D48 jel o 13 tun přetížený kamion, řidič dostal maximální možnou pokutu

13. června 2024 14:21 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z dálničního oddělení Frýdek-Místek zastavili a zkontrolovali nákladní tahač s návěsem, který převážel pracovní stroj. Vozidlo mířilo po D48 směrem na Český Těšín a bylo zastaveno v katastru obce Dobrá. Výsledkům se nestačili divit.

Krnovská nemocnice uvádí do praxe felinoterapii, podpůrnou léčebnou metodu pro nejtěžší pacienty

13. června 2024 12:13 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.

S čarodějnicí se vypořádali také na Prašivé, nad jejím popelem opékali párky
Vydáno 1. května 2023 9:16, Celý MS kraj, Libor Běčák
Mezi množstvím ohňů, které poslední dubnový den vzplály po celém kraji, nemohl chybět ani ten na Prašivé v Beskydech. Na tradiční pálení čarodějnic přišly stovky lidí. Poté, co byla čarodějnice upálena, mohli si lidé na ohni opékat párky.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “My jsme trošičku zaskočení tou mega účastí. Samozřejmě dalo se to tak nějak čekat s tím, že včera nebylo moc pěkné počasí, dneska ráno taky ne, takže všichni, co chtěli na Prašivou během dopoledne, tak si to přesunuli na odpoledne a spojili to zrovna s čarodějnicemi. Takže odhadem 400 až 500 lidí souběžně tady určitě je, takže máme co dělat, abychom to zvládli. Ale tým se snaží, oheň se podařil, náš kolega Péťa dřevorubec to krásně nachystal, tak já věřím, že se to lidem líbilo.”
Petr Bernatík, spoluorganizátor akce: “Ono to tady bývá tradicí na Prašivé, že se tady schází vlastně občané z okolních vesnic, z Ostravy, Frýdku-Místku a okolí. K této akci dochází tradičně Klubem českých turistů a dobrovolníků chaty Prašivá. Takže jsme rádi, že tady tolik lidí přišlo a že jsme to mohli zorganizovat a udělat jako každým rokem.”
Anketa: "Vyrazili jsme, protože byli jsme tady loni, tak říkáme dorazíme i dneska. Počasí vyšlo, takže říkám, že musíme nějak oslavit to pálení čarodějnic. Takže spokojenost. Počkáme až trochu ten oheň klesne a opečeme nějaké ty buřtíky, nějaké pivečko už bylo a potom za tmy půjdeme z kopečka dolů.”
Anketa: “Já jsem přišla pálit čarodějnice.”
Anketa: “Krásné, perfektní jako každý rok. Krásně nachystáno, už se těšíme na párky a těšíme se, až potom slezeme dolů po vlastních.”
Anketa: “Přišli jsme z Orlové, vyšlápli jsme si to pěkně nahoru pěšky. No a užíváme si to tu. Jo, je to fajn. Hlavně malý si to užívá teda, ten tady běhá, pro děti je to tu super.”
Anketa: “Já jsem přijela z Havířova, vyšlápla jsem si to poctivě a myslím, že to je úplně super. Místa je tady dost na všechno, nejen na pálení čarodějnic, ale i na opalování.”
Anketa: “My jsme přijeli z Hostašovic, to je u Jičína. A jako jo, je to tady hezké. Líbí se mi ten oheň, jak tady udělali s těmi čarodějnicemi. No i pro pejsky je to tady hezké, ta příroda. Nejvíce se mi tady líbí ty památky a ta hospůdka. Ta je taková hezká a ten medvěd uvnitř.”
Anketa: “My jsme přijeli z Havířova. Jsme tady úplně poprvé na pálení čarodějnic a je to tady krásné. Vyšlo počasí, přestože předpověď teda nebyla úplně pozitivní, tak jsme překvapení z toho, jak bylo všechno objednáno a jak to ti organizátoři dokázali celé zvládnout, včetně krásného počasí.”

K dobré náladě hrála muzika, se kterou si lidé zazpívali známé písně.

Petr Kuřil, Horní Dolní Band: “Pan provozní nás pozval, protože tady občas chodíme a hlavně v zimě teda. My si užíváme náramně atmosféru. Je nám trochu zima. A jinak na představení: My jsme z Dolních Domaslavic, kapela Horní Dolní Band. Mirek, Tomáš, Martin. Chybí nám zpěvačka Dáša a houslista Luděk a já jsem Petr. A jinak hrajeme pro radost.

Na Prašivé se v průběhu roku koná. Celá řada zajímavých akcí.”

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “V dalších měsících nás čekají další kulturní akce, ať už to je teďka v květnu beseda o Peru a beseda taky o nejvyšší hoře Jižní Ameriky. A samozřejmě takovým highlightem léta je pozorování perseidů, kdy tady jsou vlastně stovky lidí, rodiny s dětmi, karimatky, spacáky. Máme tady astronoma, takže spoustu lidí se na to těší, že si může vyzkoušet prohlédnout si astronomický dalekohled a společně s těma astronomem, který přednáší, se díváme na hvězdy.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000036976/s-carodejnici-se-vyporadali-take-na-prasive-nad-jejim-popelem-opekali-parky