Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči se připravují na lesní požáry. Klíčové je zajištění dostatku vody

Celý MS kraj |

V tomto období vyjíždějí hasiči nejčastěji z celého roku k požárům lesů a dalších porostů. Proto je důležitá příprava na podobné zásah a tak se na Javorníku v Beskydech uskutečnilo velké cvičení.

V roce 2022 bylo v České republice kvůli suchému počasí nejvíce lesních požárů za posledních 10 let - téměř 2500. Tyto požáry tvoří asi 12 procent ze všech požárů v roce. V MS kraji pak hasiči likvidovali asi 300 lesních požárů. Tyto zásahy jsou náročné na dostatek vody a je důležité se na ně dobře připravit. Na Velkém Javorníku se proto konalo cvičení k uhašení lesního požáru.

Kamila Langerová, mluvčí ZZS MS kraje: "Námětem cvičení se stal požár, kdy při hlášeném pálení klestí došlo, vlivem silného větru na vrcholu hory i k rozhoření ohnisek a rozšíření požáru suchým lesním porostem směrem k přilehlé rozhledně a horské chatě. Cílem cvičení bylo ověření dojezdových časů povolaných požárních jednotek, procvičení taktiky zásahu a seznámení se s dostupnými zdroji požární vody."

Cílem cvičení bylo ověření dojezdových časů povolaných požárních jednotek, procvičení taktiky zásahu a seznámení se s dostupnými zdroji požární vody. Komplikovaná je i doprava vody po úzkých cestách, takže je nutné také zřídit funkci regulovčika.

regulovčik: "Tady regulovčik, můžete se vrátit, cesta je volná."

Hasiči také provedli evakuaci 15 osob z rozhledny, která byla přímo požárem ohrožena. Dalším úkolem byl transport jednoho ze zasahujících hasičů až k silnici, kde na něj čekala sanitka. Kvůli fiktivní zlomenině nohy musel být v náročném terénu přenesen. 


Zásady rozdělávání ohně

Posezení u táboráku, ať už na zahradě nebo ve volné přírodě, má svá bezpečnostní pravidla, která je potřeba dodržovat:

  • zvolte vhodné místo pro ohniště, to by mělo být vzdáleno nejméně 50 m od okraje lesa a 100 m od stohu, v dostatečné vzdálenosti od budov a věcí, které se mohou vznítit
  • oheň nezakládejte pod větvemi a na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance, pro rozdělávání ohně je vhodný hliněný podklad
  • ohniště bezpečně oddělte od okolního prostředí, např. obložením kameny, obsypáním pískem, odstraněním drnů trávy, vyhloubením zeminy apod.
  • k zapálení nebo udržování ohně nikdy nepoužívejte vysoce hořlavé látky (benzin, naftu či líh), oheň se pak velmi snadno vymkne kontrole a může způsobit i vážné popáleniny
  • dělejte jen takový táborák, který dokážete zvládnout, pokud chystáte velkou vatru, dejte pozor, aby byla polena poskládána do stabilní pyramidy (pomohou např. záseky na polenech), která umožní prohořívání dovnitř a zabrání zborcení pyramidy do okolí
  • oheň nesmíte ponechat bez dozoru dospělé osoby, děti nesmí být u ohniště ponechány sami
  • pro případ, že by se oheň vymkl kontrole, mějte nachystán dostatek hasebního materiálu (vodu, písek nebo zeminu)
  • opustit ohniště je možné až po jeho důkladném uhašení – ať již prolitím vodou, nebo zasypáním zeminou, při odchodu se z něj nesmí kouřit a popel i půda pod ohništěm musí být chladné. Pamatujte, že i ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky a poryv větru je znovu rozdmýchá a oheň roznese do okolí. Hasiči dohašují každý rok ohniště, která byla ponechána svému osudu
  • zejména půda v jehličnatém lese je z hlediska možného vzniku a šíření požáru riziková, hrabanka tvořená zetlelým jehličím může prohořet do značné hloubky a nepozorovaně se šířit do stran i mimo ohniště, nedbalé uhašení proto nestačí a ohniště je nutné důkladně prolít vodou
  • za silného větru nebo v období extrémního sucha by se oheň v přírodě nebo na volném prostranství neměl rozdělávat vůbec
  • do ohně nikdy nevhazujte jakékoliv výbušné předměty (rachejtle, světlice, patrony, nádoby se stlačeným plynem, munici apod.)
  • oheň neroznášejte po okolí, např. na zapálené větvi
  • pamatujte, že oheň a alkohol nepatří k sobě
  • zvlášť pozor na sezení a hry příliš blízko plamenů, stačí málo a může dojít ke vznícení šatů, ožehnutí vlasů, řas a popálení.


V době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů může obec z důvodu ochrany lesa nebo v zájmu zdraví a bezpečnosti občanů vydat svým nařízením zákaz vstupu do lesa. Obdobně na základě výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu může hejtman kraje vyhlásit dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru, kde se zakazuje:

  • rozdělávání nebo udržovaní otevřeného ohně (například pálení klestu a kůry, spalování hořlavých látek na volném prostranství)
  • kouření (s výjimkou elektronických cigaret)
  • používání pyrotechnických výrobků
  • používání jiných zdrojů zapálení, například létající přání, lampiony, pochodně
  • odhazování hořících nebo doutnajících předmětů
  • jízda parní lokomotivy, pokud nejsou zajištěna bezpečnostní opatření k zamezení vzniku požáru
  • spotřebovávání vody ze zdroje pro hašení požárů k jiným účelům než k hašení



Nahlásit chybu


K tématu

Požár lesa na vrcholu Velkého Javorníku byl námětem cvičení hasičů

14. května 2023 20:47 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hasiči mají za sebou další cvičení u požáru lesa. Námětem se stal požár, kdy při hlášeném pálení klestí došlo, vlivem silného větru na vrcholu hory Velký Javorník i k rozhoření ohnisek a rozšíření požáru suchým lesním porostem směrem k přilehlé rozhledně a horské chatě.

Hasiči cvičili hašení lesního požáru na Novojičínsku

20. dubna 2023 21:20 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve středu proběhlo u Spálova na Novojičínsku cvičení hasičů, jehož námětem byl požár lesního porostu v kopcovité oblasti. K jeho zdolávání byla zřízená dálková doprava vody na požářiště.

Hasiči cvičili s Cobrou zásah u požáru v Dolní oblasti Vítkovic

5. května 2023 13:18 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V úterý 2 května proběhl v Dolní oblasti Vítkovic praktický výcvik hasičů s vysokotlakým řezným a hasícím zařízením COBRA. Hasiči využili jednu z budov určenou k demolici, kde založili řízený požár a museli ho následně zlikvidovat pomocí nepřímého hašení.


V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Dnes 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Dnes 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

AZ Havířov bojuje ve finále o postup do 1. ligy, fanoušci jsou nadšení

Klubu i fanouškům se splnil sen. AZ bojuje ve finále o postup do první ligy. Stav po druhém zápase je 1:1. Tým nyní čekají dva zápasy v Chomutově.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

Dnes 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Odboráři z Liberty: přicházejí jen špatné signály

Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila.

Koloběžkář bez přilby skončil po nehodě u Třince v ohrožení života v nemocnici

17. dubna 2024 20:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala ve středu ráno u vážně zraněného koloběžkáře v třinecké místní části Oldřichovice. Lékař ho musel kvůli vážným zraněním uvést do umělého spánku a v ohrožení života ho vrtulník přepravil do nemocnice.

Hasiče zaměstnal velký požár haly s dřívím na Novojičínsku. Uchránili majetek za 32 milionů

17. dubna 2024 15:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na středu u náročného požáru haly s dřívím v Bartošovicích na Novojičínsku. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Oheň způsobil škodu za 5,3 milionu korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 32 milionů.

Hasiči se připravují na lesní požáry. Klíčové je zajištění dostatku vody
Vydáno 15. května 2023 12:06, Celý MS kraj, Tomáš Kořistka
V tomto období vyjíždějí hasiči nejčastěji z celého roku k požárům lesů a dalších porostů. Proto je důležitá příprava na podobné zásah a tak se na Javorníku v Beskydech uskutečnilo velké cvičení.

V roce 2022 bylo v České republice kvůli suchému počasí nejvíce lesních požárů za posledních 10 let - téměř 2500. Tyto požáry tvoří asi 12 procent ze všech požárů v roce. V MS kraji pak hasiči likvidovali asi 300 lesních požárů. Tyto zásahy jsou náročné na dostatek vody a je důležité se na ně dobře připravit. Na Velkém Javorníku se proto konalo cvičení k uhašení lesního požáru.

Kamila Langerová, mluvčí ZZS MS kraje: "Námětem cvičení se stal požár, kdy při hlášeném pálení klestí došlo, vlivem silného větru na vrcholu hory i k rozhoření ohnisek a rozšíření požáru suchým lesním porostem směrem k přilehlé rozhledně a horské chatě. Cílem cvičení bylo ověření dojezdových časů povolaných požárních jednotek, procvičení taktiky zásahu a seznámení se s dostupnými zdroji požární vody."

Cílem cvičení bylo ověření dojezdových časů povolaných požárních jednotek, procvičení taktiky zásahu a seznámení se s dostupnými zdroji požární vody. Komplikovaná je i doprava vody po úzkých cestách, takže je nutné také zřídit funkci regulovčika.

regulovčik: "Tady regulovčik, můžete se vrátit, cesta je volná."

Hasiči také provedli evakuaci 15 osob z rozhledny, která byla přímo požárem ohrožena. Dalším úkolem byl transport jednoho ze zasahujících hasičů až k silnici, kde na něj čekala sanitka. Kvůli fiktivní zlomenině nohy musel být v náročném terénu přenesen. 


Zásady rozdělávání ohně

Posezení u táboráku, ať už na zahradě nebo ve volné přírodě, má svá bezpečnostní pravidla, která je potřeba dodržovat:

  • zvolte vhodné místo pro ohniště, to by mělo být vzdáleno nejméně 50 m od okraje lesa a 100 m od stohu, v dostatečné vzdálenosti od budov a věcí, které se mohou vznítit
  • oheň nezakládejte pod větvemi a na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance, pro rozdělávání ohně je vhodný hliněný podklad
  • ohniště bezpečně oddělte od okolního prostředí, např. obložením kameny, obsypáním pískem, odstraněním drnů trávy, vyhloubením zeminy apod.
  • k zapálení nebo udržování ohně nikdy nepoužívejte vysoce hořlavé látky (benzin, naftu či líh), oheň se pak velmi snadno vymkne kontrole a může způsobit i vážné popáleniny
  • dělejte jen takový táborák, který dokážete zvládnout, pokud chystáte velkou vatru, dejte pozor, aby byla polena poskládána do stabilní pyramidy (pomohou např. záseky na polenech), která umožní prohořívání dovnitř a zabrání zborcení pyramidy do okolí
  • oheň nesmíte ponechat bez dozoru dospělé osoby, děti nesmí být u ohniště ponechány sami
  • pro případ, že by se oheň vymkl kontrole, mějte nachystán dostatek hasebního materiálu (vodu, písek nebo zeminu)
  • opustit ohniště je možné až po jeho důkladném uhašení – ať již prolitím vodou, nebo zasypáním zeminou, při odchodu se z něj nesmí kouřit a popel i půda pod ohništěm musí být chladné. Pamatujte, že i ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky a poryv větru je znovu rozdmýchá a oheň roznese do okolí. Hasiči dohašují každý rok ohniště, která byla ponechána svému osudu
  • zejména půda v jehličnatém lese je z hlediska možného vzniku a šíření požáru riziková, hrabanka tvořená zetlelým jehličím může prohořet do značné hloubky a nepozorovaně se šířit do stran i mimo ohniště, nedbalé uhašení proto nestačí a ohniště je nutné důkladně prolít vodou
  • za silného větru nebo v období extrémního sucha by se oheň v přírodě nebo na volném prostranství neměl rozdělávat vůbec
  • do ohně nikdy nevhazujte jakékoliv výbušné předměty (rachejtle, světlice, patrony, nádoby se stlačeným plynem, munici apod.)
  • oheň neroznášejte po okolí, např. na zapálené větvi
  • pamatujte, že oheň a alkohol nepatří k sobě
  • zvlášť pozor na sezení a hry příliš blízko plamenů, stačí málo a může dojít ke vznícení šatů, ožehnutí vlasů, řas a popálení.


V době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů může obec z důvodu ochrany lesa nebo v zájmu zdraví a bezpečnosti občanů vydat svým nařízením zákaz vstupu do lesa. Obdobně na základě výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu může hejtman kraje vyhlásit dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru, kde se zakazuje:

  • rozdělávání nebo udržovaní otevřeného ohně (například pálení klestu a kůry, spalování hořlavých látek na volném prostranství)
  • kouření (s výjimkou elektronických cigaret)
  • používání pyrotechnických výrobků
  • používání jiných zdrojů zapálení, například létající přání, lampiony, pochodně
  • odhazování hořících nebo doutnajících předmětů
  • jízda parní lokomotivy, pokud nejsou zajištěna bezpečnostní opatření k zamezení vzniku požáru
  • spotřebovávání vody ze zdroje pro hašení požárů k jiným účelům než k hašení



Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000037211/hasici-se-pripravuji-na-lesni-pozary-klicove-je-zajisteni-dostatku-vody