2. ročník akce Drahany 1945 spolupořádali Slezské zemské muzeum a Spolek vojenské pancéřové techniky. Na dva tisíce lidí sledovalo vojenské ukázky od partyzánských bojů až po závěrečnou bitvu s těžkou vojenskou technikou.
Jaroslav Pánek, Spolek vojenské pancéřové techniky: “Diváci tady mohli vidět v akci různou techniku, německou, ruskou, spojeneckou techniku a hlavně tahle akce v podstatě se nám posunula směrem k aviatice, kdy nám tady přistávaly a vzlétaly letadla, repliky druhoválečných strojů.”
Oblast Drahanské vrchoviny na Prostějovsku byla jako místo konání zvolena ne náhodou.
Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea Opava: “Protože v období protektorátu Čechy a Morava tady v tomto prostoru měly být největší střelnice a 33 obcí bylo od roku 1941 vystěhováno. Řada těch obcí sloužila jako cvičné cíle pro účely německé armády a byla zničena.”
Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea Opava: “Ty vojensko-historické ukázky neděláme proto, že bychom byli nějací militantní nadšenci, ale děláme je proto, abychom ukázali, jak je válka hrozivá, jak ohrožuje nejen vojáky, ale i civilní obyvatelstvo, jak ničí objekty, majetky, devastuje lidské životy.”
Velkou vojensko-historickou ukázku připravuje Slezské zemské muzeum na příští rok ve vlastním areálu v Darkovičkách, a to k 80. výročí ukončení 2. světové války.