Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodina z Opavska přišla kvůli požáru domu o všechno, škoda je 10 milionů

Celý MS kraj |

Obrovský požár zachvátil ve čtvrtek rekonstruovaný rodinný dům, přilehlé garáže i hospodářská stavení ve Lhotce u Litultovic na Opavsku. Na místě zasahovalo 12 hasičských jednotek a velitel vyhlásil 2. stupeň požárního poplachu. Před příjezdem hasičů budovu opustilo celkem devět osob, z toho tři děti. Soused a dva hasiči se lehce zranili. Škoda je 10 milionů korun. Oheň rodině všechno zničil. Obec pro ni chce vyhlásit veřejnou sbírku.

Operační středisko hasičů přijalo informaci o požáru domu ve 12:46 hod. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanice Opava, spolu s nimi dobrovolné jednotky z Litultovic, Melče a Mikolajic. 

Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "Jelikož požár nabýval na síle a rozsahu, rozhodl velitel zásahu o vyhlášení 2. stupně požárního poplachu a na místo tak byly vyslány další jednotky dobrovolných hasičů z obcí Hradec nad Moravicí, Dolní Životice, Budišov nad Budišovkou, Horní Benešov, Vítkov, Štáblovice a Opava-Kylešovice. K požáru byla vyslána i druhá profesionální jednotka z Bruntálu."

Na místě události tak celkem zasahovalo 12 jednotek hasičů. 

Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "Hasiči již při příjezdu viděli střechu, která byla celá v plamenech. Hasiči proto použili na boj s plameny celkem šest vodních proudů. Během zásahu museli hasiči dovážet vodu pomocí cisteren, dále museli rozebírat střešní konstrukce, které ohrožovaly hasiče při zásahu a v jejichž útrobách se nacházela skrytá ohniska."
René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "Na místo kromě dalších složek Integrovaného záchranného systému (hasiči, zdravotníci) okamžitě dostavily i nejbližší službu konající policejní autohlídky z Obvodního oddělení ve Velkých Heralticích a z Oddělení hlídkové služby Územního odboru Policie České republiky v Opavě a následně i opavský kriminalistický technik a další kriminalisté společně s krizovým interventem. Z daného objektu se okamžitě samostatně evakuovaly čtyři dospělé osoby a tři děti, přičemž nikdo z nich neutrpěl žádná zranění. Na interní oddělení Slezské nemocnice v Opavě byl převezen jeden obyvatel z vedlejšího rodinného domu, který se nadýchal zplodin hoření."

Během zásahu došlo k lehkému zranění dvou dobrovolných hasičů, která si naštěstí nevyžádala lékařské ošetření. Hasiči dostali oheň pod kontrolu za více než dvě hodiny. Přes noc pak zajišťovaly dvě jednotky dohled na požářišti. Likvidace tak byla nahlášena až následující den, v pátek ve 14:03 hod., kdy bylo místo zásahu předáno vyšetřovatelům z řad hasičů i policie, kteří zahájili úkony ke zjištění příčiny vzniku požáru. Škoda na majetku byla vyčíslena na 10 miliónu korun.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "Příčina požáru je nadále v intenzivním prošetřování a v prověřování ze strany vyšetřovatelů požárů z Hasičského záchranného sboru Územního odboru Opava, dále ze strany opavských policistů a kriminalistů a rovněž specialistů na elektro, na chemické stopy a přítomnost je požadována i na policejního psovoda se služebním psem na vyhledání akcelerantů hoření."

Rodina, které dům patřil, tak přišla úplně o všechno. Mezi lidmi se na sociálních sítích začaly iniciovat sbírky oblečení pro děti i rodinu a další materiální i finanční pomoc.

Jan Houdek, starosta Lhotky u Litultovic: "Mám v úmyslu vyhlásit k včerejší události finanční sbírku pod hlavičkou obce. Pokud má někdo obdobný záměr, kontaktujte mne prosím, ať tu odpoledne nemáme dvě nebo tři sbírky s týmž účelem."
Nahlásit chybu


K tématu

V areálu ostravské chemičky hořela chladicí věž

Záchranné složky spěchaly ve čtvrtek dopoledne do areálu chemických závodů v Ostravě-Mariánských Horách. Vypukl tam požár chladicí věže, která není v majetku společnosti BorsodChem MCHZ. Nebezpečí podle hasičů nehrozilo.

Šel plavat a už se nevynořil. Na Stříbrném jezeře v Opavě utonul starší muž

18. července 2023 14:52 | Opava | Jiří Cileček

Tragická událost zaměstnala v úterý kolem poledne všechny složky integrovaného záchranného systému v Opavě. Na Stříbrném jezeře hledali muže, který se při plavání ztratil pod hladinou. Bohužel se ho už po nálezu a vytažení z vody nepodařilo oživit.

Zranění dospělých i dětí od pyrotechniky. Záchranáři v MSK se na Silvestra nezastavili

1. ledna 2024 9:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji mají na přelomu roku za 24 hodin na 400 zásahů. V prvních šesti hodinách roku 2024 museli ošetřit 116 pacientů. Ve většině případů se jednalo o různá lehká i těžká zranění spojená s odpalováním zábavní pyrotechniky. Hasiči zasahovali u čtyř desítek požárů. Policisté pak mají za prvních pět hodin nového roku na 230 výjezdů.


Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

Včera 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

V Porubě slavnostně otevřeli dopravní hřiště s pumptrackem akcí Jak jezdit bezpečně

V Porubě se uskutečnila edukativní akce Jak jezdit bezpečně. Probíhala na novém dopravním hřišti s pumptrackem, které se tak zároveň slavnostně otevřelo všem milovníkům jízdních kol, koloběžek i odrážedel.

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde i toalety pro imobilní občany.

Hasiči cvičili záchranu zraněných při autonehodě v Klimkovickém tunelu

Včera 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravidelnou prázdninovou údržbu dálničního tunelu v Klimkovicích využili hasiči k cvičnému zásahu u autonehody. V uzavřeném prostoru si vyzkoušeli vyproštění zraněných řidičů dvou havarovaných vozidel.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu

Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Srpnový velký závod dračích lodí na Slezské Hartě měl předehru v závodě mládeže

Závody dračích lodí mládeže na Slezské Hartě měly být původně jen malou pozvánkou na velké závody dospělých v srpnu. Účast celkem 14 posádek základních i středních škol a atmosféra závodů si však za těmi velkými vůbec nezaostávala.

Bruntálská sportovní gymnastika načala novou kapitolu svých dějin mezinárodním trojbojem

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Farma ve Staré Vodě u Světlé Hory obhájila titul Regionální potravina MS kraje

Farma U Stromovouse ve Staré Vodě obhájila titul Regionální potravina MS kraje. Získala ho za Jesenický horský sýr z vlastní produkce. Na farmě chovají vlastní krávy plemene Jersey a hnědé krátkosrsté kozy. Na oslavu titulu na farmě pořádali veřejnou ochutnávku sýrů.

Policisté s členy plavební správy kontrolovali rekreanty u přehrady a vůdce plavidel

Dnes 8:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na vodních plochách, které slouží k letní rekreaci se mohou lidé setkat s policisty a členy Státní plavební správy, kteří provádějí kontroly plavidel, jejich vůdců, ale také rybářů nebo plavců.

Nemocný muž odjel bez léků autem neznámo kam, policie vyhlásila pátrací akci

Dnes 13:02, vydáno 10. července 2024 13:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V úterý sedl do auta a odjel z Havířova neznámo kam. 68letý muž je nemocný a pravidelně potřebuje brát léky. Policie po něm na základě oznámení vyhlásila pátrání. V pátek přišla od policie zpráva, že muž byl vypátrán živý a zdravý.

Cyklista spadl ze skály do údolí řeky Moravice na Opavsku

10. července 2024 12:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

64letý cyklista spadl na Opavsku z členité skály na stezce nad údolím řeky Moravice z výšky zhruba 25 metrů. Pro záchranáře bylo velmi náročné se na místo dostat. Povolali na pomoc hasiče a také vrtulník, který ke zraněnému vysadil lékaře z palubního jeřábu.

Rodina z Opavska přišla kvůli požáru domu o všechno, škoda je 10 milionů
Vydáno 13. října 2023 17:07, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Obrovský požár zachvátil ve čtvrtek rekonstruovaný rodinný dům, přilehlé garáže i hospodářská stavení ve Lhotce u Litultovic na Opavsku. Na místě zasahovalo 12 hasičských jednotek a velitel vyhlásil 2. stupeň požárního poplachu. Před příjezdem hasičů budovu opustilo celkem devět osob, z toho tři děti. Soused a dva hasiči se lehce zranili. Škoda je 10 milionů korun. Oheň rodině všechno zničil. Obec pro ni chce vyhlásit veřejnou sbírku.

zdroj foto: HZS MSK

Operační středisko hasičů přijalo informaci o požáru domu ve 12:46 hod. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanice Opava, spolu s nimi dobrovolné jednotky z Litultovic, Melče a Mikolajic. 

Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "Jelikož požár nabýval na síle a rozsahu, rozhodl velitel zásahu o vyhlášení 2. stupně požárního poplachu a na místo tak byly vyslány další jednotky dobrovolných hasičů z obcí Hradec nad Moravicí, Dolní Životice, Budišov nad Budišovkou, Horní Benešov, Vítkov, Štáblovice a Opava-Kylešovice. K požáru byla vyslána i druhá profesionální jednotka z Bruntálu."

Na místě události tak celkem zasahovalo 12 jednotek hasičů. 

Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "Hasiči již při příjezdu viděli střechu, která byla celá v plamenech. Hasiči proto použili na boj s plameny celkem šest vodních proudů. Během zásahu museli hasiči dovážet vodu pomocí cisteren, dále museli rozebírat střešní konstrukce, které ohrožovaly hasiče při zásahu a v jejichž útrobách se nacházela skrytá ohniska."
René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "Na místo kromě dalších složek Integrovaného záchranného systému (hasiči, zdravotníci) okamžitě dostavily i nejbližší službu konající policejní autohlídky z Obvodního oddělení ve Velkých Heralticích a z Oddělení hlídkové služby Územního odboru Policie České republiky v Opavě a následně i opavský kriminalistický technik a další kriminalisté společně s krizovým interventem. Z daného objektu se okamžitě samostatně evakuovaly čtyři dospělé osoby a tři děti, přičemž nikdo z nich neutrpěl žádná zranění. Na interní oddělení Slezské nemocnice v Opavě byl převezen jeden obyvatel z vedlejšího rodinného domu, který se nadýchal zplodin hoření."

Během zásahu došlo k lehkému zranění dvou dobrovolných hasičů, která si naštěstí nevyžádala lékařské ošetření. Hasiči dostali oheň pod kontrolu za více než dvě hodiny. Přes noc pak zajišťovaly dvě jednotky dohled na požářišti. Likvidace tak byla nahlášena až následující den, v pátek ve 14:03 hod., kdy bylo místo zásahu předáno vyšetřovatelům z řad hasičů i policie, kteří zahájili úkony ke zjištění příčiny vzniku požáru. Škoda na majetku byla vyčíslena na 10 miliónu korun.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "Příčina požáru je nadále v intenzivním prošetřování a v prověřování ze strany vyšetřovatelů požárů z Hasičského záchranného sboru Územního odboru Opava, dále ze strany opavských policistů a kriminalistů a rovněž specialistů na elektro, na chemické stopy a přítomnost je požadována i na policejního psovoda se služebním psem na vyhledání akcelerantů hoření."

Rodina, které dům patřil, tak přišla úplně o všechno. Mezi lidmi se na sociálních sítích začaly iniciovat sbírky oblečení pro děti i rodinu a další materiální i finanční pomoc.

Jan Houdek, starosta Lhotky u Litultovic: "Mám v úmyslu vyhlásit k včerejší události finanční sbírku pod hlavičkou obce. Pokud má někdo obdobný záměr, kontaktujte mne prosím, ať tu odpoledne nemáme dvě nebo tři sbírky s týmž účelem."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000039600/rodina-z-opavska-prisla-kvuli-pozaru-domu-o-vsechno-skoda-je-10-milionu