Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodina z Opavska přišla kvůli požáru domu o všechno, škoda je 10 milionů

Obrovský požár zachvátil ve čtvrtek rekonstruovaný rodinný dům, přilehlé garáže i hospodářská stavení ve Lhotce u Litultovic na Opavsku. Na místě zasahovalo 12 hasičských jednotek a velitel vyhlásil 2. stupeň požárního poplachu. Před příjezdem hasičů budovu opustilo celkem devět osob, z toho tři děti. Soused a dva hasiči se lehce zranili. Škoda je 10 milionů korun. Oheň rodině všechno zničil. Obec pro ni chce vyhlásit veřejnou sbírku.

Operační středisko hasičů přijalo informaci o požáru domu ve 12:46 hod. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanice Opava, spolu s nimi dobrovolné jednotky z Litultovic, Melče a Mikolajic. 

Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "Jelikož požár nabýval na síle a rozsahu, rozhodl velitel zásahu o vyhlášení 2. stupně požárního poplachu a na místo tak byly vyslány další jednotky dobrovolných hasičů z obcí Hradec nad Moravicí, Dolní Životice, Budišov nad Budišovkou, Horní Benešov, Vítkov, Štáblovice a Opava-Kylešovice. K požáru byla vyslána i druhá profesionální jednotka z Bruntálu."

Na místě události tak celkem zasahovalo 12 jednotek hasičů. 

Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "Hasiči již při příjezdu viděli střechu, která byla celá v plamenech. Hasiči proto použili na boj s plameny celkem šest vodních proudů. Během zásahu museli hasiči dovážet vodu pomocí cisteren, dále museli rozebírat střešní konstrukce, které ohrožovaly hasiče při zásahu a v jejichž útrobách se nacházela skrytá ohniska."
René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "Na místo kromě dalších složek Integrovaného záchranného systému (hasiči, zdravotníci) okamžitě dostavily i nejbližší službu konající policejní autohlídky z Obvodního oddělení ve Velkých Heralticích a z Oddělení hlídkové služby Územního odboru Policie České republiky v Opavě a následně i opavský kriminalistický technik a další kriminalisté společně s krizovým interventem. Z daného objektu se okamžitě samostatně evakuovaly čtyři dospělé osoby a tři děti, přičemž nikdo z nich neutrpěl žádná zranění. Na interní oddělení Slezské nemocnice v Opavě byl převezen jeden obyvatel z vedlejšího rodinného domu, který se nadýchal zplodin hoření."

Během zásahu došlo k lehkému zranění dvou dobrovolných hasičů, která si naštěstí nevyžádala lékařské ošetření. Hasiči dostali oheň pod kontrolu za více než dvě hodiny. Přes noc pak zajišťovaly dvě jednotky dohled na požářišti. Likvidace tak byla nahlášena až následující den, v pátek ve 14:03 hod., kdy bylo místo zásahu předáno vyšetřovatelům z řad hasičů i policie, kteří zahájili úkony ke zjištění příčiny vzniku požáru. Škoda na majetku byla vyčíslena na 10 miliónu korun.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "Příčina požáru je nadále v intenzivním prošetřování a v prověřování ze strany vyšetřovatelů požárů z Hasičského záchranného sboru Územního odboru Opava, dále ze strany opavských policistů a kriminalistů a rovněž specialistů na elektro, na chemické stopy a přítomnost je požadována i na policejního psovoda se služebním psem na vyhledání akcelerantů hoření."

Rodina, které dům patřil, tak přišla úplně o všechno. Mezi lidmi se na sociálních sítích začaly iniciovat sbírky oblečení pro děti i rodinu a další materiální i finanční pomoc.

Jan Houdek, starosta Lhotky u Litultovic: "Mám v úmyslu vyhlásit k včerejší události finanční sbírku pod hlavičkou obce. Pokud má někdo obdobný záměr, kontaktujte mne prosím, ať tu odpoledne nemáme dvě nebo tři sbírky s týmž účelem."
Nahlásit chybu


K tématu
STARTRONIC s. r. o.;
Ostrava
od 17 300 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava
Ostrava
od 34 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Příležitost pro každého s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 Kč/měsíc

Detail