Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Týmy, spojené z firem, středních a základní škol prověřila Okresní soutěž Talent profi

Celý MS kraj |

T-profi, neboli Talent profi. To je název postupové soutěže, která v soutěžních týmech propojila firmy, žáky i studenty okresu. Soutěž připravila Okresní hospodářská komora. Soutěžním úkolem bylo sestrojit funkční model přístroje, který jako každoročně připravilo pražské ČVUT.“

Soutěž unikátně propojila teoretickou výuku ve školách s firemní praxí.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Já jsem upřímně rád, že můžu být součástí tady této soutěže, hlavně za město Bruntál, protože Bruntál tady má zastoupení pěti škol, z toho dvě základní školy i střední školy, takže je to super. Tuto soutěž vnímám tak, že žáci tentokrát nemají češtinu a diktát a nějaké slohové cvičení, ale musí tady v tomto zapojit svůj mozek, svoje umění a svoji zručnost.“

Všechny soutěžní týmy pracovaly v limitovaném čase na stejném modelu.

Boris Šraut, ČVUT Praha, odborný garant soutěže: „Děcka staví model Wattova regulátoru, který vlastně převádí rotační pohyb na posun vahadla a v našem případě posunuje magnetickým spínacím kontaktem a budou měřit, jestli ten kontakt se skutečně sepne, jestliže takhle ho uvedou do činnosti. Tady je magnet proti spínacímu kontaktu a je to vyvedeno na svorkovnici a tím se můžou potom ovládat přes mikropočítače další periferie.“

Květoslav Bašista, pořadatel, Okresní hospodářská komora: „Já si myslím, že to je obrovský význam. Já ten přínos vidím, že se setkávají základní školy, střední školy, firmy, to je ten největší příklad a přínos pro ty samotné žáky.“

Soutěž nebyla jednoduchá a prověřila technickou zdatnost i zručnost soutěžních týmů.

Ondřej, soutěžící: „Jsme ze SPŠ a OA Bruntál a a vyrábíme Wattův transformátor.“

Josef, soutěžící: „Nejtěžší je montovat tady ty malé šroubky.“

Daniel, soutěžící, SPŠ OA Bruntál: „My tady stavíme model Wattova regulátoru a jeho úkol je, regulovat otáčky parního stroje za pohybu.“

Kateřina, soutěžící: „My jsme ze SOŠ z Albrechtic a asi se nám daří zatím dobře."

Vanessa, soutěžící: „Ta malá místa, kde nám chybí prostor na montování matek a jinak asi dobré, bych řekla.“

Ludvík, soutěžící: „Už jsem tady byl, předtím za základnu Města Albrechtic, tak už trochu vím, o co tady go.“

Honza a Tadeáš, soutěžící: „Dobře a jsme z Bruntálu z Cihelní 6.“

Co je na tom nejtěžší? „Tak asi ty kola.“

Vanessa, soutežící: „SOŠ Bruntál, Krnovská. Máme tu základní školu tady z Bruntálu, Cihelka, kluci z páté třídy.“

Někteří soutěžící byli již zkušení v práci s předepsanou stavebnicí Merkur.

František, soutěžící: „Já mám doma Merkura a já z něj stavím autíčka a takové věci.“

Matyáš, soutěžící: „Já mám tak doma Merkur a stavím z něho různé věci, třeba jako auta, domy a tak dále.“

Martin, soutěžící: „Já mám doma Merkura, stavím z něho auta, letadla a s mamkou jsem a s taťkou postavil takové velké auto.“

Vítězem a postupujícím z letošního ročníku T-profi byl nakonec spojený tým krnovské Střední průmyslové školy, Základní školy Dvořákův okruh a firmy Aspec.

Nahlásit chybu


K tématu

Firmy a školy spojené do týmů soutěžily v okresním kole postupové soutěže Talent profi

7. prosince 2023 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

T-profi, neboli Talent profi. To je název postupové soutěže, která v soutěžních týmech propojila firmy, žáky i studenty okresu. Soutěž připravila Okresní hospodářská komora. Soutěžním úkolem bylo sestrojit funkční model, přístroje, který jako každoročně připravilo pražské ČVUT.“

Novojičínští vokalisté na soutěžním festivalu ve Francii porazili téměř celý svět

20. července 2023 11:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Vokální soubor Sextet plus se zúčastnil mezinárodní soutěže ve Francii. V konkurenci výběrových pěveckých těles z celého světa dosáhl na svůj TOP úspěch a vyzpíval si krásné druhé místo.

Děti soutěžily O šachového krále a královnu Frýdku-Místku

17. července 2023 16:22 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Akce Prázdniny ve městě baví děti ve Frýdku-Místku v různých sportech a kreativní činnosti. Dokonce se mohly zúčastnit i turnaje O šachového krále a královnu. A zájem byl opravdu velký. Desítky chlapců a dívek mezi sebou poměřili schopnosti ve dvou věkových kategoriích.


Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

Včera 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

Včera 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

11. července 2024 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

David Moravec

12. července 2024 13:38 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

ředitel festivalu

Ivan Strachoň (KSČM)

12. července 2024 13:34 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

lídr v krajských volbách

Srpnový velký závod dračích lodí na Slezské Hartě měl předehru v závodě mládeže

12. července 2024 11:10 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Závody dračích lodí mládeže na Slezské Hartě měly být původně jen malou pozvánkou na velké závody dospělých v srpnu. Účast celkem 14 posádek základních i středních škol a atmosféra závodů si však za těmi velkými vůbec nezaostávala.

Bruntálská sportovní gymnastika načala novou kapitolu svých dějin mezinárodním trojbojem

12. července 2024 11:01 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Farma ve Staré Vodě u Světlé Hory obhájila titul Regionální potravina MS kraje

12. července 2024 10:53 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Farma U Stromovouse ve Staré Vodě obhájila titul Regionální potravina MS kraje. Získala ho za Jesenický horský sýr z vlastní produkce. Na farmě chovají vlastní krávy plemene Jersey a hnědé krátkosrsté kozy. Na oslavu titulu na farmě pořádali veřejnou ochutnávku sýrů.

Týmy, spojené z firem, středních a základní škol prověřila Okresní soutěž Talent profi
Vydáno 21. listopadu 2023 12:18, Celý MS kraj, Karel Soukop
T-profi, neboli Talent profi. To je název postupové soutěže, která v soutěžních týmech propojila firmy, žáky i studenty okresu. Soutěž připravila Okresní hospodářská komora. Soutěžním úkolem bylo sestrojit funkční model přístroje, který jako každoročně připravilo pražské ČVUT.“

Soutěž unikátně propojila teoretickou výuku ve školách s firemní praxí.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Já jsem upřímně rád, že můžu být součástí tady této soutěže, hlavně za město Bruntál, protože Bruntál tady má zastoupení pěti škol, z toho dvě základní školy i střední školy, takže je to super. Tuto soutěž vnímám tak, že žáci tentokrát nemají češtinu a diktát a nějaké slohové cvičení, ale musí tady v tomto zapojit svůj mozek, svoje umění a svoji zručnost.“

Všechny soutěžní týmy pracovaly v limitovaném čase na stejném modelu.

Boris Šraut, ČVUT Praha, odborný garant soutěže: „Děcka staví model Wattova regulátoru, který vlastně převádí rotační pohyb na posun vahadla a v našem případě posunuje magnetickým spínacím kontaktem a budou měřit, jestli ten kontakt se skutečně sepne, jestliže takhle ho uvedou do činnosti. Tady je magnet proti spínacímu kontaktu a je to vyvedeno na svorkovnici a tím se můžou potom ovládat přes mikropočítače další periferie.“

Květoslav Bašista, pořadatel, Okresní hospodářská komora: „Já si myslím, že to je obrovský význam. Já ten přínos vidím, že se setkávají základní školy, střední školy, firmy, to je ten největší příklad a přínos pro ty samotné žáky.“

Soutěž nebyla jednoduchá a prověřila technickou zdatnost i zručnost soutěžních týmů.

Ondřej, soutěžící: „Jsme ze SPŠ a OA Bruntál a a vyrábíme Wattův transformátor.“

Josef, soutěžící: „Nejtěžší je montovat tady ty malé šroubky.“

Daniel, soutěžící, SPŠ OA Bruntál: „My tady stavíme model Wattova regulátoru a jeho úkol je, regulovat otáčky parního stroje za pohybu.“

Kateřina, soutěžící: „My jsme ze SOŠ z Albrechtic a asi se nám daří zatím dobře."

Vanessa, soutěžící: „Ta malá místa, kde nám chybí prostor na montování matek a jinak asi dobré, bych řekla.“

Ludvík, soutěžící: „Už jsem tady byl, předtím za základnu Města Albrechtic, tak už trochu vím, o co tady go.“

Honza a Tadeáš, soutěžící: „Dobře a jsme z Bruntálu z Cihelní 6.“

Co je na tom nejtěžší? „Tak asi ty kola.“

Vanessa, soutežící: „SOŠ Bruntál, Krnovská. Máme tu základní školu tady z Bruntálu, Cihelka, kluci z páté třídy.“

Někteří soutěžící byli již zkušení v práci s předepsanou stavebnicí Merkur.

František, soutěžící: „Já mám doma Merkura a já z něj stavím autíčka a takové věci.“

Matyáš, soutěžící: „Já mám tak doma Merkur a stavím z něho různé věci, třeba jako auta, domy a tak dále.“

Martin, soutěžící: „Já mám doma Merkura, stavím z něho auta, letadla a s mamkou jsem a s taťkou postavil takové velké auto.“

Vítězem a postupujícím z letošního ročníku T-profi byl nakonec spojený tým krnovské Střední průmyslové školy, Základní školy Dvořákův okruh a firmy Aspec.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000040212/tymy-spojene-z-firem-strednich-a-zakladni-skol-proverila-okresni-soutez-talent-profi