Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravská letecká záchranka hlásí za loňský rok rekordní počet zásahů. Vrtulník tam vzlétl 652krát

Celý MS kraj |

Letecká záchranka Moravskoslezského kraje zaznamenala v roce 2023 rekordních 652 zásahů, což je o 39 více než v roce 2022. Nejvytíženějším měsícem byl v uplynulém roce červenec, kdy byl průměrně záchranářský vrtulník povolán třikrát denně. Celkem vrtulník strávil na událostech v loňském roce více než 28 tisíc letových minut, v přepočtu tedy bezmála 470 hodin.

Leteckou záchranku v Moravskoslezském kraji provozuje od roku 2021 společnost Air-Transport Europe (ATE), která v rámci Česka působí také v sousedním Olomouckém kraji. Nejčastěji byl vrtulník v loňském roce nasazen při těžkých dopravních nehodách, srdečních selháních, pádech z výšky či k pacientům vyžadujícím resuscitaci. Pro záchranné mise v těžce přístupném terénu ostravští letečtí záchranáři mohou využívat palubní naviják. Tuto techniku uplatňují primárně v nepřístupném horském terénu, jako je například oblast Beskyd. V loňském roce krajská záchranka využila palubní naviják u celkem 17 zásahů. Nejobtížnější zásahy bývají zpravidla v noci za snížené viditelnosti. Piloti v těchto případech využívají speciálně upravené brýle nočního vidění. I počet nočních vzletů se meziročně zvýšil, a to z 88 na 125 vzletů. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Vrtulník je pro nás prostředkem pro velmi efektivní zásah nejen v obtížném terénu, ale i periferních částech regionu. Jeho předností je rovněž umožnění rychlého a šetrného transportu pacienta."

Pro bezchybné fungování letecké záchranky a správnou indikaci ke vzletům je nezbytně nutná včasná koordinace se zdravotnickým operačním střediskem a dalšími jednotkami IZS. Vrtulník je tak povolán pouze v případech, kdy to daná indikace vyžaduje a za vhodných letových podmínek. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Jako druhá letecká záchranná služba v ČR používáme pro těžce zraněné pacienty s masivní krevní ztrátou plnou krev. V terénu byla při zásahu vrtulníku v roce 2023 použita celkem u 12 pacientů. 5 z těchto pacientů mělo v terénu zástavu oběhu z traumatické příčiny. Mechanismus úrazu byl v 8 případech zranění při dopravní nehodě, ve dvou u pádů z výšky a závažných pracovních úrazů. Polovina z těchto kritických zraněných pacientů přežila sledovaný interval 30 dnů po vzniku úrazu. V rámci úzké spolupráce s Fakultní nemocnicí Ostrava se ukazuje, že použití plné krve v terénu u části těchto kritických pacientů má zásadní vliv na přežití přednemocniční fáze polytraumatizovaných pacientů s masivní krevní ztrátou."

Zuzana Hopjaková, tisková mluvčí ATE: "Mezi nejvytíženější měsíce v loňském roce patřily již tradičně červen a červenec, kdy jsou letové podmínky pro využití záchranářského vrtulníku nejlepší. Vůbec nejrušnějším dnem byl 28. duben a 7. červenec, v obou těchto dnech náš vrtulník vzlétl na pomoc šestkrát. Nejdelší let v loňském roce, celkem 206 minut, ostravská letecká záchranka absolvovala 8. května, šlo o převoz pacienta do pražské Fakultní nemocnice v Motole. Naopak nejkratší zásah proběhl 28. července z Ostravy do Bohumína, kdy převoz pacienta trval pouhých 17 minut."

Milan Hoholík, ředitel společnosti ATE: "Jakožto provozovatelé letecké záchranky chceme i nadále být ve všech ohledech stabilním partnerem krajské záchranky a celého integrovaného záchranného systému. Letečtí záchranáři, ale také piloti vrtulníků pracují často pod velkým tlakem a stresem. Jsem hrdý na své kolegyně a kolegy v Moravskoslezském kraji, že i přes rekordní počet zásahů vždy zachovali profesionální přístup, který umožnil záchranářům a lékařům poskytovat tu nejlepší možnou péči o pacienty."
Nahlásit chybu


K tématu

88letý řidič osobního auta se srazil u Příbora s dodávkou. Chvíli předtím naboural jiný vůz

30. října 2023 16:35 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nejprve najel do špatného směru, pak naboural vůz u kruhového objezdu. Později přejel 88letý řidič u Příbora z ničeho nic do protisměru a srazil se s dodávkou, kterou řídil další 81letý senior. Dodávka skončila na střeše a řidiče osobního vozu museli vyprostit hasiči.

42letý muž zemřel na následky pádu z kabiny nákladního auta v Jablunkově

1. listopadu 2023 15:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v noci z úterý na středu u vážně zraněného muže v Jablunkově na Frýdecko-Místecku. Spadl z kabiny nákladního auta a záchranáři ho museli na místě oživovat. V ohrožení života ho pak vrtulník transportoval do nemocnice. Tam bohužel později svým zraněním podlehl.

Muž na Ostravsku spadl ze střechy, další na Karvinsku ze žebříku

31. října 2023 18:24 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala v posledních čtyřiadvaceti hodinách u dvou vážných zranění po pádu z výšky. Odehrály se na Karvinsku a Ostravsku a u obou zasahovaly pozemní týmy a letečtí záchranáři. Jeden spadl ze žebříku a další ze střechy.


Nemocnice ve Frýdku-Místku zvětšuje Centrální urgentní příjem

Nemocnice ve Frýdku-Místku buduje přístavbu Centrálního urgentního příjmu. Prostory se zvětší a umožní propojení více odborných zdravotnických týmů. Budova navíc dostane nové CT zařízení. Celkově investice vyjde i s vybavením vyjde na zhruba 73 milionů korun a hotovo bude příští rok na jaře.

Blíží se dušičky. Na hřbitovech si hlídejte své věci

Blíží se památka zesnulých, kdy většina z nás směřuje na hřbitovy, abychom vzpomenuli na své předky. Na toto období se připravují také strážníci, kteří v okolí hřbitovů zesilují hlídky, aby dohlédli na bezpečnost návštěvníků, ale i na dopravu. Lidem pak vzkazují, aby byli opatrní na sebe i své věci.

V Opavě už stojí mostní provizorium přes řeku Opavu. Zprovozněno bude začátkem listopadu

Náhradní most přes řeku Opavu už je téměř hotový. Ten stávající, který spojuje centrum Opavy s městskou částí Kateřinky poškodila zářijová povodeň natolik, že ho čeká demolice.

Rastislav Maďar je podruhé děkanem Lékařské fakulty OU

Děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity je po slavnostní inauguraci Rastislav Maďar. Navazuje na předchozí čtyřleté období. Za jeho působení se fakulta stabilizovala, podařilo se získat akreditaci oboru všeobecné lékařství a také otevřít obor stomatologie. Akademický senát ho v květnu jednomyslně doporučil rektorovi Ostravské univerzity.

Dramatická záchrana v Beskydech: záchranáři transportovali turistku s dechovou tísní vrtulníkem

Včera 8:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Ve středu 16. října zasahovaly složky záchranné služby u 64leté ženy, kterou v horském terénu Beskyd postihly vážné zdravotní obtíže. Kvůli komplikovanému přístupu byl na místo vysazen lékař z paluby vrtulníku, který pacientce poskytl nezbytnou péči před transportem do nemocnice ve Frýdku-Místku.

V Karviné ukradli elektrický skútr pro invalidy, policie pátrá po pachateli a hledá možné svědky

Včera 13:03 | Karviná | Lukáš Zavadil

V úterý 1. října zatím neznámý pachatel v Karviné na ulici Fibichova odcizil elektrický skútr pro invalidy. Policisté vyšetřují okolnosti krádeže a žádají veřejnost o pomoc. Pokud máte jakékoli informace, kontaktujte linku 158.

Studénka má třicetinásobného Ironmana, fenomenální Jurij Tarča překonal další metu

Neuvěřitelný výkon má za sebou extrémní sportovec Jurij Tarča ze Studénky. Úspěšně absolvoval další ultratriatlon a stal se dokonce už třicetinásobným Ironmanem. Zařadil se tak mezi nejlepší vytrvalce světa.

Dům s byty pro seniory v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku prošel opravou

Historická budova v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku prošla opravou. Jde o dům s byty pro seniory, který získal novou fasádu, část oken se renovovala a další vyměnila. Do budoucna se chystají i další úpravy zahrady i opěrné zdi za budovou. Aktuální práce vyšly na zhruba 7 milionů korun.

Videomapping na novou fasádu Bredy připomněl historii Opavy, která letos slaví 800 let

16. října 2024 17:30 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Veškeré akce spojené s Bredou mají u Opavanů velký ohlas. Ukázaly to nejen komentované prohlídky, ale i promítání na fasádu bývalého obchodního domu. Poslední videomapping proběhl v rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o městě.

Na Festivalu ostravských knihoven čekal pestrý program děti i dospělé

V Ostravské vědecké knihovně proběhl již 8. ročník Festivalu ostravských knihoven. Letos se již podruhé konal formou setkání knihoven na jednom místě se společným programem. Festivalu se účastnilo celkem 7 různých typů knihoven z celé Ostravy.

Zdravotnická zařízení AGEL podporují prevenci rakoviny prsu

16. října 2024 17:30 | Celý MS kraj | Jana Lipowská | Magazín TV medicína

Zdravotnická skupina AGEL se dlouhodobě soustředí na poskytování špičkové onkologické péče a aktivně se zaměřuje také na prevenci. Připojila se proto k iniciativě Růžový říjen, která upozorňuje na prevenci a léčbu rakoviny prsu. Jedním z předních pracovišť, které se specializuje na diagnostiku a léčbu nádorů prsu, je Komplexní onkologické centrum Nemocnice AGEL Nový Jičín.

Vážná nehoda v Dolní Moravici, řidič nedal přednost, spolujezdkyně se zranila a byla v ohrožení života

16. října 2024 11:53 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Bruntálští kriminalisté vyšetřují vážnou dopravní nehodu, která se stala v úterý 15. října v obci Dolní Moravice. Řidič osobního vozidla Mazda podle policie nezastavil na křižovatce a nedal přednost automobilu Volkswagen jedoucímu po hlavní silnici. Při střetu byla vážně zraněna spolujezdkyně, která zůstala zaklíněna ve vozidle.

Ostravská letecká záchranka hlásí za loňský rok rekordní počet zásahů. Vrtulník tam vzlétl 652krát
Vydáno 31. ledna 2024 13:19, Celý MS kraj, Libor Běčák
Letecká záchranka Moravskoslezského kraje zaznamenala v roce 2023 rekordních 652 zásahů, což je o 39 více než v roce 2022. Nejvytíženějším měsícem byl v uplynulém roce červenec, kdy byl průměrně záchranářský vrtulník povolán třikrát denně. Celkem vrtulník strávil na událostech v loňském roce více než 28 tisíc letových minut, v přepočtu tedy bezmála 470 hodin.

Ilustrační snímek. Zdroj: ZZS MSK

Leteckou záchranku v Moravskoslezském kraji provozuje od roku 2021 společnost Air-Transport Europe (ATE), která v rámci Česka působí také v sousedním Olomouckém kraji. Nejčastěji byl vrtulník v loňském roce nasazen při těžkých dopravních nehodách, srdečních selháních, pádech z výšky či k pacientům vyžadujícím resuscitaci. Pro záchranné mise v těžce přístupném terénu ostravští letečtí záchranáři mohou využívat palubní naviják. Tuto techniku uplatňují primárně v nepřístupném horském terénu, jako je například oblast Beskyd. V loňském roce krajská záchranka využila palubní naviják u celkem 17 zásahů. Nejobtížnější zásahy bývají zpravidla v noci za snížené viditelnosti. Piloti v těchto případech využívají speciálně upravené brýle nočního vidění. I počet nočních vzletů se meziročně zvýšil, a to z 88 na 125 vzletů. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Vrtulník je pro nás prostředkem pro velmi efektivní zásah nejen v obtížném terénu, ale i periferních částech regionu. Jeho předností je rovněž umožnění rychlého a šetrného transportu pacienta."

Pro bezchybné fungování letecké záchranky a správnou indikaci ke vzletům je nezbytně nutná včasná koordinace se zdravotnickým operačním střediskem a dalšími jednotkami IZS. Vrtulník je tak povolán pouze v případech, kdy to daná indikace vyžaduje a za vhodných letových podmínek. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Jako druhá letecká záchranná služba v ČR používáme pro těžce zraněné pacienty s masivní krevní ztrátou plnou krev. V terénu byla při zásahu vrtulníku v roce 2023 použita celkem u 12 pacientů. 5 z těchto pacientů mělo v terénu zástavu oběhu z traumatické příčiny. Mechanismus úrazu byl v 8 případech zranění při dopravní nehodě, ve dvou u pádů z výšky a závažných pracovních úrazů. Polovina z těchto kritických zraněných pacientů přežila sledovaný interval 30 dnů po vzniku úrazu. V rámci úzké spolupráce s Fakultní nemocnicí Ostrava se ukazuje, že použití plné krve v terénu u části těchto kritických pacientů má zásadní vliv na přežití přednemocniční fáze polytraumatizovaných pacientů s masivní krevní ztrátou."

Zuzana Hopjaková, tisková mluvčí ATE: "Mezi nejvytíženější měsíce v loňském roce patřily již tradičně červen a červenec, kdy jsou letové podmínky pro využití záchranářského vrtulníku nejlepší. Vůbec nejrušnějším dnem byl 28. duben a 7. červenec, v obou těchto dnech náš vrtulník vzlétl na pomoc šestkrát. Nejdelší let v loňském roce, celkem 206 minut, ostravská letecká záchranka absolvovala 8. května, šlo o převoz pacienta do pražské Fakultní nemocnice v Motole. Naopak nejkratší zásah proběhl 28. července z Ostravy do Bohumína, kdy převoz pacienta trval pouhých 17 minut."

Milan Hoholík, ředitel společnosti ATE: "Jakožto provozovatelé letecké záchranky chceme i nadále být ve všech ohledech stabilním partnerem krajské záchranky a celého integrovaného záchranného systému. Letečtí záchranáři, ale také piloti vrtulníků pracují často pod velkým tlakem a stresem. Jsem hrdý na své kolegyně a kolegy v Moravskoslezském kraji, že i přes rekordní počet zásahů vždy zachovali profesionální přístup, který umožnil záchranářům a lékařům poskytovat tu nejlepší možnou péči o pacienty."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000041306/ostravska-letecka-zachranka-hlasi-za-lonsky-rok-rekordni-pocet-zasahu-vrtulnik-tam-vzletl-652krat