Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bunkr v Bohumíně slaví 25 od otevření pro veřejnost

Celý MS kraj |  | Kam vyrazit

Pěchotní srub MO - S5 neboli "Na trati". Unikátní bunkr v Bohumíně byl postaven do železničního náspu jako jediný v republice. Ve své třídě odolnosti je největším a byl stavěn mezi prvními objekty v zemi.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Nacházíme se na velice unikátním objektu v rámci Československého opevnění, které bylo stavěno v roce 1936 ještě za pomoci francouzských specialistů. Proto ty objekty tady na Bohumínsku vypadají jinak než jinde v republice. No a unikátní je také tím, že je spojený propojovací chodbou pod bývalou tratí, dneska silnicí, která je nahoře tady nad náma, což je taky vlastně unikát v rámci republiky.“

Po válce objekt dlouho chátral. Rekonstrukce započala až v roce 1999 a tento rok tak slaví pět-a-dvacáté výročí.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Tady na tomto modelu máme možnost vidět, jak bunkr vypadal. Na jeho pravé straně vidíme stav v roce 1938, kdy byl připravený k boji a na levé straně je jeho stav v roce 1998, kdy jsme k objektu přišli a než jsme ho začali rekonstruovat. Doplňovali jsme různé zbraně, vybavení, vzduchotechnika, elektrorozvody, motor na výrobu elektrické energie, různé bedny na uchování munice, stravy. Skoro všechno jsme si vyráběli vlastními silami. Dneska už je ve velmi pokročilé rekonstrukci, to znamená, že vypadá už téměř tak jak měl vypadat v roce 1938, kdy byl připraven k obraně proti nacistickému Německu, které bylo již tady u nás u Bohumína v té době.“
Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Když by se tady bojovalo, tak vojáci zavřeli ty silnotěsné, plynotěsné dveře, ve spodním patře nastartovali dieselagregát, který začal vyrábět elektrickou energii a tím pádem se v objektu svítilo. No a aby měli čerstvý vzduch tak pustili právě tady tyto dva ventilátory. Když by byly použity bojové chemické látky, tak by se tady ten chemický vzduch vyčistil přes tyto filtry. Popřípadě se dal zapnout za mnou stojící ohřívač vzduchu, tím se tady zase vytápělo v tom objektu aby měli ti vojáci tepleji.“
Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Tady jsme ve střelecké místnosti na pravé straně. Jedná se o střeleckou místnost pro první protitankový kanón. To co tady držím je cvičný náboj do čtyřcentimetrového kanónu vzor 36. Prosím tento kanón dělala Škodovka v Plzni.“

Vybavení bunkru se doplňovalo postupně.

Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Nyní jsme v místnosti telefonisty. To co zde vidíme je telefonní ústředna. Oficiální název je celkem jednoduchý: Telefonní přepojovač pro 20 s dvojitým vedením, vzor 37 ve vodotěsné skříni. Funguje to tak, že zde máme klapky z 20ti telefonních linek. U nás na objektu máme 10 telefonů. Takto vypadá přenosný telefon, dále jsou telefony pevné. Tento segmentový přepínač byl vždycky nahoře a teď nebudeme nikde volat, ale když dáme tyto přepínače do pětky, právě jsme vytvořili telefonní spoj se stanovištěm velitele – voláme veliteli. Teď budeme volat do střelecké místnosti, teď do obou. Takže podle toho, jak se provedlo přepojení těch přepínačů tak bylo možné najednou udělat až 10 telefonních hovorů. Dalo se volat v rámci objektu i mimo něj.“

O podobě a fungování techniky členové bohumínského klubu vojenské historie původně získávali informace od zaujatých lidí a odborných publikací. Velká pomoc přišla po digitalizaci informací z Vojenského historického ústavu v Praze.

Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Tady ta lafeta je dělaná podle sestavného výkresu, protože k tomu nic nebylo, stejně tady ten přijímač návěsného zařízení, dneska je k tomu plánek, kde jsou všechny detaily.“

Ve dvou patrech bunkru za dobu jeho fungování sloužilo celkem 44 vojáků.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „V době míru tady bylo pouze poloviční posádka z těch 44 osob. Ti se střídali po 12cti hodinách, kdy půlku dne drželi stráž u zbraní a uklízeli objekt a druhou půlku dne tady spali dole a odpočívali. V době mobilizace tady potom doklusala druhá půlka té osádky z kasáren z Koblova a byli tady pak v plném počtu v tom objektu.“

Bunkr je veřejnosti přístupný o víkendech od dubna do října a o státních svátcích.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Návštěvnost máme přibližně 1 200 lidí za rok a co se vstupného týče, tak dospělí od 15 let nahoru platí 100 korun za hodinovou prohlídku, děti od šesti do patnácti let jsou za 15 korun a děti pod 6 let jsou zadarmo.“

K příležitosti pět-a-dvacátého výročí od rekonstrukce bunkru se bude konat řada akcí a návštěvníci si mohou zakoupit i výroční turistickou vizitku.

Nahlásit chybu


K tématu

Chráněný bobr kácí stromy za bohumínským aquacentrem

12. prosince 2023 10:13 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nezvaný host se zabydlel v sousedství aquacentra v Bohumíně a páchá tu škody. Pracovníkům volnočasového areálu Bospor začalo být podezřelé, že přímo za budovou mizí z remízku stromy. Když prozkoumali okolí Bohumínské stružky, zjistili, že mají co do činění s bobrem evropským.

Pro pěkné Vánoce přepadl květinářství a benzinku v Bohumíně, vykradl i dva obchody

3. ledna 2024 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Více než rok prý žil spořádaný život. Pak se ale dostal do finančních problémů. Rodině chtěl udělat pěkné Vánoce a tak vykradl dva obchody a přepadl květinářství i čerpací stanici v Bohumíně. 32letému muži nyní hrozí až deset let vězení a na soud si počká ve vazbě.

Hraniční most ve Starém Bohumíně by se mohl dočkat opravy. Zkoumají ho odborníci

17. prosince 2023 11:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hraniční most spojující Starý Bohumín s polskými Chałupkami prochází na české straně diagnostikou. Odborníci zjišťují, jak se na letité stavbě podepsalo chátrání materiálu a jestli je konstrukce ještě bezpečná pro provoz. Výsledky průzkumu napoví, v jakém rozsahu bude nutná její oprava.


Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Dnes 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Dnes 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

Včera 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Novojičínské podnikatele podpořila roadshow CzechInvestu, informovala o dotačních programech

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Nadaní prvňáčci na ZŠ Šalounova ve Vítkovicích budou chodit do Třídy vzdělání

Třídy Světa vzdělání jsou součástí vybraných základních škol v ČR. Žáci se v nich už od 1. třídy učí angličtinu, systematicky rozvíjejí své logické myšlení, matematiku, informační technologie a s pomocí učitele pracují na zdravém rozvoji celé své osobnosti i na budování pozitivních vztahů ve třídě.

Slezská nemocnice slavnostně otevřela nové nadzemní koridory. Zvýšily komfort pacientům i zaměstnancům

Slezská nemocnice v Opavě slavnostně otevřela nadzemní tubusové koridory. Jejich stavba trvala déle než rok a přinesla zejména komfort jak zaměstnancům, tak pacientům a návštěvníkům tohoto zdravotnického zařízení.

Adventní bezpečnostní akce v Ostravě nabízí rady, dílničky i vánoční tramvaj

Včera 11:36 | Ostrava-město | Libor Běčák

Tradiční akce Bezpečnější nakupování, parkování a cestování odstartuje i letos v Ostravě. Projekt zaměřený na prevenci krádeží a zvyšování bezpečnosti pořádá Magistrát města Ostravy ve spolupráci s policií, hasiči a dopravním podnikem. Součástí jsou preventivní aktivity v obchodních centrech, na trzích i ve vánoční tramvaji.

Policisté hledají zloděje, který v prodejně ukradl hodinky

Dnes 8:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nápadně tlustý muž procházející Ostravou s cestovním kufrem se před časem zastavil v prodejně s hodinkami, kde se mu jeden vystavený kousek zalíbil natolik, že si ho odnesl, aniž by za něj zaplatil. Proti krádeži byl lankem chráněn pouze náramek, ze kterého zloděj hodinky nepozorovaně sejmul.

Policisté a příbuzní pohřešovali ženu z Jablunkova, našli ji v pořádku

Dnes 10:12, vydáno včera 12:55 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Naposledy v neděli 17. listopadu byli rodinní příslušníci v kontaktu se ženou z Jablunkova. Od pondělka se už jim neozývala a nikdo nevěděl, kde se nachází. Ve čtvrtek byla nalezena.

Znáte muže na policejním videu k vloupání do bytu, ze kterého zmizel televizor?

Včera 10:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Policisté z Ostravy a také majitel apartmánu v Mariánských Horách se obracejí na veřejnost se žádostí o pomoc při objasnění totožnosti muže, kterého v době vloupání do domu zachytila bezpečnostní kamera.

V Temelíně se připravuje stavba modulárního reaktoru

Energetická společnost ČEZ dnes podala žádost o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) pro stavbu malého modulárního reaktoru v Temelíně. Plánovaný blok s jedním či dvěma reaktory má mít výkon do 500 MW. Předpokládaná životnost je 60 až 80 let.

Dvě ocenění v anketě Stavba roku bral energetický polygon

Stavbou MS kraje za rok 2023 se stal Dům služeb v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. V prestižní soutěži porazil například Organicu v centru Ostravy i všechny průmyslové stavby v kraji.

Sportovci ve Frenštátě pod Radhoštěm využívají novou moderní halu

Dobrou zprávou pro sportovce z Frenštátu pod Radhoštěm je otevření nové moderní sportovní haly. Ta stojí v areálu místního Gymnázia a SPŠ elektroniky a informatiky.

Bunkr v Bohumíně slaví 25 od otevření pro veřejnost
Vydáno 6. května 2024 12:35, Celý MS kraj, Andrea Holeszová
Pěchotní srub MO - S5 neboli "Na trati". Unikátní bunkr v Bohumíně byl postaven do železničního náspu jako jediný v republice. Ve své třídě odolnosti je největším a byl stavěn mezi prvními objekty v zemi.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Nacházíme se na velice unikátním objektu v rámci Československého opevnění, které bylo stavěno v roce 1936 ještě za pomoci francouzských specialistů. Proto ty objekty tady na Bohumínsku vypadají jinak než jinde v republice. No a unikátní je také tím, že je spojený propojovací chodbou pod bývalou tratí, dneska silnicí, která je nahoře tady nad náma, což je taky vlastně unikát v rámci republiky.“

Po válce objekt dlouho chátral. Rekonstrukce započala až v roce 1999 a tento rok tak slaví pět-a-dvacáté výročí.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Tady na tomto modelu máme možnost vidět, jak bunkr vypadal. Na jeho pravé straně vidíme stav v roce 1938, kdy byl připravený k boji a na levé straně je jeho stav v roce 1998, kdy jsme k objektu přišli a než jsme ho začali rekonstruovat. Doplňovali jsme různé zbraně, vybavení, vzduchotechnika, elektrorozvody, motor na výrobu elektrické energie, různé bedny na uchování munice, stravy. Skoro všechno jsme si vyráběli vlastními silami. Dneska už je ve velmi pokročilé rekonstrukci, to znamená, že vypadá už téměř tak jak měl vypadat v roce 1938, kdy byl připraven k obraně proti nacistickému Německu, které bylo již tady u nás u Bohumína v té době.“
Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Když by se tady bojovalo, tak vojáci zavřeli ty silnotěsné, plynotěsné dveře, ve spodním patře nastartovali dieselagregát, který začal vyrábět elektrickou energii a tím pádem se v objektu svítilo. No a aby měli čerstvý vzduch tak pustili právě tady tyto dva ventilátory. Když by byly použity bojové chemické látky, tak by se tady ten chemický vzduch vyčistil přes tyto filtry. Popřípadě se dal zapnout za mnou stojící ohřívač vzduchu, tím se tady zase vytápělo v tom objektu aby měli ti vojáci tepleji.“
Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Tady jsme ve střelecké místnosti na pravé straně. Jedná se o střeleckou místnost pro první protitankový kanón. To co tady držím je cvičný náboj do čtyřcentimetrového kanónu vzor 36. Prosím tento kanón dělala Škodovka v Plzni.“

Vybavení bunkru se doplňovalo postupně.

Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Nyní jsme v místnosti telefonisty. To co zde vidíme je telefonní ústředna. Oficiální název je celkem jednoduchý: Telefonní přepojovač pro 20 s dvojitým vedením, vzor 37 ve vodotěsné skříni. Funguje to tak, že zde máme klapky z 20ti telefonních linek. U nás na objektu máme 10 telefonů. Takto vypadá přenosný telefon, dále jsou telefony pevné. Tento segmentový přepínač byl vždycky nahoře a teď nebudeme nikde volat, ale když dáme tyto přepínače do pětky, právě jsme vytvořili telefonní spoj se stanovištěm velitele – voláme veliteli. Teď budeme volat do střelecké místnosti, teď do obou. Takže podle toho, jak se provedlo přepojení těch přepínačů tak bylo možné najednou udělat až 10 telefonních hovorů. Dalo se volat v rámci objektu i mimo něj.“

O podobě a fungování techniky členové bohumínského klubu vojenské historie původně získávali informace od zaujatých lidí a odborných publikací. Velká pomoc přišla po digitalizaci informací z Vojenského historického ústavu v Praze.

Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Tady ta lafeta je dělaná podle sestavného výkresu, protože k tomu nic nebylo, stejně tady ten přijímač návěsného zařízení, dneska je k tomu plánek, kde jsou všechny detaily.“

Ve dvou patrech bunkru za dobu jeho fungování sloužilo celkem 44 vojáků.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „V době míru tady bylo pouze poloviční posádka z těch 44 osob. Ti se střídali po 12cti hodinách, kdy půlku dne drželi stráž u zbraní a uklízeli objekt a druhou půlku dne tady spali dole a odpočívali. V době mobilizace tady potom doklusala druhá půlka té osádky z kasáren z Koblova a byli tady pak v plném počtu v tom objektu.“

Bunkr je veřejnosti přístupný o víkendech od dubna do října a o státních svátcích.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Návštěvnost máme přibližně 1 200 lidí za rok a co se vstupného týče, tak dospělí od 15 let nahoru platí 100 korun za hodinovou prohlídku, děti od šesti do patnácti let jsou za 15 korun a děti pod 6 let jsou zadarmo.“

K příležitosti pět-a-dvacátého výročí od rekonstrukce bunkru se bude konat řada akcí a návštěvníci si mohou zakoupit i výroční turistickou vizitku.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000042939/bunkr-v-bohumine-slavi-25-od-otevreni-pro-verejnost