Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bunkr v Bohumíně slaví 25 od otevření pro veřejnost

Celý MS kraj |  | Kam vyrazit

Pěchotní srub MO - S5 neboli "Na trati". Unikátní bunkr v Bohumíně byl postaven do železničního náspu jako jediný v republice. Ve své třídě odolnosti je největším a byl stavěn mezi prvními objekty v zemi.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Nacházíme se na velice unikátním objektu v rámci Československého opevnění, které bylo stavěno v roce 1936 ještě za pomoci francouzských specialistů. Proto ty objekty tady na Bohumínsku vypadají jinak než jinde v republice. No a unikátní je také tím, že je spojený propojovací chodbou pod bývalou tratí, dneska silnicí, která je nahoře tady nad náma, což je taky vlastně unikát v rámci republiky.“

Po válce objekt dlouho chátral. Rekonstrukce započala až v roce 1999 a tento rok tak slaví pět-a-dvacáté výročí.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Tady na tomto modelu máme možnost vidět, jak bunkr vypadal. Na jeho pravé straně vidíme stav v roce 1938, kdy byl připravený k boji a na levé straně je jeho stav v roce 1998, kdy jsme k objektu přišli a než jsme ho začali rekonstruovat. Doplňovali jsme různé zbraně, vybavení, vzduchotechnika, elektrorozvody, motor na výrobu elektrické energie, různé bedny na uchování munice, stravy. Skoro všechno jsme si vyráběli vlastními silami. Dneska už je ve velmi pokročilé rekonstrukci, to znamená, že vypadá už téměř tak jak měl vypadat v roce 1938, kdy byl připraven k obraně proti nacistickému Německu, které bylo již tady u nás u Bohumína v té době.“
Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Když by se tady bojovalo, tak vojáci zavřeli ty silnotěsné, plynotěsné dveře, ve spodním patře nastartovali dieselagregát, který začal vyrábět elektrickou energii a tím pádem se v objektu svítilo. No a aby měli čerstvý vzduch tak pustili právě tady tyto dva ventilátory. Když by byly použity bojové chemické látky, tak by se tady ten chemický vzduch vyčistil přes tyto filtry. Popřípadě se dal zapnout za mnou stojící ohřívač vzduchu, tím se tady zase vytápělo v tom objektu aby měli ti vojáci tepleji.“
Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Tady jsme ve střelecké místnosti na pravé straně. Jedná se o střeleckou místnost pro první protitankový kanón. To co tady držím je cvičný náboj do čtyřcentimetrového kanónu vzor 36. Prosím tento kanón dělala Škodovka v Plzni.“

Vybavení bunkru se doplňovalo postupně.

Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Nyní jsme v místnosti telefonisty. To co zde vidíme je telefonní ústředna. Oficiální název je celkem jednoduchý: Telefonní přepojovač pro 20 s dvojitým vedením, vzor 37 ve vodotěsné skříni. Funguje to tak, že zde máme klapky z 20ti telefonních linek. U nás na objektu máme 10 telefonů. Takto vypadá přenosný telefon, dále jsou telefony pevné. Tento segmentový přepínač byl vždycky nahoře a teď nebudeme nikde volat, ale když dáme tyto přepínače do pětky, právě jsme vytvořili telefonní spoj se stanovištěm velitele – voláme veliteli. Teď budeme volat do střelecké místnosti, teď do obou. Takže podle toho, jak se provedlo přepojení těch přepínačů tak bylo možné najednou udělat až 10 telefonních hovorů. Dalo se volat v rámci objektu i mimo něj.“

O podobě a fungování techniky členové bohumínského klubu vojenské historie původně získávali informace od zaujatých lidí a odborných publikací. Velká pomoc přišla po digitalizaci informací z Vojenského historického ústavu v Praze.

Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Tady ta lafeta je dělaná podle sestavného výkresu, protože k tomu nic nebylo, stejně tady ten přijímač návěsného zařízení, dneska je k tomu plánek, kde jsou všechny detaily.“

Ve dvou patrech bunkru za dobu jeho fungování sloužilo celkem 44 vojáků.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „V době míru tady bylo pouze poloviční posádka z těch 44 osob. Ti se střídali po 12cti hodinách, kdy půlku dne drželi stráž u zbraní a uklízeli objekt a druhou půlku dne tady spali dole a odpočívali. V době mobilizace tady potom doklusala druhá půlka té osádky z kasáren z Koblova a byli tady pak v plném počtu v tom objektu.“

Bunkr je veřejnosti přístupný o víkendech od dubna do října a o státních svátcích.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Návštěvnost máme přibližně 1 200 lidí za rok a co se vstupného týče, tak dospělí od 15 let nahoru platí 100 korun za hodinovou prohlídku, děti od šesti do patnácti let jsou za 15 korun a děti pod 6 let jsou zadarmo.“

K příležitosti pět-a-dvacátého výročí od rekonstrukce bunkru se bude konat řada akcí a návštěvníci si mohou zakoupit i výroční turistickou vizitku.

Nahlásit chybu


K tématu

Chráněný bobr kácí stromy za bohumínským aquacentrem

12. prosince 2023 10:13 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nezvaný host se zabydlel v sousedství aquacentra v Bohumíně a páchá tu škody. Pracovníkům volnočasového areálu Bospor začalo být podezřelé, že přímo za budovou mizí z remízku stromy. Když prozkoumali okolí Bohumínské stružky, zjistili, že mají co do činění s bobrem evropským.

Pro pěkné Vánoce přepadl květinářství a benzinku v Bohumíně, vykradl i dva obchody

3. ledna 2024 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Více než rok prý žil spořádaný život. Pak se ale dostal do finančních problémů. Rodině chtěl udělat pěkné Vánoce a tak vykradl dva obchody a přepadl květinářství i čerpací stanici v Bohumíně. 32letému muži nyní hrozí až deset let vězení a na soud si počká ve vazbě.

Hraniční most ve Starém Bohumíně by se mohl dočkat opravy. Zkoumají ho odborníci

17. prosince 2023 11:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hraniční most spojující Starý Bohumín s polskými Chałupkami prochází na české straně diagnostikou. Odborníci zjišťují, jak se na letité stavbě podepsalo chátrání materiálu a jestli je konstrukce ještě bezpečná pro provoz. Výsledky průzkumu napoví, v jakém rozsahu bude nutná její oprava.


Další vězeň využil příležitosti a utekl z pracoviště na Karvinsku

Včera 18:08 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policie ve čtvrtek v podvečer vyhlásila pátrání po uprchlém vězni. Ten využil příležitosti a odpoledne utekl z nestřeženého pracoviště na Karvinsku.

Ocenění zaměstnanců rájecké nemocnice se neslo v atmosféře vánočního koncertu

Poprvé v historii ocenilo vedení karvinské rájecké nemocnice své nejlepší zaměstnance. Připravilo nezapomenutelný večer plný poděkování nejen oceněným, ale všem, kteří svou prací přispívají k péči o zdraví a pohodu pacientů.

Porubská dílna nabídla Vánoční jarmark

Čtyři dny kreativního tvoření a řadu originálních výrobků nabídl letošní Vánoční jarmark v dílně na porubské Vozovně. Konal se už po několikáté, poprvé ale ve spolupráci Aťasu Poruba a Be Lucky.

Frýdek-Místek rozšiřuje plochy pro parkování i odstavování aut

Na Sídlišti Riviéra ve Frýdku-Místku vzniká nová plocha pro odstavování osobních aut i dodávek. Město se dohodlo se společností Slezan Holding, která vlastní areál bývalé textilky ve Frýdlantské ulici. Ten bude dočasně využit jako veřejné místo pro odstavování aut. Stejně tak se hledají způsoby rozšiřování parkovacích míst.

Na náměstí v Havířově se rozlévala polévka potřebným

Lidé v Havířově, kteří navštívili Vánoční městečko, mohli ochutnat polévku Armády spásy. O nalévání se pak postarali zástupci radnice. O teplé jídlo neprojevili zájem jen lidé bez domova.

Strážníci dohlédnou na bezpečné Vánoce v Ostravě. Lidé by ale měli být opatrní na své věci

Začal advent a s blížícími se Vánoci každý rok narůstá počet lidí v ulicích i v obchodech, což láká nejrůznější nenechavce a ti se pak aktivizují. Strážníci proto každoročně v tomto období zesilují hlídky a působí také preventivně. Na vánočních trzích mají dokonce informační stánek.

Dva zranění po dopravní nehodě v Ostravě, policie hledá svědky

Včera 11:10 | Ostrava-Vítkovice | Jiří Cileček

Ostravští dopravní policisté řeší středeční nehodu z Ostravy-Vítkovic. Jedno z aut zřejmě na frekventované Rudné ulici ohrozilo jiného řidiče. Ten strhl řízení a naboural do dalšího auta. Zranění byli dva lidé. Policie nyní hledá svědky.

Soud v Havířově začíná rozplétat okolnosti zřícení kolotoče s 18 zraněnými

Včera 9:17, vydáno včera 8:00 | Havířov | Libor Běčák

U okresního soudu v Havířově se začal řešit případ nehody lunaparkové atrakce, při které se 3. září 2022 zranilo 18 lidí, včetně dětí. Velký výsuvný řetízkový kolotoč se tehdy při ukončení jízdy nezastavil a dvojsedačky v důsledku pokračující odstředivé síly začaly narážet do překážek v okolí atrakce.

Příští rok bude Ostrava hospodařit 14,5 mld. korunami. Třetina peněz půjde na investice

4. prosince 2024 11:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava bude v příštím roce hospodařit se 14,5 miliardami korun. Rozpočet schválilo zastupitelstvo města. Hned třetina financí půjde na investice. Spokojeny mohou být městské obvody, které dostanou přidáno.

Vánoční městečko v Bělském lese je otevřeno. Nabízí více světelných instalací než loni

4. prosince 2024 13:47 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Již druhým rokem se návštěvníci Bělského lesa mohou těšit z desítek světelných instalací, kreativních dílen a dobročinných aktivit. Vánoční městečko zde opět otevřelo své brány. Letos si organizátoři přichystali i spoustu novinek.

88letá žena přecházela silnici mimo přechod pro chodce a srazilo ji auto

Včera 14:40 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve čtvrtek ráno spěchalo několik záchranářských týmů k vážné nehodě na Novojičínsku. V obci Štramberk srazilo auto 88letou ženu. Přecházela silnici mimo přechod pro chodce. Do nemocnice ji přepravil vrtulník.

Nová průmyslová zóna v Karviné bude odebírat teplo a elektřinu od Veolie

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Moravskoslezský kraj investuje desítky milionů do rozvoje cykloturistiky

4. prosince 2024 20:54 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj pokračuje v podpoře cykloturistiky. V rozpočtu má připraveno 36 milionů korun na budování nových stezek, opravy stávajících, doplnění infrastruktury i na projektovou přípravu. O peníze se mohou hlásit obce i sdružení až do září 2026.

Česká republika podporuje kombinovanou výrobu tepla a elektrické energie

4. prosince 2024 20:53 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Stát podpoří provoz 37 modernizovaných zdrojů na kombinovanou výrobu tepla a energie. Mezi největší z nich patří například teplárny skupiny EPH Daniela Křetínského v Opatovicích a v Komořanech, paroplynový zdroj polostátního ČEZ v Mělníku nebo nový zdroj teplárny v Ostravě-Třebovicích firmy Veolia Energie.

Punčobraní Gymnázia Hlučín vydělalo peníze pro nadační fond

4. prosince 2024 20:29 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Už počtvrté pozvalo gymnázium v Hlučíně hosty na slavnostní Předvánoční punčobraní. Celý sobotní podvečer si všichni užili i díky tomu, že měl charitativní podtext.

Bunkr v Bohumíně slaví 25 od otevření pro veřejnost
Vydáno 6. května 2024 12:35, Celý MS kraj, Andrea Holeszová
Pěchotní srub MO - S5 neboli "Na trati". Unikátní bunkr v Bohumíně byl postaven do železničního náspu jako jediný v republice. Ve své třídě odolnosti je největším a byl stavěn mezi prvními objekty v zemi.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Nacházíme se na velice unikátním objektu v rámci Československého opevnění, které bylo stavěno v roce 1936 ještě za pomoci francouzských specialistů. Proto ty objekty tady na Bohumínsku vypadají jinak než jinde v republice. No a unikátní je také tím, že je spojený propojovací chodbou pod bývalou tratí, dneska silnicí, která je nahoře tady nad náma, což je taky vlastně unikát v rámci republiky.“

Po válce objekt dlouho chátral. Rekonstrukce započala až v roce 1999 a tento rok tak slaví pět-a-dvacáté výročí.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Tady na tomto modelu máme možnost vidět, jak bunkr vypadal. Na jeho pravé straně vidíme stav v roce 1938, kdy byl připravený k boji a na levé straně je jeho stav v roce 1998, kdy jsme k objektu přišli a než jsme ho začali rekonstruovat. Doplňovali jsme různé zbraně, vybavení, vzduchotechnika, elektrorozvody, motor na výrobu elektrické energie, různé bedny na uchování munice, stravy. Skoro všechno jsme si vyráběli vlastními silami. Dneska už je ve velmi pokročilé rekonstrukci, to znamená, že vypadá už téměř tak jak měl vypadat v roce 1938, kdy byl připraven k obraně proti nacistickému Německu, které bylo již tady u nás u Bohumína v té době.“
Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Když by se tady bojovalo, tak vojáci zavřeli ty silnotěsné, plynotěsné dveře, ve spodním patře nastartovali dieselagregát, který začal vyrábět elektrickou energii a tím pádem se v objektu svítilo. No a aby měli čerstvý vzduch tak pustili právě tady tyto dva ventilátory. Když by byly použity bojové chemické látky, tak by se tady ten chemický vzduch vyčistil přes tyto filtry. Popřípadě se dal zapnout za mnou stojící ohřívač vzduchu, tím se tady zase vytápělo v tom objektu aby měli ti vojáci tepleji.“
Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Tady jsme ve střelecké místnosti na pravé straně. Jedná se o střeleckou místnost pro první protitankový kanón. To co tady držím je cvičný náboj do čtyřcentimetrového kanónu vzor 36. Prosím tento kanón dělala Škodovka v Plzni.“

Vybavení bunkru se doplňovalo postupně.

Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Nyní jsme v místnosti telefonisty. To co zde vidíme je telefonní ústředna. Oficiální název je celkem jednoduchý: Telefonní přepojovač pro 20 s dvojitým vedením, vzor 37 ve vodotěsné skříni. Funguje to tak, že zde máme klapky z 20ti telefonních linek. U nás na objektu máme 10 telefonů. Takto vypadá přenosný telefon, dále jsou telefony pevné. Tento segmentový přepínač byl vždycky nahoře a teď nebudeme nikde volat, ale když dáme tyto přepínače do pětky, právě jsme vytvořili telefonní spoj se stanovištěm velitele – voláme veliteli. Teď budeme volat do střelecké místnosti, teď do obou. Takže podle toho, jak se provedlo přepojení těch přepínačů tak bylo možné najednou udělat až 10 telefonních hovorů. Dalo se volat v rámci objektu i mimo něj.“

O podobě a fungování techniky členové bohumínského klubu vojenské historie původně získávali informace od zaujatých lidí a odborných publikací. Velká pomoc přišla po digitalizaci informací z Vojenského historického ústavu v Praze.

Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Tady ta lafeta je dělaná podle sestavného výkresu, protože k tomu nic nebylo, stejně tady ten přijímač návěsného zařízení, dneska je k tomu plánek, kde jsou všechny detaily.“

Ve dvou patrech bunkru za dobu jeho fungování sloužilo celkem 44 vojáků.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „V době míru tady bylo pouze poloviční posádka z těch 44 osob. Ti se střídali po 12cti hodinách, kdy půlku dne drželi stráž u zbraní a uklízeli objekt a druhou půlku dne tady spali dole a odpočívali. V době mobilizace tady potom doklusala druhá půlka té osádky z kasáren z Koblova a byli tady pak v plném počtu v tom objektu.“

Bunkr je veřejnosti přístupný o víkendech od dubna do října a o státních svátcích.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Návštěvnost máme přibližně 1 200 lidí za rok a co se vstupného týče, tak dospělí od 15 let nahoru platí 100 korun za hodinovou prohlídku, děti od šesti do patnácti let jsou za 15 korun a děti pod 6 let jsou zadarmo.“

K příležitosti pět-a-dvacátého výročí od rekonstrukce bunkru se bude konat řada akcí a návštěvníci si mohou zakoupit i výroční turistickou vizitku.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000042939/bunkr-v-bohumine-slavi-25-od-otevreni-pro-verejnost