Ve čtvrtek se jedna taková akce doplněná o preventivní část konala na Žermanické přehradě, když se pod názvem Bezpečně u vody koná i Slezské Hartě či Těrlické přehradě.
Lucie Galiová, komisařka oddělení prevence Policie ČR MSK: “Co se týče preventivní činnosti, tak Policie České republiky působí hned ve dvou rovinách. Tou první je prevence na vodní ploše, kdy spolupracujeme Státní plavební správou, speciální pořádkovou jednotkou a policisty z obvodního oddělení. Zde komunikujeme a působíme na vůdce plavidel, kdy kontrolujeme, zda nejsou pod vlivem alkoholu, zda respektují dopravní značení a zda mají patřičné doklady. V druhé rovině působíme na širokou veřejnost na souši v kempech, vodních areálech či střediscích. Oslovujeme od těch nejmenších, se kterými si povídáme o tom, proč je důležité neskákat do neznámých vod a jak postupovat v případě, že se ztratí, či proč je důležité neopouštět své rodiče, obzvlášť pak u těch dětí, které nejsou zdatnými plavci. U dospělých apelujeme na bezpečnostní zásady. Převážně, aby dávali pozor na své osobní věci. Aby v případě, že zaparkují vozidlo na parkovišti, ve vozidlech nic cenného nenechávali, využívali možností různých uložišť, která střediska nabízí a samozřejmě pokud se rozhodnou nějaké osobní cenné věci přinést k vodní ploše, tak aby požádali nějakou osobu, která tyto věcí v době jejich nepřítomnosti pohlídá. U seniorů nabádáme, aby respektovali a dbali na svůj aktuální zdravotní stav.”
Cílem každoroční preventivní akce je snaha snížit počet vážných úrazů a utonutí, ke kterým dochází zejména porušení základních bezpečnostních pravidel.