Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Je mu osmnáct, prožívá volby jako prvovolič a současně i jako kandidát

Celý MS kraj |

První volby jak z pohledu prvovoliče, tak současně kandidáta zažívá Jan Grzegorz z Vražného, student novojičínského gymnázia. Osmnáct let mu bylo ani ne před třemi měsíci. Do krajských voleb vstoupil na kandidátce Pirátů.

Je pátek před osmou hodinou ráno a Jan Grzegorz míří do školy, je studentem posledního ročníku novojičínského gymnázia. Myšlenky ale stáčí i trochu jiným směrem, než na téma absurdního dramatu v první hodině českého jazyka. Poprvé půjde k volbám a současně bude i volen. V čerstvě 18 letech vstoupil do politického dění - je kandidátem v krajských volbách.

Jan Grzegorz (BPP za Piráty), kandidát v krajských volbách: “Jsou to moje první volby jak z pohledu kandidatury, tak z pohledu toho, že můžu volit. Rozhodl jsem se, že budu kandidovat především proto, že kraj zřizuje střední školy a střední školy jsou mi nejblíž a rád bych naše střední školy viděl o něco dál, než jsou teď.”

Na kandidátní listině je na 61. místě, v současném zastupitelstvu kraje mají Piráti devět mandátů, ale jak říká, nějak se začít musí.

Jan Grzegorz (BPP za Piráty): “Na preferenční hlasy si nevěřím, že mě zná tolik lidí a že by mě tolik lidí chtělo v krajském zastupitelstvu, nicméně myslím si, že je důležité projít si celý ten proces, získám zkušenosti, nejen co se týče politika, ale i do života, pomáhám s kampaní a myslím si, že se mi to bude do budoucna hodit.”
    Jan Grzegorz (BPP za Piráty): “Už od nižšího věku, možná i dříve, než mi bylo patnáct, jsem se zajímal o veřejné dění. Rád bych se do budoucna viděl možná někde víš v politice, nejen na té krajské úrovni, protože si myslím, že naše republika, kraj a každé město v republice potřebuje reformy, které  jsou Piráti schopni zaručit.”

    Sčítání hlasů bude v sobotu Jan Grzegorz sledovat v Ostravě ve volebním štábu Pirátů.

    Nahlásit chybu


    K tématu

    Nový Jičín díky odborné práci studenta Kryštofa Žatečky šetří na dopravě

    9. února 2026 10:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Kryštof Žatečka je 18 letý kluk, jehož koníčkem je veřejná doprava. Dva roky tvořil středoškolskou odbornou práci zaměřenou na takzvaný “vlakobus” z Nového Jičína k vlakům do Hranic. Díky jeho studii Nový Jičín ušetřil peníze.

    Autorem ilustrací na karvinských propagačních předmětech je mladý student architektury

    16. září 2025 11:45 | Karviná | Gabriela Stašová

    Wiktor Macura, který studuje architekturu na Vysokém učení technickém v Brně, je neviditelným hybatelem vizuálního designu karvinských propagačních předmětů. Jeho ilustrace jsme v poslední době mohli spatřit na mnoha místech, například na výročních tričkách k oslavě kašny a mostu.

    Na podzim budou i volby do Senátu. V Moravskoslezském kraji budou kandidovat osobnosti

    2. července 2026 10:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

    Letos se bude měnit třetina z 81 senátorů v Senátu Parlamentu České republiky. Své zástupce budeme volit i v některých částech Moravskoslezského kraje. První kolo proběhne dohromady s komunálními volbami 9. a 10. října.


    Centrum Ostravy se proměňuje. Z centra zábavy bude žádané bydlení

    Včera 10:16 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

    Ještě nedávno byla Stodolní ulice v centru Ostravy symbolem nočního života. Dnes se její okolí mění v místo pro bydlení a jedním z projektů, který má vrátit této části centra nový život, je Rezidence Stodolní. Stavebníci už začali s budování druhého nadzemního podlaží.

    Tragická nehoda v Bílovci. Při couvání popelářského auta zemřel pracovník

    Včera 14:09 | Bílovec | Anna Břenková

    V areálu garáží v Bílovci narazil řidič popelářského auta i s kolegou v zadní části vozidla do betonového sloupu. Muž na místě zemřel. Dechová zkouška řidiče byla negativní, okolnosti nehody vyšetřují policisté.

    Riskantní manévr ve Frýdku-Místku skončil tragédií. Motorkář srazil chodce a zemřel

    Včera 8:45 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

    Motorkář po předjíždění mezi dvěma auty srazil na přechodu 65letého chodce a sám při nárazu utrpěl zranění neslučitelná se životem. Vážně zraněného chodce transportoval vrtulník do ostravské fakultní nemocnice v ohrožení života.

    Ostrava má světové prvenství. Uspořádá světový šampionát v para hokeji už počtvrté

    Včera 14:13 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

    Ostrava bude v květnu 2027 znovu hostit mistrovství světa v para hokeji a jako jediná na světě uspořádá šampionát už počtvrté. Přípravy odstartovalo podpisem společného memoranda město, kraj a organizátoři turnaje.

    Není kolo jako kolo - příznivci vícekol projeli Karvinskem

    Včera 11:42 | Celý MS kraj | Jiří Brzóska

    Není kolo jako kolo. O uplynulém víkendu mohli lidé na Karvinsku potkat opravdu netradiční cyklisty. Příznivci tandemových a vícekol se tady vydali na společnou vyjížďku. A rozhodně nešlo jen o klasické tandemy pro dva.

    Neukáznění lidé krmili mandrily v Zoo Ostrava. Špatné krmivo může zvířata zabít

    9. srpna 2026 16:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

    Nezabíjejte naše zvířata! To je důrazný apel Zoo Ostrava na neukázněné návštěvníky, kteří navzdory přísnému zákazu krmí zvířata vlastní potravou. Poslední případ eviduje zoo u mandrilů, kam skupina lidí házela krmení a ignorovala upozornění ostatních návštěvníků. Ještě jim za to vulgárně nadávala.

    Horka v Moravskoslezském kraji lákají lidi na letní koupaliště. Mnohá představily novinky

    Včera 12:16 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

    Horké letní dny přímo vybízejí ke koupání. Moravskoslezský kraj nabízí desítky možností, kde se osvěžit – od moderních městských koupališť přes přírodní nádrže až po vodní areály s atrakcemi pro celou rodinu.

    Na 70 mercedesů projíždělo Moravskoslezským krajem, majitelé přivezli i opravdové unikáty

    Včera 12:00 | Celý MS kraj | Michal Slonina

    Na 70 historických i moderních mercedesů vyrazilo v pátek z Ostravy na cestu Moravskoslezským krajem. Výroční sraz Mercedes-Benz klubu Česká republika ukázal i naprosté unikáty.

    Divoký víkend v Jeseníkách. Skoro dvacet mladých bikerů se zranilo v Kopřivné na Bruntálsku

    Včera 12:17 | Celý MS kraj | Anna Břenková

    Bikepark Kopřivná zažil mimořádně náročný víkend plný pádů, ke kterým vyjížděly pozemní i letecké posádky záchranné služby. Během tří dnů zde utrpělo zranění skoro dvacet dětí a mladistvých. 15letý chlapec a 13letá dívka byli kvůli podezření na vnitřní zranění transportováni vrtulníkem do nemocnice.

    Motorkář se srazil s osobním autem v centru Havířova, stroj vyletěl ze silnice na chodník

    8. srpna 2026 17:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

    Podle svědků jel velkou rychlostí centrem Havířova. Do cesty mu ale vjelo odbočující auto a následovala srážka. Motorka vylétla ze silnice, prorazila zábradlí a stroj skončil na chodníku. Motorkář utrpěl velmi vážná zranění a byl letecky přepraven do nemocnice.

    Alkohol a drogy navedly řidiče do příkopu a následného kotrmelce. Naštěstí nikoho nezabil

    9. srpna 2026 13:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

    Řízení pod vlivem alkoholu a drog se vymstilo muži, který poblíž Těrlické přehrady nezvládl řízení a své auto převrátil na střechu.

    Ostravskem po čtyři dny projížděly nablýskané mercedesy, finále bylo pod pecemi

    9. srpna 2026 10:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

    Majitelé a příznivci vozů Mercedes-Benz se sjeli do Ostravy na čtyřdenní setkání spojené s vyjížďkami po okolí. Historické i současné vozy mohli lidé vidět například na Landeku, v Těrlicku nebo v Dolní oblasti Vítkovic.

    Při nocování na hradě Hukvaldy lidé odhalili vraha

    7. srpna 2026 10:13 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

    Lidé, kteří nocovali na hradě Hukvaldy, pomáhali odhalit vraha. Takový byl totiž motiv speciální noční prohlídky historické tvrze.

    Dvouletého chlapečka v Havířově pokousal pes, policie hledá majitele

    6. srpna 2026 14:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

    Ošklivé zranění v obličeji utrpěl teprve dvouletý chlapeček v Havířově. Podle policie i příbuzných ho napadl pes, který pobíhal bez vodítka a náhubku. Majitel psa údajně z místa odešel. Případem už se zabývá policie, která majitele psa hledá.

    Muž v Příboře se vážně zranil při práci s rozbrušovačkou

    6. srpna 2026 9:35 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

    Ve středu ráno zasahovali záchranáři i vrtulník u vážného zranění muže v Příboře na Novojičínsku. Poranil se v oblasti hlavy při práci s rozbrušovačkou. Následně byl vrtulníkem přepraven do ostravské fakultní nemocnice.

    Zdravotníci obměňují flotilu vozů. Sanitky budou rozmístěny po celém kraji

    5. srpna 2026 14:17 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

    Každá minuta může rozhodovat o lidském životě. I proto Moravskoslezský kraj pokračuje v modernizaci zdravotnické záchranné služby – do provozu nyní zamířilo 14 nových sanitek vybavených nejmodernější technikou.

    Je mu osmnáct, prožívá volby jako prvovolič a současně i jako kandidát
    Vydáno 21. září 2024 14:04, Celý MS kraj, Petra Dorazilová
    První volby jak z pohledu prvovoliče, tak současně kandidáta zažívá Jan Grzegorz z Vražného, student novojičínského gymnázia. Osmnáct let mu bylo ani ne před třemi měsíci. Do krajských voleb vstoupil na kandidátce Pirátů.

    Je pátek před osmou hodinou ráno a Jan Grzegorz míří do školy, je studentem posledního ročníku novojičínského gymnázia. Myšlenky ale stáčí i trochu jiným směrem, než na téma absurdního dramatu v první hodině českého jazyka. Poprvé půjde k volbám a současně bude i volen. V čerstvě 18 letech vstoupil do politického dění - je kandidátem v krajských volbách.

    Jan Grzegorz (BPP za Piráty), kandidát v krajských volbách: “Jsou to moje první volby jak z pohledu kandidatury, tak z pohledu toho, že můžu volit. Rozhodl jsem se, že budu kandidovat především proto, že kraj zřizuje střední školy a střední školy jsou mi nejblíž a rád bych naše střední školy viděl o něco dál, než jsou teď.”

    Na kandidátní listině je na 61. místě, v současném zastupitelstvu kraje mají Piráti devět mandátů, ale jak říká, nějak se začít musí.

    Jan Grzegorz (BPP za Piráty): “Na preferenční hlasy si nevěřím, že mě zná tolik lidí a že by mě tolik lidí chtělo v krajském zastupitelstvu, nicméně myslím si, že je důležité projít si celý ten proces, získám zkušenosti, nejen co se týče politika, ale i do života, pomáhám s kampaní a myslím si, že se mi to bude do budoucna hodit.”
      Jan Grzegorz (BPP za Piráty): “Už od nižšího věku, možná i dříve, než mi bylo patnáct, jsem se zajímal o veřejné dění. Rád bych se do budoucna viděl možná někde víš v politice, nejen na té krajské úrovni, protože si myslím, že naše republika, kraj a každé město v republice potřebuje reformy, které  jsou Piráti schopni zaručit.”

      Sčítání hlasů bude v sobotu Jan Grzegorz sledovat v Ostravě ve volebním štábu Pirátů.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000045054/je-mu-osmnact-proziva-volby-jako-prvovolic-a-soucasne-i-jako-kandidat