Široká Niva je jednou z obcí, kterou rozvodněná řeka Opava rozdělila na dvě části a zničila několik mostů a lávek.
Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „Tady jsme dopadli. Zůstal nám jeden funkční most, teď se snažíme vlastními silami, ať může aspoň pro pěší se tady udělat nějaká lávka, která byla zrekonstruovaná, ale spadla, takže vidíte tady jeřáby se snaží to tady nějak napravit. Auta přes ten most se nedostanou a co se týká přejezdů ze Široké Nivy na Skrbovice, tak tam jsme o most přišli a tam by bylo vhodné aspoň lávku pro pěší, ať nějakým způsobem se dostanou děti na zastávku autobusu.“
Široká Niva potřebuje alespoň základní pomoc při spojování lidí na březích řeky.
Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „No určitě by se nám hodila lávka pro pěší, aspoň pro pěší, přes ta Skrbovice ať se lidi dostanou aspoň na zastávku MHD, protože vlaková doprava tady dlouho funkční nebude.“
Ideální pro obec by byl rychlý pontonový nebo montovaný most. Ta se teď snaží zprovoznit alespoň přívod elektřiny.
Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „Co se týká přívodu elektřiny, tak zatím je to ve fázi, že se staví sloupy, takže se obávám, že ještě nějaký čas to bude trvat. Postupně, co se jim podařilo zprovoznit, tak ty nějaké nemovitosti se pokouší dopojovat, ale je to individuálně, samozřejmě musí se to zkontrolovat, než se to napojí, takže bojují ČEZ, všichni bojujeme, ale je to ještě běh na dlouhou trať.“
I přes několik domů, určených k demolici nebo odnesených vodou, zatím nikdo o nabídce státu k řešení pozemků nic neví.
Tomáš Spáčil (nez.), starosta Široké Nivy: „No jestli někdo dostane od státu nabídku nějakého pozemku za to, že přišel o rodinný dům, tak takovou informaci ještě nemám a vůbec s tím nepočítám. Protože to, co se nepostaráme sami vlastními silami a pomocí dobrovolníků, tak to nemáme. Ten dům přímo, co spadl, tak je za mnou tady jak je ta lípa, tak tam stál velký rodinný dům a ra hromada sutin, co je tady vedle, tak to je vlastně on.“
To, co město s chladným počasím nejvíce trápí jsou dodávky tepla.
Tomáš Hradil (Krnovští patrioti), starosta Krnova: „Tam prostě ty výměníkové stanice byly tvrdě zasaženy, pro jistotu jsme si pořídili stovky přímotopů tak, abychom byli připraveni, protože už se ochlazuje, teď ráno už se teploty blíží k nule. Snažíme se dát do pořádku co nejvíce škol, školek a zařízení tak, aby co nejdříve mohly všechny jet v plném provozu. Zatím jedou provizorně a je to jenom část.“
Starosta shrnul i současné největší potřeby města.
Tomáš Hradil (Krnovští patrioti), starosta Krnova: „My teď od státu primárně potřebujeme, aby pomohl firmám a živnostníkům, protože ty jsou tvrdě zasaženy. Já bych měl dnes mít schůzku s panem ministrem Výborným, ministrem zemědělství a budeme tam řešit protipovodňovou ochranu města Krnova.“
Přesně před rokem v Krnově otevřeli po celkové rekonstrukci budovu ZUŠ, která bohužel stojí hned u řeky. Velká voda zastavila teď zastavila provoz školy i vedle stojící školky.
Kamil Trávníček, ředitel TUŠ Krnov: „Řeka Opava zcela vylila a bohužel nám zalila celý suterén, celé 1 NP, včetně koncertního nového sálu, včetně zkušebny cechového orchestru a tím, že ta budova je členitá, tak včetně učeben hudební výuky, foyer, způsobila skutečně milionové škody. V tuto chvíli jsme samozřejmě rádi, že konečně funguje elektrika. Co bychom potřebovali. Hlavně teplo ať se tady dá normálně fungovat.“
Petra Šlosarová, ředitelka MŠ Svatováclavská: „Mám dvě budovy, jedna budova byla zasažena ve sklepních prostorech, z 80% byla zničena zahrada, druhá škola, přístupové cesty nemáme žádné, zahrada byla zničena skoro ve 100%, byly zasažené sklepní prostory i první patro budovy. Takže podlahy vytrhané.“
Nejvíce se na normalizaci života podílejí zaměstnanci i rodiče žáků.
Petra Šlosarová, ředitelka MŠ Svatováclavská: „První den po povodních když voda opadla, tak pomohli rodič. Ti tu byli hned první den. Bylo tu snad 30 rodičů a opravdu jsme vytáhli nábytek z 1. patra a zachránili jsme 80% nábytku.“
Kamil Trávníček, ředitel TUŠ Krnov: „Solidarita je úplně neuvěřitelná, velkým způsobem nám pomohli rodiče, pomohli nám žáci, pomohli samozřejmě kolegové, MS kraj, město Krnov a velké díky patří všem spřáteleným uměleckým školám od Čech až po Moravu.“
V 11 hodin se houfy dětí konečně dočkaly. Pilot Marek Vašťák přiletěl bez nároku na odměnu až od Uherského Hradiště.
Barbora Zdráhalová, organizátorka: „Myslíme si, že děti si zaslouží, aby ty očička jim zase jiskřily štěstím a měly nějaký zážitek. Do teďka vlastně žijou v tom bahně a špatném zážitku.“
Marek Vašťák, pilot helikoptéry, LR Airlnes :„Jsme tady tento týden podruhé. Poletíme ještě dnes ještě jednou. Tato akce je sponzorovaná naší společností, po nikom nic nežádáme a je to pomoc lidem.“
Základní škola v Zátoru začne po odbahnění opět fungovat. Především proto, aby ulevila rodičům, opravujícím svoje domy.
Klára Hlavatá, organizátorka: „My jsme dovezli přímotopy do základní školy, aby děti mohly v pondělí zahájit výuku a bylo jim teplo. Teď bych řekla, že mají trošku úsměv na tváři, takže to byl náš dnešní cíl. Úsměv a teplo, myslím si, že to patří k sobě.“
Petr Studnička, ředitel ZŠ Zátor: „Je to ono, co potřebujeme, protože topení nám sice jede, ale zrovna v těch částech někde ne a tohleto nám pomůže, díky moc.“
Barča, žákyně školy: „Tak měli jsme zatopený sklep a zahrada byla úplně totálně.“
Zuzana Brychtová, obyvatelka Zátoru: „Vytopila moje rodiče a moji 89 letou babičku, takže naši mají komplet zničenou celou domácnost, všechno pryč. Já jsem členkou krizového štábu, jsem členkou zastupitelstva, takže pomáhám na obci s organizací, s vydáváním pomoci.“
p. Měsícová, obyvatelka Zátoru: „My jsme měli vytopené kompletně celé sklepy, měli jsme zasaženou kompletně zahradu, do domu nám chyběly 3 centimetry.“
Eva Uhercová, obyvatelka Zátoru: „Vody jsme měli přibližně takhle, na zahradě nevím, kolik bylo, to jsme museli opustit barák, byli jsme evakuovaní a šli jsme se podívat po dvou dnech, jak to tam vypadá, teď už jsme bez vody a vyklízíme.“
Kristýna, žákyně školy: „Nám strhla vlastně celou zahradu, celý plot a my jsme měli kolem 400 paletek, tak jsme to všechno museli vyhazovat.“
Dětem dovezl vrtulník plno plyšáků a sladkosti a s vojáky si mohly vyzkoušet i jejich techniku.