Oční oddělení opavské Slezské nemocnice má hned několik ambulancí. Kromě všeobecné, která řeší pacienty s běžnými zdravotními problémy, to jsou ambulance předoperační, sítnicová, glaukomová a dětská. Vzhledem k naplněné kapacitě přijímá pouze pacienty ke specializovaným výkonům.
Zdeňka Wandrolová, primářka Očního oddělení, SNO: ,,To znamená ke všem operacím, k vyšetření v sítnicové poradně, glaukomové pacienty, ty všechny bereme tak, jak je potřeba, včetně dětí. Pokud se týká operací, operujeme především pacienty se šedým zákalem, to uděláme asi 1200 operací za rok. Operujeme pacienty se zeleným zákalem, to je několik desítek pacientů a tady provádíme jak klasické operace, tak operace se speciální mikrošantů, provádíme operace glaukomů pomocí laseru.”
Dále tady operují víčka, a to jak léčebně, tak kosmeticky. Nejčastěji se jedná o plastiky horních víček.
Zdeňka Wandrolová, primářka Očního oddělení, SNO: ,,Méně se už operují dětí, děláme operace strabismu a operujeme taky sítnice, kdy operujeme pacienty s diabetickými změnami na sítnici, pacienty, kteří mají problémy na povrchu sítnice ve smyslu epiretinálních membránek, makulárních dírek a podobně.”
Monika Kmecová, lékařka Očního oddělení, SNO: ,,To je přístroj HRT, který srovnává v čase pacienty, kteří mají zelený zákal. Porovnává se to s tou databází, jednak jsou to záchyty pacientů, kteří mají nějaké nové nálezy, ale hlavně tam dochází k tomu, že si srovnáme tu léčbu, jestli je dostatečně účinná a jestli se musí nějak upravit medikace.”
Diana Bednářová, lékařka Očního oddělení, SNO: ,,Jedná se o fundus kameru, což je přístroj, kterým vyšetřujeme v rozkapání pacientovi sítnici. Udělá nám to barevnou fotku sítnice, pak fotku sítnice s různými filtry, což je velice důležité u onemocnění sítnice, zvláště u diabetické retinopatie, ale také třeba u onemocnění zrakového nervu, u různých vrozených onemocnění sítnice.”
Aby si lidé udrželi svůj zrak v co nejlepší kondici, je důležitá prevence, zvláště pak po čtyřicítce, kdy se začíná zhoršovat vidění do blízka.
Zdeňka Wandrolová, primářka Očního oddělení, SNO: ,,V té době můžeme zachytit i spoustu jiných onemocnění uvnitř oka, jako třeba zelený zákal, což je velmi důležité v rámci prevence, můžeme zachytit změny na sítnici, v centru sítnice, diabetické změny, změny na cévách.”
Po 40. roce věku by měl očního lékaře navštívit každý a následně chodit na pravidelné prohlídky jednou za 2 roky, pokud není vzhledem k diagnóze nutnost častějších kontrol.