Program zahájilo vystoupení hudebního souboru Rytmy z Centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava – Čtyřlístek. Ceny projektu REKORDY HANDICAPOVANÝCH HRDINŮ, jsou navrhovány veřejností a institucemi a byly udělovány v celkem čtyřech kategoriích handicapu. Hrdinové, pečující, projekty a emisaři.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Uvědomme si, že neohodnocujeme jen lidi, kteří jsou z MS kraje, je to celorepublikové vyhodnocení. Nikdy neříkáme, že je to soutěž, protože vítězové jsou úplně všichni. Lidé s handicapem, kteří nevzdali svůj život, jsou pro nás ti praví a jsou naším příkladem.“
Jiří Muladi, iniciátor projektu: “Proč vlastně ten projekt byl založen? Právě proto, aby byli oceněni tito hrdinové, kteří v podstatě jsou bezejmenní, nejsou to společenské celebrity a přesto jsou to hrdinové.”
Ocenění je určeno lidem nebo projektům, které významně přispívají ke zlepšení života osob se zdravotním postižením. Oproti jiným soutěžím zde nejsou druhá a třetí místa, pouze vítězové, kteří jsou skutečnými hrdiny.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: “Je to vidět, že jsou to lidé, kteří svůj život nevzdali. Tím, že došlo k nějakému úrazu nebo se narodili s postižením, tak žijí tento život jako normální lidé a oni jsou přece normální. Já jsem rád, že to můžeme ukázat široké společnosti.”
Jiří Hovorka, spolek RadoVan: “Já jsem rád, že Radovan je oceněn mezi takovou skupinou zajímavých lidí a že někdo oceňuje i drobnější detaily. Třeba tady byla paní, která pro ostatní lidi s handicapem hrála na kytaru a zpříjemnila jim život. To si myslím, že se ne tak často oceňuje, proto je to příjemné s těmito lidmi tady být a být oceněný jako oni.”
Zbývá ještě vzkaz oceněných hrdinů těm dalším, o kterých se zatím neví a také komukoliv, komu nepřálo zdraví nebo osud.
Jarmila Drlíková, kulturní pracovnice, oceněná v kategorii Pečující v handicapu: “Že se vůbec nemají bát chodit mezi lidi takoví handicapovaní, protože kdysi to bylo jinak. Já sama jsem trochu postižená, tak doufám, že lidi mě berou.”
Tomáš Vrzal, paralukostřelec, oceněný v kategorii Hrdinové handicapu: “Určitě bych jim vzkázal, ať už se jim stane úraz nebo se jim nějakým způsobem zhorší zdraví, a jsou schopni sportovat nebo se něčemu věnovat, ať je to sport nebo cokoliv, tak aby dlouho nečekali. Já jsem čekal pět let, pět let jsem odolával nebo jsem nebyl psychicky připraven na to se něčemu věnovat a těch pět let mi teď chybí. Takže pokud budou mít chuť, tak aby se do toho dali co nejdříve, ať je to po úraze nebo po nemoci. Aby něco dělali a neotáleli.”