Po propuštění z výkonu trestu se lidé často obracejí k sociálním pracovníkům, kteří jim pomohou se začleněním zpět do společnosti.
Jaroslava Rovňáková, odbor sociálních věcí, Magistrát města Ostravy: "Sociální kurátor jednak poskytne to poradenství, jednak samozřejmě zpracuje zprávu pro Úřad práce, který je vlastně ten, který poskytuje tomu člověku peníze."
Mezi takovými propuštěnými jsou i matky, které nechaly po dobu výkonu trestu své děti v ústavech. Ty musí navštívit oddělení sociálně právní ochrany dětí a požádat o převzetí dítěte do své péče.
Dagmar Bradová, odbor sociálních věcí, MO Moravská Ostrava a Přívoz: "Sociální pracovnice musí v tomto případě ověřit, zda jsou vhodné podmínky pro to, aby si matka mohla dítě vzít. Čili v prvé řadě, zda má zajištěn nějaký příjem a zda má kde bydlet."
Pokud jsou děti v ústavu pouze z důvodu matčina uvěznění, proces navrácení trvá jen několik dnů. Pokud byl ale ústavní pobyt dětí nařízen, čekací lhůta je mnohem delší.
Matka nezíská své dítě do péče pouze tehdy, nevytvoří-li jim vhodné podmínky.
Dagmar Bradová, odbor sociálních věcí, MO Moravská Ostrava a Přívoz: "Nedostane je v okamžiku propuštění z výkonu trestu v případě, že nemá materiální a bytové podmínky."
Případ, kdy si matka po propuštění z vězení opět zažádala o své děti byl v Moravské Ostravě a Přívozu zatím jenom jeden. Za to měl ale hladký průběh.
Dagmar Bradová, odbor sociálních věcí, MO Moravská Ostrava a Přívoz: "Měla vytvořené zázemí. Děti byly umístěny na dohodu. Žila trvale s otcem dětí, který se o ně ovšem nemohl starat, protože pracoval a chtěl si tu práci udržet."
O děti se rodiče řádně starali a tak si mohla matka ihned po výkonu trestu děti převzít.