Dlouhodobý problém znečištěného vzduchu řešili český a polský ministr životního prostředí na jednání v Ostravě. Podle dosavadních zjištění je množství znečištění, které si Češi a Poláci vzájemně přenášejí, zhruba stejné.
Tomáš Chalupa (ODS), ministr životního prostředí ČR: "V momentně, kdy jsou dobré povětrnostní podmínky, tak je to spíše tak, že mi posíláme znečišťující látky do Polska, a když přijde zima a zhoršená inverze, tak je to obráceně."
V blízké budoucnosti chce česká strana s polskou konzultovat nové miliardové projekty, zabývající se problematikou znečištění ovzduší na nadnárodní úrovni. Projekty bude z větší části financovat evropská unie.
Marcin Korolec, ministr životního prostředí Polské republiky: "Investice tohoto typu, jako jsou například sluneční panely, mohou být využívány v nové perspektivě. Protože ne jen klasické elektrárny dokážou například produkovat teplou vodu."
Ze závěrů setkání ministrů vyplývá, že za znečištění v příhraničních oblastech může převážně průmysl a doprava, s tím ale nesouhlasí primátor města Ostravy. Podle něj mohou za masivní znečištění lokální topeniště.
Petr Kajnar (ČSSD), primátor města Ostravy: "U nás je asi 50 tisíc kotlů a většina z nich není postavená na moderních technologiích a ty vypouštějí asi 1 kilogram prachu denně. To znamená 50 tun denně."
Podle slov primátora by tak bylo daleko jednodušším řešením pro obě strany vybavení všech domácností novými kotli, což by stálo stejně, jako zamýšlené investice do průmyslu, zhruba pět miliard korun.